Ավարտական հանդես Օդեսայի կիրակնօրյա դպրոցում
Օդեսայի հայկական համայնքը այցելելու պատիվը կավարտենք աննման տպավորությամբ՝ դպրոց մեր այցով։ Հիանալի նախաձեռնություն է, որ տիկին Էլեն Պողոսյանի անխոնջ աշխատանքի արժանավոր վարձատրությունն է մեր ցիրուցան եղած ազգին, ինչպես նաև Օդեսայի գաղութի նվիրյալ անդամների ու ղեկավարության, որ Ուկրաինայի ազնիվ հողի այս ափի վրա մեր հայրենի շունչն ու հայությունը կպահեն ողջ, որպեսզի մեր ազգի ջահը մնա անմար այն լույսով, որ բոլոր հայերս կհամախմբվենք մեր հայրենի հողի վրա՝ Արարատի աչքի տակ։
(2012թ., ՀԲԸՄ-ի ներկայացուցիչներ , Հալեպ, Նյու Յորք, Բուենոս Այրես)
Մայիսի 28-ն էր։ Հանդիսասրահում խայտում էին հանրահայտ երգի ուրախ, բայց միևնույն ժամանակ, քնքուշ թախիծ պատճառող ելևէջները.
Ու հնչեց զանգը , հնչեց, ու հնչեց վերջին անգամ՝
Ծաղիկներով, մի քիչ՝ թաց աչքերով…
Կարոտելու ենք մենք դպրոցն ու բոլորին,
Բայց ինչ արած՝ մնաք բարո՜վ…
Ու հնչեց զանգը վերջին. Օդեսայի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան կիրակնօրյա կրթօջախի 2016-2017 ուսումնական տարվա շրջանավարտների համար այն հրաժեշտ էր հարազատ դպրոցին։ Ուսման հինգ տարիների ընթացքում նրանք ոչ միայն մայրենի լեզվով գրել-կարդալ էին սովորել, այլև ծանոթացել, կրողը դարձել մեր հազարագանձ լեզվի, բիբլիական լեռան ծեր հայացքի տակ ծվարած ժողովրդի հոգևոր ու մշակութային հարուստ ժառանգության նմուշների։
Տոնական տրամադրությամբ՝ «մի քիչ ՝ թաց աչքերով» ու գեղեցիկ հանդերձներով բեմ ելան շրջանավարտները.
Շուրջը տաք հայացքներ էին,
Դեմքեր էին այնքա՜ն հարազատ …
Վաղ առավոտին, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում, Տեր Հոր հորդորով բոլորը միասին աղոթել էին մեր հայրենիքի խաղաղության ու բարօրության համար։ Այժմ հանդիսասրահում, Տերունական «Հայր մեր»-ից հետո նրանց դիմեց կրթօջախի տնօրեն, բազմաշխատ ու բազմարդյուն մանկավարժ, հայակերտման գործի անխոնջ մշակ Էլեն Պողոսյանը։ Իր ոգեշունչ ելույթում նա, հմառոտ, բայց բովանդակալից ներկայացրեց կրթարանի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու նվաճումները. «Մեր նպատակն է մատաղ սերնդի հոգում հայրենասիրության հունդեր ցանել, որպեսզի այն մեծանա ու դառնա կենաց ծառ։ Այդ են հավաստում մեր դպրոցի երդումն ու օրհներգը»։ Տնօրենը ջերմորեն շնորհավորեց սիրելի սաներին և հորդորեց, որ անշեջ պահեն իրենց փոխանցված հայերենի իմացության ջահը և մասնակից մնան սիրասուն դպրոցի, բնականաբար, համայնքի հայապահպան ձեռնարկումներին։
