ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ-երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներն ու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները համատեղ հայտարությամբ են հանդես եկել
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/12/unnamed-81.jpg)
«ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի՝ Կիևում անցկացվող նիստի կապակցությամբ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները (Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի Եվրոպական հարցերով նախարար Թիերի Ռեպանտենը, ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիական հարցերով տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդը), Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը պայմանավորվեցին արդեն ձեռք բերվածի հիման վրա շարունակել համատեղ աշխատանքը` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի և խաղաղ կարգավորմանը:
Համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ողջունեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև, վերջերս, բարձր մակարդակով երկխոսության վերսկսումը և հույս հայտնեցին, որ առաջիկա հանդիպումները կնպաստեն խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Նրանք կոչ արեցին կողմերին դիտարկել միջոցներ, որոնք կնվազեցնեն լարվածությունը տարածաշրջանում:
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները պայմանավորվեցին հանդիպել 2014 թվականի սկզբին` Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո` նախապատրաստելու համար բարձրագույն մակարդակով հետագա բանակցությունները:
Նախարարներն նշեցին, որ տարածաշրջանի բնակչությունը ակնկալում է և արժանի է առաջընթացի չափազանց ձգձգված հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Նախարարները բարձր գնահատեցին համանախագահող երկրների միջնորդական դերակատարությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Joint Statement by Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair Countries and the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/12/unnamed-81.jpg)
On the occasion of the OSCE Ministerial Council Meeting in Kyiv, the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries (Foreign Minister of the Russian Federation Sergei Lavrov, Minister for European Affairs of France Thierry Repentin, Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Victoria Nuland) and the Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian agreed to continue working together on a just and peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict on the basis what has been already achieved.
The Co-Chair Heads of Delegation welcomed recent resumption of high-level dialogue between the Presidents of Azerbaijan and Armenia, and expressed their hope that upcoming meetings will advance the peace process. They encouraged sides to consider measures that would reduce tensions in the region.
The Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia agreed to meet again in early 2014 under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs, in order to facilitate further talks at the highest level. The Ministers noted that the people of the region expect and deserve progress in settlement of the conflict that has endured far too long, and expressed their appreciation for the mediation role of the Co-Chair countries