Նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակություն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Եվրոպայի օրվա» կապակցությամբ այցելել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակություն: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին, ԵՄ պատվիրակության ամբողջ անձնակազմին և ի դեմս նրանց՝ ԵՄ մեծ ընտանիքին «Եվրոպայի օրվա» կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ:
«Բոլորովին վերջերս Եվրոպական երկրների առաջնորդները մեծ հանդիսավորությամբ նշեցին Հռոմի համաձայնագրերի 60-րդ տարեդարձը: Համաձայնագրեր, որոնց դրույթներն իրականացնելով, եվրոպական պետությունները և, առաջին հերթին, Եվրոպայի ժողովուրդները հասան մեծ հաջողությունների մարդու իրավունքների պաշտպանության, արժանապատվության, ժողովրդավարության և միասնական գաղափարների տարածման ու իրագործման պատվաբեր աշխատանքում:
Եվրամիության հետագա ամրապնդումը բխում է նաև Հայաստանի նման փոքր պետությունների շահերից: Մենք վստահ ենք, որ այն մարտահրավերները, որ վերջին ժամանակաշրջանում բաժին են հասնում Եվրամիությանը, եվրոպական պետություններին՝ անպայման կհաղթահարվեն:
Ես շատ ուրախ եմ, որ վերջին ժամանակահատվածում մենք արձանագրել ենք մեծ հաջողություններ Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունների զարգացման գործում և ցանկանում ենք, որ այդ հաջողությունները լինեն շարունակական:
Մենք շնորհակալ ենք Եվրամիությանը, անձամբ պատվիրակությանը և Ձեզ՝ դեսպա՛ն Սվիտալսկի, նման համագործակցության և Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության համար»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Դեսպան Սվիտալսկին իր և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ այցելության և շնորհավորական ջերմ խոսքերի համար:
«Ձեր այցը շատ կարևոր, խորհրդանշական իմաստ ունի Եվրոպական միության ամբողջ պատվիրակության համար, քանի որ այն մեզ քաջալերում է է՛լ ավելի հիմնավոր աշխատանք կատարել մեր համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
Այս տարին լի է իրադարձություններով. մենք արդեն ունենք նախաստորագրված համաձայնագիր, համաձայնեցված համագործակցության առաջնահերթություններ և նաև արձանագրել ենք աջակցության ընդհանուր շրջանակի մասին համաձայնություն:
Պարո՛ն Նախագահ, Ձեր այցը Բրյուսել հաջողված էր, և այն լրացուցիչ փաստարկներ տվեց Եվրոպական միությանը, որ պետք է ավելի շատ և ավելի մեծ նվիրվածությամբ ներգրավված լինի Հայաստանում: Մենք շատ կարևոր ազդանշաններ ստացանք և՛ Հայաստանի ղեկավարությունից, և՛ Եվրոպական միությունից, ինչը շատ կարևոր էր մեզ համար, որպեսզի կարողանանք շարունակել ավելի մեծ եռանդով կատարել մեր աշխատանքը:
Պարո՛ն Նախագահ, մենք շնորհակալ ենք Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գործունեությանը Ձեր կողմից մշտապես ցուցաբերվող աջակցության համար»,-ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են, որ Հայաստանը և Եվրամիությունը բաց և պատրաստակամ են շարունակելու զարգացնել համագործակցությունը և վստահություն են հայտնել, որ նոր համաձայնագրի դրույթները կյանքի կոչելով՝ կհաջողվի զգալի կերպով ընդլայնել ՀՀ-ԵՄ փոխշահավետ համագործակցությունը բոլոր հնարավոր ուղղություններով՝ բարձրաց¬նելով այն որակական նոր մակարդակի:

Президент Серж Саргсян посетил делегацию Европейского Союза в Армении
Президент Серж Саргсян сегодня в связи с “Днём Европы” посетил делегацию Европейского союза в Республике Армения. Президент Республики поздравил руководителя делегации Евросоюза в Армении посла Петра Свитальского, весь персонал делегации ЕС и в их лице большую семью ЕС с “Днём Европы”, пожелал успехов.
“Совсем недавно лидеры Европейских стран с большой торжественностью отметили 60-ую годовщину Римских соглашений. Соглашения, реализуя положения которых европейские государства и в первую очередь народы Европы достигли больших успехов в достойном деле распространения и реализации защиты прав человека, достоинства, демократии, общих идей.
Дальнейшее укрепление Евросоюза вытекает также из интересов таких малых стран, как Армения. Мы уверены, что те вызовы, которые в последний период выпадают на долю Евросоюза, европейских государств, обязательно будут преодолены.
Я очень рад, что в последний период мы зафиксировали большие успехи в деле развития наших отношений с Евросоюзом и желаем, чтобы эти успехи продолжались.
Мы благодарны Евросоюзу, лично делегации и Вам, Посол Свитальский, за подобное сотрудничество и оказываемое Армении содействие”, – сказал Президент Серж Саргсян.
Посол Свитальский от имени делегации ЕС в Армении и от себя лично поблагодарил Президента Сержа Саргсяна за посещение и тёплые слова поздравления.
“Ваш визит имеет очень важное символическое значение для всей делегации Европейского союза, поскольку это нас поощряет на ещё более основательную работу в направлении развития нашего сотрудничества.
Этот год полон событиями: мы уже имеем предварительно подписанное соглашение, согласованные приоритеты сотрудничества и также зафиксировали согласие по поводу общих рамок содействия.
Господин Президент, Ваш визит в Брюссель прошёл успешно, и он дал дополнительные доводы Европейскому союзу, что нужно больше и с большей преданностью работать в Армении. Мы получили очень важные сигналы и от руководства Армении, и от Европейского союза, что очень важно для нас, чтобы мы могли продолжать с большей энергией выполнять нашу работу.
Господин Президент, мы благодарны за постоянно оказываемую Вами помощь деятельности делегации ЕС в Армении”, – сказал руководитель делегации ЕС в Армении Пётр Свитальский.
Собеседники обоюдно подчеркнули, что Армения и Евросоюз открыты и готовы продолжать развивать сотрудничество и выразили уверенность, что воплощая в жизнь положения нового соглашения, удастся ощутимо расширить взаимовыгодное сотрудничество РА-ЕС по всем возможным направлениям, подняв его на качественно новый уровень.