Նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակություն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Եվրոպայի օրվա» կապակցությամբ այցելել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակություն: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին, ԵՄ պատվիրակության ամբողջ անձնակազմին և ի դեմս նրանց՝ ԵՄ մեծ ընտանիքին «Եվրոպայի օրվա» կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ:
«Բոլորովին վերջերս Եվրոպական երկրների առաջնորդները մեծ հանդիսավորությամբ նշեցին Հռոմի համաձայնագրերի 60-րդ տարեդարձը: Համաձայնագրեր, որոնց դրույթներն իրականացնելով, եվրոպական պետությունները և, առաջին հերթին, Եվրոպայի ժողովուրդները հասան մեծ հաջողությունների մարդու իրավունքների պաշտպանության, արժանապատվության, ժողովրդավարության և միասնական գաղափարների տարածման ու իրագործման պատվաբեր աշխատանքում:
Եվրամիության հետագա ամրապնդումը բխում է նաև Հայաստանի նման փոքր պետությունների շահերից: Մենք վստահ ենք, որ այն մարտահրավերները, որ վերջին ժամանակաշրջանում բաժին են հասնում Եվրամիությանը, եվրոպական պետություններին՝ անպայման կհաղթահարվեն:
Ես շատ ուրախ եմ, որ վերջին ժամանակահատվածում մենք արձանագրել ենք մեծ հաջողություններ Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունների զարգացման գործում և ցանկանում ենք, որ այդ հաջողությունները լինեն շարունակական:
Մենք շնորհակալ ենք Եվրամիությանը, անձամբ պատվիրակությանը և Ձեզ՝ դեսպա՛ն Սվիտալսկի, նման համագործակցության և Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության համար»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Դեսպան Սվիտալսկին իր և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ այցելության և շնորհավորական ջերմ խոսքերի համար:
«Ձեր այցը շատ կարևոր, խորհրդանշական իմաստ ունի Եվրոպական միության ամբողջ պատվիրակության համար, քանի որ այն մեզ քաջալերում է է՛լ ավելի հիմնավոր աշխատանք կատարել մեր համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
Այս տարին լի է իրադարձություններով. մենք արդեն ունենք նախաստորագրված համաձայնագիր, համաձայնեցված համագործակցության առաջնահերթություններ և նաև արձանագրել ենք աջակցության ընդհանուր շրջանակի մասին համաձայնություն:
Պարո՛ն Նախագահ, Ձեր այցը Բրյուսել հաջողված էր, և այն լրացուցիչ փաստարկներ տվեց Եվրոպական միությանը, որ պետք է ավելի շատ և ավելի մեծ նվիրվածությամբ ներգրավված լինի Հայաստանում: Մենք շատ կարևոր ազդանշաններ ստացանք և՛ Հայաստանի ղեկավարությունից, և՛ Եվրոպական միությունից, ինչը շատ կարևոր էր մեզ համար, որպեսզի կարողանանք շարունակել ավելի մեծ եռանդով կատարել մեր աշխատանքը:
Պարո՛ն Նախագահ, մենք շնորհակալ ենք Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գործունեությանը Ձեր կողմից մշտապես ցուցաբերվող աջակցության համար»,-ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Զրուցակիցները երկուստեք ընդգծել են, որ Հայաստանը և Եվրամիությունը բաց և պատրաստակամ են շարունակելու զարգացնել համագործակցությունը և վստահություն են հայտնել, որ նոր համաձայնագրի դրույթները կյանքի կոչելով՝ կհաջողվի զգալի կերպով ընդլայնել ՀՀ-ԵՄ փոխշահավետ համագործակցությունը բոլոր հնարավոր ուղղություններով՝ բարձրաց¬նելով այն որակական նոր մակարդակի:

President Serzh Sargsyan Visited The Eu Delegation In Armenia
Today, on the occasion of Europe Day, President Serzh Sargsyan visited the delegation of the European Union in Armenia. The President of Armenia congratulated the Head of the EU mission, Ambassador Piotr Świtalski, the entire staff and in their person the large EU family on the occasion of Europe Day, and wished them all the best.
“Quite recently, the leaders of the European states celebrated the 60th anniversary of the Rome Treaties. Implementation of the provisions of these Treaties allowed the European states and first of all the people of Europe, to achieve success in the honorable task of protecting human rights, dignity, democracy, dissemination and implementation of shared ideas.
A further strengthening of the EU emanates also from the interests of small countries, such as Armenia. We are confident that challenges, which the EU has been encountering recently, will most certainly be defeated by the European countries.
I am very glad that lately we have registered remarkable success in the development of our relations with the European Union, and I wish that success to be continuous.
We are grateful to the European Union, to the delegation and personally you, Ambassador Świtalski, for this cooperation and assistance provided to Armenia,” President Serzh Sargsyan said.
On behalf of the EU delegation in Armenia and his own behalf, Ambassador Świtalski thanked President Sargsyan for the visit and warm words of congratulations.
“Your visit is very important and has a symbolic meaning for the entire EU delegation; it encourages us to work more thoroughly to develop our cooperation.
This year has been full of events: we already have the initialed agreements, agreed priorities for cooperation, and have also reached agreement on the single support framework.
Mr. President, your visit to Brussels was a success, and it has given additional arguments to the European Union to be engaged in Armenia more and with greater dedication. We have received very important signals from the leadership of Armenia and from the European Union which is very important for us; it will enable us to do our job with greater enthusiasm.
Mr. President, we are grateful for your constant assistance to the activities of the EU delegation in Armenia,” the Head of the EU mission, Ambassador Piotr Świtalski said.
The parties underscored that Armenia and the European Union are open and ready to continue to develop cooperation and expressed confidence that through the implementation of the provisions of the new Agreement, it would become possible to expand the mutually beneficial Armenia-EU cooperation in all possible areas, elevating it to a qualitatively new level.