Նա ի սրտե շնորհակալություն հայտնեց, դրվատանքի խոսքեր հղեց համայնքի, մշակույթի տան ղեկավարությանը, հոգևոր հովվին, այն նվիրյալներին ու ծնողներին, ովքեր բարի կամոք ու մեծագույն սիրով խթանում են դպրոցի արդյունավետ գործունեությունը, և ազդարարեց, որ այսօրվա միջոցառումը նվիրվում է Հայաստանի առաջին Հանրապետության 99-րդ տարեդարձին, քանզի Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերը «անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծեցին հայկական պետականության վերականգնման ու հնագույն ժողովրդի ազգային վերածննդի համար»:
Տոնական ցերեկույթն ընթացավ «Լեզուն ազգային դրոշն է» խորագրի ներքո։ Կայացավ ավարտական վկայականների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը։ Այս առիթով բեմ հրավիրվեցին համայնքի նախագահ Սամվել Տիգրանյանը, օդեսահայերի հոգևոր հովիվ Տեր Աբգար քահանա Գըլըճյանը և մաշտոցյան լույսի ու բարության սերմնացանները՝ սերունդներին հայ պահելու գործի նվիրյալներ Համեստ Պետրոսյանը, Կարինե Հովհաննիսյանը, Հռիփսիմե Մելքոնյանն ու Ալեքսանդր Մկրտչյանը։
«Շնորհիվ Ձեր հայասիրական ազգանվեր գործունեության՝ Օդեսայի կիրակնօրյա դպրոցը դարձել է հայոց լույսի օրրան, հայեցի կրթության ու դաստիարակության լավագույն օջախ ուկրաինական հողում»: Այս խոսքերով կրթօջակի տնօրենին, նրա ղեկավարած անձնակազմին իր գոհունակությունն ու խորին երախտագիտությունը հայտնեց պրն. Տիգրանյանը։ -Բոլորս քաջ գիտակցում ենք Ձեր բարդ ու դժվարին առաքելությունը, որն ի կատար եք ածում հերոսաբար։
Այնուհետև հարգարժան նախագահը՝ հայոց խորհրդանիշներով, ծաղկազարդ տառերով ու հայկական մանրանկարչական արվեստի նմուշներով ձևավորված վկայականները բուռն ծափողջույնների ուղեկցությամբ հանձնեց շրջանավարտներին։
«Հիսուս Քրիստոսն ու Սուրբ Մաշտոցն էլ ուսուցիչներ էին, իսկ մաշտոցյան գիրը՝ աղոթք-այբուբենը դար ու դարեր եղավ առաջինը քրիստոնեություն ընդունած մեր ժողովրդի անսասան հավատի ապավենը»,- ասաց իր խոսքում Տեր Աբգար քահանա Գըլըճյանը և աղոթեց, որպեսզի Աստծո օրհնությունը միշտ ուղեկցի շրջանավարտներին ու սիրելի ուսուցիչներին, նրանց ճանապարհը լինի լի «բարությամբ, նաև՝ ստեղծագործական եռանդով, ներշնչանքով և բարձունքներ առաջնորդող ձգտմամբ, հարազատ դպրոցի, Եկեղեցու ու մայր Հայրենիքի հանդեպ անսահման սիրով:
Արթուր Սեդրակյանը անկեղծ ու հաճելի արտահայտվեց ծնողների անունից ։ Նրանք իրենց հուզումնալից մտքերը զետեղեցին նաև տպավորությունների գրքում։
Թախծախառն ժպիտը դեմքերին՝ շրջանավարտները մեծ սիրով ու ակնածանքով ընդունեցին մեծերի մաղթանքներն ու խորհուրդները, ներկայացրին՝ ինչ սովորեցրեց իրենց հարազատ դպրոցը և երախտիքի տողեր ու գեղեցիկ տաղեր նվիրեցին մայրենի լեզվի ուսուցչուհի և դպրոցի տնօրեն տիկին Պողոսյանին, մյուս մանկավարժներին ու սիրելի ծնողներին․
-Սակայն ինչ էլ դառնանք կյանքում,
Ապրելու եք դուք մեր հոգում։
-Ամբողջ հոգով և սրտանց՝
Ուսուցիչնե՛ր, խոնարհվում եմ ձեր առջև:…
