Չարենցավանում բացվել է Հայաստանում 5-րդ Ամերիկյան անկյունը
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը Չարենցավանի քաղաքային գրադարանի հետ համատեղ պաշտոնապես ազդարարել է Չարենցավանում Ամերիկյան անկյան բացման մասին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից, միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանը, Կոտայքի մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանը և Չարենցավանի քաղաքապետ Հակոբ Շահգալդյանը:
Իր խոսքում դեսպան Հեֆերնը նշել է, որ Ամերիկյան անկյան միջոցով Չարենցավանի ու Կոտայքի մարզի բնակիչների համար հասանելի կդառնան բազմազան ռեսուրսներ, որոնք կնպաստեն հայ-ամերիկյան երկխոսությանն ու փոխըմբռնմանը: Ամերիկյան անկյունը նաև անգլերենի իմացությունը կիրառելու հնարավորություններ կընձեռի:
Ամերիկյան անկյունները ամերիկյան ոճի փոքր գրադարաններ են, որ ստեղծվում են աշխարհի տարբեր երկրներում՝ փոխադարձ ընբռնումը Միացյալ Նահանգների ու տվյալ երկրի միջև խորացնելու նպատակով: ԱՄՆ պետքարտուղարության ու այս գրադարաններն իրենց հարկի տակ ընդունող տեղական կազմակերպությունների համագործակցության արդյունքում այսօր աշխարհում գործում են շուրջ 470 այդպիսի կենտրոններ: Ամերիկյան անկյուններն ապահովում են Ամերիկային վերաբերող տեղեկություններ տարբեր ձևաչափերով ՝ հանրագիտարաններ, գեղարվեստական երկեր, ամսագրեր և տեսանյութեր:
Այս ռեսուրսները հիմնականում առնչվում են ԱՄՆ-ում ուսանելու հնարավորություններին, ամերիկյան պատմությանը, մշակույթին, հասարակությանը, ԱՄՆ-ում տնտեսական գործունեություն իրականացնելուն, ինչպես նաև անգլերենի՝ որպես օտար լեզվի ուսուցմանը:
Ամերիկյան անկյուններում նաև ապահովվում են համակարգիչներ՝ ինտերնետային կապով: Այստեղ անցկացվում են տարաբնույթ հասարակական միջոցառումներ, ինչպիսիք են՝ քննարկումներ, հանդիպումներ հրավիրված խոսնակների հետ, աշխատաժողովներ և այլն: Ամերիկյան անկյան ծառայություններն անվճար են ու հասանելի բոլորի համար:
Ներկայումս Հայաստանում Ամերիկյան անկյուններ գործում են Երևանում, Գյումրում, Վանաձորում և Կապանում: Անցյալ տարվա տվյալներով այդ կենտրոններ այցելողների թիվը գերազանցել է 40.000-ը: Չարենցավանի անկյունը Հայաստանում 5-րդ Ամերիկյան անկյունն է, ընդ որում առաջինը բացվել է 2005թ.-ին:

В Чаренцеаване открылся 5-й в Армении Американский уголок
Посольство США в РА совместно с городской библиотекой Чаренцавана официально провозгласили об открытии в Чаренцаване Американского уголка. Как сообщили «Арменпресс» из посольства США в РА, на мероприятии присутствовали посол США в РА Джон Хефферн, замминистра культуры РА Арев Самуелян, губернатор Котайка Коваленко Шахгалдян и мэр Чаренцавана Акоп Шахгалдян.
В своей речи посол Хефферн отметил, что посредством Американского уголка населению Чаренцавана и Котайкской области станут доступны разнообразные ресурсы, которые поспособствуют армяно-американскому диалогу и взаимопониманию. Американский уголок создаст практические возможности для освоения английского языка.
Американские уголки – небольшие библиотеки американского стиля, которые создаются в разных странах мира с целью углубления взаимопонимания между Соединенными Штатами и данной страной. В результате сотрудничества Госсекретариата США и местных организаций, принимающих под своей крышей эти уголки, в мире сегодня функционируют около 470 подобных центров. Американские уголки обеспечивают информацию об Америке в различных форматах – энциклопедии, художественные произведения, журналы и видеоматериалы.
Эти ресурсы касаются в основном возможности обучения в США, американской истории, культуры, общества, осуществления в США экономической деятельности, а также изучения английского языка в качестве иностранного.
В Американских уголках обеспечивается также наличие компьютеров с �?нтернет-связью. Здесь проводятся разнообразные общественные мероприятия, такие, как обсуждения, встречи с приглашенными лекторами, форумы и др. Услуги Американских уголков бесплатны и доступны всем.
Ныне Американские уголки функционируют в Ереване, Гюмри, Ванадзоре и Капане. По данным за прошлый год число посетителей этих центров превысило 40000. Чаренцаванский уголок – 5-й Американский уголок в Армении, причем первый открылся в 2005 году.