Մայիսի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները զեկուցեցին նախարարության ծրագրերին մասնակցության հայտերի, իրականցրած միջոցառումների, առաջիկա անելիքների մասին, ներկայացրին նոր առաջարկներ:
Նախարարի տեղակալը Սերժն Սրապիոնյանը կարևորեց Առաջին Հարապետության 100-ամյակին նվիրված համապետական միջոցառումների կազմակերպման գործընթացում նախարարության ակտիվ մասնակցությունը և առաջիկա՝ «Վարդանանց հետքերով» խորագիրը կրող շաբաթվա շրջանակներում իրականացվող հանդիպումների ու միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումն ու լայն լուսաբանումը:
Աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը ներկայացրեց նախարարության պաշտոնական կայքի համապատասխան բաժինների պատասխանատուների նշանակման վերաբերյալ Սփյուռքի նախարարի հրամանը և հանձնարարեց հետևել և   ժամանակին տեղադրել անհրաժեշտ նյութերը:

В Министерстве Диаспоры РА 15 мая под руководством заместителя министра Сержа Срапионяна состоялось совещание, в котором участвовали заместитель министра Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители структурных подразделений Министерства.
Руководители структурных подразделений доложили о заявках на участие в программах Министерства, об осуществленных мероприятиях, представили новые предложения.
Заместитель министра Серж Срапионян отметил важность активного участия Министерства в процессе организации общегосударственных мероприятий, посвященных 100-летию Первой Республики и должной организации и широкого освещения встреч и мероприятий в рамках предстоящей недели под девизом «По следам Вардананц».
Руководитель аппарата Фирдус Закарян представил приказ министра Диаспоры о назначении ответственных соответствующих разделов официального сайта Министерства, поручив следить и своевременно размещать необходимые материалы.