Հայաստանի օրվան նվիրված միջոցառում Բուենոս Այրեսի գրքի միջազգային փառատոնի շրջանակներում
Մայիսի 1-ին Բուենոս Այրեսում ընթացող Գրքի 43-րդ միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում, որտեղ 40-ից ավելի երկրների թվում առանձին տաղավարով ներկայացված է նաև Հայաստանը, ավանդաբար նշվեց Հայաստանի Հանրապետության օրը։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ և Արգենտինայի «Հայ կենտրոնի» օժանդակությամբ ցուցահանդեսի «Խոսե Էրնանդես» սրահում կայացավ օրվա կենտրոնական միջոցառումը, որին ներկա էին շուրջ 2000 հանդիսական: Բացման խոսքով հանդես եկավ Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Էսթերա Մկրտումյանը:
Իր ելույթում ՀՀ դեսպանը հանդիսատեսին ներկայացրեց Հայոց այբուբենի ստեղծման պատմությունը, դրա գիտական և մշակութային նշանակությունը՝ անդրադառնալով հայ գրականության ոսկե դարաշրջանին, միջնադարում Վենետիկում հրատարակված առաջին հայալեզու գրքին, ինչպես նաև հայ գրահրատարակչության հետ կապված այլ ուշագրավ փաստերին:
Միջոցառման գեղարվեստական հատվածում հանդես եկան արգենտինահայ «Մասիս», «Նարեկ», «Նաիրի» և «Գայանե» պարախմբերը, ինչպես նաև արգենտինահայ երգչուհիների կատարմամբ հնչեցին հայկական ժողովրդական ստեղծագործություններ, որոնք արժանացան հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությանը:
Տեղեկանք. Բուենոս Այրեսի Գրքի 43-րդ միջազգային ցուցահանդեսը բացվել է ապրիլի 27-ին և շարոնակվելու է մինչև մայիսի 15-ը:

Мероприятие в честь Дня Армении в рамках международного книжного фестиваля в Буэнос Айресе
В рамках проходящей в Буэнос Айресе 43-й международной книжной выставки, на которой в числе более 40 стран отдельным павильоном представлена и Армения, 1 мая был традиционно отмечет День Республики Армения.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы М�?Д РА, по инициативе посольства РА в Аргентине и и при содействии «Армянского центра» Аргентины в зале «Хосе Эрнандес» выставки состоялось центральное мероприятие Дня, на котором присутствовало около двух тысяч зрителей. Со вступительной речью выступил посол РА в Аргентинен Эстера Мкртумян.  Она представила присутствующим историю создания Армянского алфавита, его научное и культурное значение, коснувшись  золотого века армянской литературы, издания в Венеции в средние века первой армяноязычной книги и других любопытных фактов из  истории армянского книгопечатания.
В художественной части мероприятия выступили танцевальные ансамбли аргентинских армян «Масис», «Нарек», «Ниаири» и «Гаяне», в исполнении армянских певиц Аргентины прозвучали армянские народные произведения, удостоившиеся теплого приема зрителей.
Справка. 43-я международная книжная выставка в Буэнос Айресе открылась 27 апреля и продлится до 15 мая.