Ստամբուլում փլուզվել է հայաբնակ շրջանում գտնվող գերեզմանոցի պատը, բայց այն հայկական չէ. Արա Գոչունյան
Ստամբուլի Շիշլիի շրջանում հորդառատ անձրեւներից փլուզվել է ոչ թե հայկական գերեզմանոցի, այլ կաթոլիկ համայնքին պատկանող գերեղմանոցի պատը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է Ստամբուլում լույս տեսնող «Ժամանակ» թերթի խմբագիր Արա Գոչունյանը:
«Պարզապես, քանի որ այդ քաղաքի այդ շրջանը հայաբնակ է, թուրքական որոշ լրատվամիջոցներ հաղորդել են, որ փլուզվել է հայկական գերեզմանոցի պատը: Դա ոչ հայ առաքելական եկեղեցու, ոչ էլ հայ կաթոլիկներին պատկանող գերեզմանոցը չէ: Փլուզման վայրի մոտ կա հայկական եկեղեցի եւ դպրոց, սակայն նրանք ոչ մի վնաս չեն կրել»,-ընդգծեց Գոչունյանը:
Նա հաստատեց, որ պատի փլուզման հետեւանքով անցորդների են մնացել փլատակների տակ: «Այսօր էլ այստեղ անձրեւ է ու կարկուտ, բայց հույս ունեմ, որ անձրեւները դադարելուց հետո կաթոլիկ համայնքը քաղաքի իշխանությունների հետ համագործակցելով կվերականգնեն պատը»,-ասաց Գոչունյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ըստ թուրքական BirGun-իի, Շիշլիի հայկական գերեզմանատան պատի փլուզման հետեւանքով 4 քաղաքացիներ են մնացել փլատակների տակ, որոնցից 3-ին հաջողվել է հանել։ Նշվում է, որ նրանք արագ տեղափոխվել են հիվանդանոց։
Ականատեսները պնդել են, թե նախկին հորդառատ անձրեւի ժամանակ արդեն երեւում էր, որ պատը փլուզման եզրին է։

Редактор газеты: В Стамбуле рухнула стена не армянского кладбища
В районе Шишли Стамбула из-за проливных дождей рухнула стена не армянского кладбища, а кладбища, принадлежащего католической общине. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am редактор стамбульской газеты «Жаманак» Ара Гочунян.
«Поскольку этот район города армянонаселенный, некоторые турецкие СМ�? передали, что рухнула стена армянского кладбища. Это отнюдь не кладбище Армянской апостольской церкви, и не кладбище армянских католиков. Рядом с местом разрушения находятся армянские церковь и школа, но им никакого ущерба не нанесено», – подчеркнул Гочунян.
Он также подтвердил информацию о том, что под завалами, образовавшимися из-за разрушения, остались люди. «�? сегодня здесь дождь и гроза, но, надеюсь, что после прекращения дождей католическая община в сотрудничестве с властями восстановит эту стену», – сказал редактор стамбульской газеты «Жаманак».
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, согласно информации турецкой газеты «BirGun», в результате проливных дождей рухнула стена армянского кладбища квартала Пангалты района Шишли Стамбула. В результате разрушения 4 человека остались под завалами, 3 из которых удалось вызволить. Отмечается, что их сразу же доставили в больницу.