Մայիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները զեկուցեցին նախարարության ծրագրերին մասնակցության հայտերի, իրականցրած միջոցառումների, առաջիկա անելիքների մասին, ներկայացրին նոր առաջարկներ:
Նախարարի տեղակալը Սերժն Սրապիոնյանը կարևորեց Առաջին Հարապետության 100-ամյակին նվիրված համապետական միջոցառումների կազմակերպման գործընթացում նախարարության ակտիվ մասնակցությունը և առաջիկա՝ «Վարդանանց հետքերով» խորագիրը կրող շաբաթվա շրջանակներում իրականացվող հանդիպումների ու միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումն ու լայն լուսաբանումը:
Աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը ներկայացրեց նախարարության պաշտոնական կայքի համապատասխան բաժինների պատասխանատուների նշանակման վերաբերյալ Սփյուռքի նախարարի հրամանը և հանձնարարեց հետևել և   ժամանակին տեղադրել անհրաժեշտ նյութերը:

On May 15, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan chaired a consultation at the RA Ministry of Diaspora. Among the participants were Deputy Minister Vahagn Melikyan, Chief of Staff Firdus Zakaryan and the heads of departments and divisions.
The heads of departments and divisions delivered reports on the applications for participation in the Ministry’s programs and projects, the past events and future actions and made new proposals.
Deputy Minister Serzh Srapionyan attached importance to the active participation of the Ministry in organizing the nationwide events dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia and the proper organizing and wide coverage of the events and meetings to be held as part of the weeklong events entitled “Following the Traces of Vardanants”.
Chief of Staff Firdus Zakaryan presented the order of the Minister of Diaspora on designating correspondents for the relevant sections of the Ministry’s official website and assigned to follow the news and post the necessary materials on the website on time.