«Արիստոտելը Հայաստանում» խորագրով գիտաժողով Ժնևի համալսարանում
Մայիսի 12-13-ը Ժնևի համալսարանում տեղի ունեցավ «Արիստոտելը Հայաստանում» խորագրով միջազգային գիտաժողով, որին մասնակցում էին գիտաշխատողներ ինչպես Մատենադարանից, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Հունաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Կանադայի, Միացյալ Թագավորության, ԱՄՆ-ի համալսարաններից և գիտական կենտրոններից։ Գիտաժողովը նվիրված էր Արիստոտելի երկերի՝ հայկական վաղ միջնադարյան ուսումնասիրություններին և մեկնաբանություններին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Գիտաժողովին իր բացման խոսքում Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանորդ Հասմիկ Տոլմաջյանը երախտագիտություն հայտնեց Ժնևի համալսարանին և, մասնավորապես, հայագիտության ամբիոնի ղեկավար Վալենտինա Կալցոլարիին գիտաժողովի կազմակերպան հարցում աջակցության, ինչպես նաև Հայոց պատմության, մշակույթի, լեզվի, քաղաքակրթության տարածմանն ու զարգացմանն ուղղված բազմամյա աշխատանքի համար։
Հասմիկ Տոլմաջյանն ընդգծեց, որ արիստոտելյան երկերի վաղ ուսումնասիրությունները վկայում են Հայաստանում անտիկ շրջանի հունական փիլիսոփայական մտքի և հելլենիստական մշակույթի լայն տարածուման, հայ-հունական սերտ առնչությունների, ինչպես նաև այդ ժամանակաշրջանում Հայաստանում առկա գիտական մտքի խորության և զարգացածության բարձր մակարդակի մասին։
Գիտաժողովի ավարտին մասնակիցներին ներկայացվեցին Դավիթ Անհաղթի կողմից Արիստոտելի երկերի հնգահատոր մեկնաբանությունների անգլերեն թարգմանության առաջին երեք հատորները։

Симпозиум в Женевском университете под девизом «Аристотель в Армении»
В Женевском университете 12-13 мая состоялся международный симпозиум под девизом «Аристотель в Армении», в котором участвовали научные сотрудники как Матенадарана, так и университетов разных стран мира, в том числе Греции, Франции, Германии, �?талии, Канады, Соединенного Королевства, США, а также научных центров. Симпозиум был посвящен армянским раннесредневековым изучениям и толкованиям трудов Аристотеля. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.
В своей вступительной речи на симпозиуме посланник РА в Швейцарии Асмик Толмачян выразила признательность Женевскому университету, и в частности руководителю кафедры арменоведения Валентине Калцолари за содействие в вопросе организации симпозиума, а также многолетний труд по распространению и развития армянского языка, культуры, истории, цивилизации.
Асмик Толмаджян подчеркнула, что ранние исследования трудов Аристотеля свидетельствуют о широком распространении в Армении греческой философской мысли античного периода и эллинской культуры, тесных армяно-греческих отношениях, а также высокого уровня научной мысли и развития в Армении того периода.
По завершении симпозиума участникам были представлены первые три тома пятитомника толкований Давида Анахта трудов Аристотеля, издающегося на английском языке.