Հայաստան կայցելի Իրաքի արտգործնախարարը
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով դեկտեմբերի 2-3-ը պաշտոնական այցով Հայաստանում կգնտվի Իրաքի արտգործնախարար Հոշիար Զեբարին։
Իրաքի արտգործնախարարին կընդունի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Հոշիար Զիբարին հանդիպումներ կունենա Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի և փոխվարչապետ, հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանի հետ։
Դեկտեմբերի 3-ին տեղի կունենան Հայաստանի և Իրաքի արտաքին գործերի նախարարների բանակցությունները, ինչին կհետևի համատեղ մամլո ասուլիս։
Նուն օրը Իրաքի արտգործնախարարը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ, որտեղ հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Iraqi FM to visit Armenia
At the invitation of RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan, Minister of Foreign Affairs of Iraq Hoshyar Zebari will pay an official visit to Armenia on 2-3 December.
The Iraqi Foreign Minister will be received by President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan.
Hoshyar Zebari will have meetings with Chairman of the National Assembly Hovik Abrahamyan and Deputy Prime Minister, co-chair of the Armenian-Iraqi inter-governmental commission, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan.
On December 3, the Armenian and Iraqi Ministers of Foreign Affairs will hold talks, which will be followed by a joint press conference.
On the same day, the Iraqi Foreign Minister will visit Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial where he will pay tribute to the victims of the Armenian Genocide.