-Մայր բնությանը և մեր մայրերին,
Ուսուցիչներին և ընկերներին,
Որպես հարգանքի շարունակություն՝
Միասին հայտնենք՝ շնորհակալությու՜ն:
Այդ օրը նաև գրերի տոն էր՝ այբբենարանի հանդես, քանի որ շրջանավարտներին կան փոխարինողներ։ Հայոց գրերի ստեղծող Մեսրոպ Մաշտոցի կերպարը վարպետորեն մարմնավորում էր քանդակագործության ուսուցիչ Հովնան Մանուկյանը։ Անմահ Մաշտոցին ու նրա տառերին ձոնված ներբողներին զուգահեռ, մաշտոցականները՝ զրույցների, բեմականացված դրվագների միջոցով ներկայացրին ժողովրդական բանահյուսության նմուշներ, նրա գեղեցկությունն ու կարևորությունը. չէ՞ որ «էպոս ու հերոս ծնած ժողովրդի» բանավոր լեզուն «ճկուն է ու բարբարոս», վասնզի սնվում է ոսկեղենիկ գրաբարից, մեր բազմավտակ բանահյուսությունից, մեր աննման բարբառներից։
Նրանց ելույթը վերստին հավաստեց՝ հայոց լեզուն հայի սիրտն է, հոգին, հայրենական տունն է, հայի փողփողացող հույսը և սուրբ հայրենիքը։ Մայրենի լեզվի նկատմամբ սերն անբաժան է մայր ժողովրդի ու մայր Հայրենիքի հանդեպ տածած սիրուց.
… Ողջ Հայաստանն է, հայոց վառ գահն է
ՈՒ միշտ անմահ է մայրենի լեզուն։
Հանդես գալով «Ծաղիկների պար»-ով՝ վերջին զանգի ավարտական ու ավանդական տոնին ու գրերի հանդեսին մասնակցություն բերին զրո դասարանի մի փունջ սանիկներ։ «Լեռնցի» պարախումբը ևս իր գեղեցիկ ելույթով արժանացավ ջերմ ընդունելության(գեղ. ղեկավար՝ Մարի Բալյանց)։
Մայիսյան հաղթանակների երթը շարունակվում էր։ Դպրոցական զանգին համահունչ ղողանջեցին նաև Սարդարապատի զանգերը. հնչեց Արա Գևորգյանի համանուն երաժշտական կոմպոզիցիան։
Հանդիսության ավարտին, դեպի երկինք բարձրացան եռագույն փուչիկներ, ասես առ Աստված տանելով նոր սերնդի՝ հայոց աշխարհի խաղաղության, հայոց բանակի զինվորների բարի վերադարձի և հայոց հնամենի լեզվի հարատևության աղոթք-մաղթանքները։
Եվ հնչեցին սուրբ տաճարի աղոթաբույր զանգերը՝ միախառնվելով Սարդարապատի հաղթական ու դպրոցական զանգի խայտացող ղողանջերին ու հավաստելով հավերժի ճամփորդ ժողովրդի հավիտենականության խորհուրդը։

Graduation ceremony held at Armenian Sunday school in Odessa
It was our honor to visit the Armenian community of Odessa, and we ended it with a visit to the local Armenian school and left with great impressions. It is a wonderful initiative that is the worthy remuneration for the unwavering efforts of Mrs. Elen Poghosyan to our nation scattered across the globe and the devoted members and administration of the Armenian community in Odessa, that will keep the Armenians in Ukraine alive so that the torch of our nation stays lit and that all us Armenians will gather on our native land and next to Mount Ararat.
