Հայկական օրգանական արտադրանքի առաջին բեռնատարն ուղևորվել է ԱՄԷ
Մայիսի 10-ին Հայաստանում օրգանական և բնական միրգ-բանջարեղենից պատրաստված պահածոներով, մուրաբաներով և հյութերով բարձված բեռնատարն ուղևորվեց դեպի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ 5+ -աստղանի հյուրանոցներին մատակարարելու համար։
Այս մասին հայտնում են ՀՀ տնտեսական զարգացման և նեդրումների նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Պայմանագիրը «Թամարա Ֆրութ» և «Al Falaj» ընկերությունների միջև կնքվել է  «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովի ընթացքում։ Արաբական գործընկերն արդեն 15 կոնտեյներ հայկական օրգանական և բնական արտադրանք է պատվիրել։ Հայկական արտադրանքն արաբական երկրների հյուրանոցներում կտարածվի NOHF (Natural organic healthy food- բնական, օրգանական, առողջ սնունդ) մակնշմամբ:
Այսօր Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի նորանշանակ գործադիր տնօրեն Ամեն Ավակ Ավակյանը, Արտահանման գծով տնօրեն Հայկ Միրզոյանը և ՀՀ ՏԶՆ նախարարության Ճյուղային տնտեսական քաղաքականության վարչության պետ Արմեն Եգանյանն այցելել են «Թամարա Ֆրութի» պահեստներ, հետևել արտահանման ընթացքին, գործարարի հետ քննարկել հնարավոր խնդիրներն ու աջակցման նոր ծրագրեր։
«Հիմնադրամը շարունակելու է գործունեությունն արտահանման զարգացման ուղղությամբ, քանի որ արտահանումը Հայաստանի տնտեսության լոկոմոտիվներից մեկն է»,- նշել է ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Համագործակցությանը էապես նպաստեց մարտին 22-ին Աբու Դաբիի ներդրումային համաժողովը՝ ՀՀ նախագահի մասնակցությամբ։ Այն բավականին արագացրեց գործընթացը։ Մարդիկ հավատացին, վստահեցին Հայաստանին»,- նշել է «Թամարա Ֆրութ» ընկերության տնօրեն Բորիս Հովհաննիսյանը։
«Այս արտադրանքի և՛ որակը, և՛ գինը համապատասխանում է արաբական շուկայի պահանջներին ու գներին»,- նշել է «Ալ Ֆալաջ» ընկերության գործադիր տնօրեն Համադ Ալ Շահեյը։
«Սա Աբու Դաբիի համաժողովի ներդրումային համաժողովի տեսանելի արդյունքներից մեկն է, և շուկաների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ շարունակաբար քայլեր ենք իրականացնում։ ԱՄԷ հետ ապրանքաշրջանառության հարցերը պարբերաբար քննարկում են Սուրեն Կարայանը և իր ԱՄԷ գործընկերը»,- նշել է ՀՀ ՏԶՆ նախարարության Ճյուղային տնտեսական քաղաքականության վարչության պետ Արմեն Եգանյանը։
Հայաստանի և արաբական երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացմանն ուղղված «Հայաստան-ԱՄԷ» ներդրումային համաժողովը տեղի է ունեցել մարտի 22-ին, Աբու Դաբիում, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Աբու Դաբի էﬕրության թագաժառանգ, ԱՄԷ Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանավորությամբ, և մեր երկրի ղեկավարի մասնակցությամբ։
Համաժողովին ներկայացվել են գյուղատնտեսության և անասնաբուծության, էներգետիկայի, առողջապահության և դեղագործության, ՏՏ, զբոսաշրջության, անշարժ գույքի ոլորտների վերաբերյալ շնորհանդեսներ, Հայաստանում գործող օտարերկրյա ընկերությունների հաջողված պատմություններ, ներդրումային մի շարք նախագծեր։ Մի շարք այլ պայմանավորվածություններ նույնպես ձեռք են բերվել։

Первый грузовик с армянской органической продукцией направился в ОАЭ
Грузовик, груженый консервами, вареньями и соками, изготовленными в Армении из органических и натуральных плодов и овощей 10 мая направился в Объединенные Арабские Эмираты для поставок в гостиницы класса 5+.
Об этом сообщили из пресс-службы Министерства экономического развития и инвестиций РА.
Договор между компаниями «Тамара фрут» и «Al Falaj» был заключен в ходе инвестиционного форума «Армения – Объединенные Арабские Эмираты». Арабские партнеры уже заказали 15 контейнеров армянской органической и натуральной продукции. Армянская продукция в гостиницах арабских стран будет реализовываться под брендом NOHF (Natural organic healthy food- натуральная, органическая, здоровая пища).
Сегодня новоназначенный исполнительный директор Фонда развития Армении Армен Авак Авакян, директор по экспорту Айк Мирзоян и начальник Управления отраслевой экономической политики МЭР�? Армен Еганян посетили склады «Тамара фрут», проследили за ходом отгрузки, обсудили с бизнесменом возможные проблемы и новые программы содействия.
«Фонд продолжит деятельность по развитию экспорта, поскольку экспорт – один из локомотивов экономики Армении», – отметил Армен Авак Авакян.
«Сотрудничеству в большой мере способствовал состоявшийся 22 марта в Абу Даби инвестиционный форум, в котором участвовал Президент РА. Это достаточно ускорило процесс. Люди поверили и доверили Армении», отметил директор компании «Тамара фрут» Борис Оганесян.
«�? качество, и цена этой продукции соответствуют требованиям и ценам арабского рынка», – отметил исполнительный директор компании «Ал Фаладж» Гамал Ал Шахей.
«Это один из зримых результатов инвестиционного форума в Абу Даби, мы последовательно предпринимаем шаги в направлении диверсификации рынков. Вопросы товарооборота с ОАЭ периодически обсуждают Сурен Караян и его коллега в ОАЭ», – отметил Армен Еганян.
Направленный на активизацию экономических связей Армении и Арабских стран, инвестиционный форум «Армения – ОАЭ» состоялся 22 марта в Абу Даби под высоким патронатом Президента РА Сержа Саргсяна и принца эмирата Абу Даби, заместителя верховного главнокомандующего Вооруженными силами ОАЭ Шейха Мохаммеда бин Зайеда Ал Нахьяна и при участии главы нашего государства.
На форуме были представлены презентации, касающиеся сельского хозяйства, животноводства, энергетики, здравоохранения, фармакологии, сфер �?Т, туризма, недвижимости, удачные истории функционирующих в Армении иностранных компаний, ряд инвестиционных проектов. Был достигнут и ряд других договоренностей.