Չարենցավանում բացվել է Հայաստանում 5-րդ Ամերիկյան անկյունը
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը Չարենցավանի քաղաքային գրադարանի հետ համատեղ պաշտոնապես ազդարարել է Չարենցավանում Ամերիկյան անկյան բացման մասին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից, միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը, Կոտայքի մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանը և Չարենցավանի քաղաքապետ Հակոբ Շահգալդյանը:
Իր խոսքում դեսպան Հեֆերնը նշել է, որ Ամերիկյան անկյան միջոցով Չարենցավանի ու Կոտայքի մարզի բնակիչների համար հասանելի կդառնան բազմազան ռեսուրսներ, որոնք կնպաստեն հայ-ամերիկյան երկխոսությանն ու փոխըմբռնմանը: Ամերիկյան անկյունը նաև անգլերենի իմացությունը կիրառելու հնարավորություններ կընձեռի:
Ամերիկյան անկյունները ամերիկյան ոճի փոքր գրադարաններ են, որ ստեղծվում են աշխարհի տարբեր երկրներում՝ փոխադարձ ընբռնումը Միացյալ Նահանգների ու տվյալ երկրի միջև խորացնելու նպատակով: ԱՄՆ պետքարտուղարության ու այս գրադարաններն իրենց հարկի տակ ընդունող տեղական կազմակերպությունների համագործակցության արդյունքում այսօր աշխարհում գործում են շուրջ 470 այդպիսի կենտրոններ: Ամերիկյան անկյուններն ապահովում են Ամերիկային վերաբերող տեղեկություններ տարբեր ձևաչափերով ՝ հանրագիտարաններ, գեղարվեստական երկեր, ամսագրեր և տեսանյութեր:
Այս ռեսուրսները հիմնականում առնչվում են ԱՄՆ-ում ուսանելու հնարավորություններին, ամերիկյան պատմությանը, մշակույթին, հասարակությանը, ԱՄՆ-ում տնտեսական գործունեություն իրականացնելուն, ինչպես նաև անգլերենի՝ որպես օտար լեզվի ուսուցմանը:
Ամերիկյան անկյուններում նաև ապահովվում են համակարգիչներ՝ ինտերնետային կապով: Այստեղ անցկացվում են տարաբնույթ հասարակական միջոցառումներ, ինչպիսիք են՝ քննարկումներ, հանդիպումներ հրավիրված խոսնակների հետ, աշխատաժողովներ և այլն: Ամերիկյան անկյան ծառայություններն անվճար են ու հասանելի բոլորի համար:
Ներկայումս Հայաստանում Ամերիկյան անկյուններ գործում են Երևանում, Գյումրում, Վանաձորում և Կապանում: Անցյալ տարվա տվյալներով այդ կենտրոններ այցելողների թիվը գերազանցել է 40.000-ը: Չարենցավանի անկյունը Հայաստանում 5-րդ Ամերիկյան անկյունն է, ընդ որում առաջինը բացվել է 2005թ.-ին:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/12/загруженное1.jpg)
The U.S. Embassy in Armenia, in association with Charentsavan Library, officially signaled the launch of the American Corner Program in Charentsavan with an event attended by U.S. Ambassador to Armenia John Heffern, RA Deputy Minister of Culture Arev Samuelyan, Governor of Kotayk province Kovalenko Shahgaldyan and Mayor of Charentsavan Hakob Shahgaldyan, reports the U.S. Embassy to ArmenPress.
Ambassador Heffern mentioned that the opening of the American Corner will provide residents of Charentsavan and Kotayk province with access to various resources that will contribute to the U.S.-Armenia dialogue and mutual understanding. The American Corner will also provide visitors with the opportunity to use their knowledge of English.
The American Corners are small, American-style libraries that are established in different countries with the purpose of deepening mutual understanding between the United States and the given country. Today, 470 American Corners have been created in different parts of the world through the combined efforts of the U.S. Department of State and the local organizations that host these libraries. The American Corners provide information about America in different formats, including encyclopedias, books, videos and magazines.
These resources are mainly connected to educational opportunities in the United States, U.S. history, culture and society, doing business in the United States and the teaching of English as a foreign language.
The American Corners are also provided with computers with Internet connection. The American Corners organize different kinds of social events such as debates, workshops and meetings with guest speakers. The American Corners provide free services and access to those services for everyone.
Currently, Armenia has American Corners in Yerevan, Gyumri, Vanadzor and Kapan.
Based on last year’s statistics, more than 40,000 people visited the American Corners last year. The Corner in Charentsavan is Armenia’s 5th one was opened in 2005.