(2012, representatives of AGBU, Aleppo, New York, Buenos Aires)
It was May 28. One could hear the sounds of the famous graduation song that is a happy, yet at the same time melancholic song.
And the last bell rang. For the alumni of the 2016-17 School Year at the Mesrop Mashtots Armenian Sunday School in Odessa, it meant farewell to their school. Throughout the past five years, they had learned to not only read and write in Armenian, but had also been introduced to and had become the bearers of the great Armenian language and the rich spiritual and cultural heritage of a nation looking at the biblical Mount Ararat.
The graduates came out to the stage with a festive mood.
Early in the morning, paying heed to His Holiness, everyone prayed for the peace and welfare of our homeland at the local St. Gregory the Illuminator Church. At the ceremonies hall, after the Lord’s Prayer, the director of the School, hardworking teacher Elen Poghosyan addressed the attendees with a speech in which she briefly, yet substantially presented the main areas of activity and the achievements of the School. “Our goal is to instill in the souls of the Armenian children the feeling of patriotism so that they grow up and become a tree of life.” The director cordially congratulated the dear students and urged them to participate in the events of the school and community aimed at preserving the national identity.
She cordially expressed gratitude and praised the leadership of the community and the local cultural center, the spiritual pastor and the devoted people and parents who promote the activities of the School and stated that the event was dedicated to the 99th anniversary of the First Republic of Armenia.
The event was held under the title “Language is the National Flag”. During the event, the graduates received their certificates. Among the speakers were president of the community Samvel Tigranyan, the pastor of the Armenians of Odessa, Priest Abgar Gilitchyan, as well as Hamest Petrosyan, Karine Hovhannisyan, Hripsime Melkonyan and Alexander Mkrtchyan, who are devoted to helping the generations preserve their national identity.
“Thanks to your pro-national activities, the Armenian Sunday School in Odessa has become the best place for the provision of an Armenian education and upbringing in Ukraine,” Mr. Tigranyan said as he expressed his satisfaction with and deep gratitude to the School’s director and the staff.
Afterwards, the certificates with Armenian emblems, flowery letters and designed with the samples of Armenian miniature art were granted to the graduates to the sounds of warm rounds of applause from the audience.
“Jesus Christ and St. Mashtots were also teachers, and the alphabet created by Mashtots became the religion of our nation that was the first to adopt Christianity as a state religion,” Priest Gilijyan said and prayed that God always blesses the graduates and the dear teachers.
Artur Sedrakyan gave a sincere and pleasant speech on behalf of the parents. They expressed their thoughts in the book for impressions.
With a look of sadness and happiness, the graduates accepted the wishes and words of advice of the adults, presented what the School had taught them and expressed words of gratitude to their Armenian language teacher and the School’s director Mrs. Poghosyan, the other teacher and the dear parents.
The day was also a celebration of the Armenian alphabet. During the event, the children presented the Armenian alphabet. The character of the creator of the Armenian alphabet Mesrop Mashtots was embodied by sculpting teacher Hovnan Manukyan. Alongside the odes to the immortal Mashtots and the alphabet he created, the children presented samples of Armenian folklore, its beauty and importance through choreographed episodes.
Their performance went to show once again that the Armenian language is the heart, soul and the home of an Armenian, the hope and sacred homeland of an Armenian. The love for the Armenian language is inseparable from the love for the mother nation and the mother Homeland.
The little students of classroom #0 participated in the event with their dance called “Dance of Flowers”. The Lerntsi Armenian Dance Group was also cordially received for its beautiful performance (artistic director Mary Balyants).
The victory march of the month of May continued. Besides the school bell, the bells of Sardarapat were also heard (Ara Gevorgyan’s homonymous song was played).
At the end of the ceremony, balloons were released into the air, making it seem like the people were praying to God for peace in Armenia, the safe return of Armenian soldiers and the eternity of the ancient Armenian language.
And the bells of the church were heard, mixing with the triumphant bells of Sardarapat and the school bell.