Կմեկնարկի Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի և «Մեգերյան կարպետներ» ընկերության բարեգործական ծրագիրը
Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը և «Մեգերյան կարպետներ» ընկերությունը մեկնարկում են նոր բարեգործական ծրագիր՝ նվիրված «Մեգերյան կարպետների» 100-ամյա հոբելյանին։ «Մեգերյան կարպետներ» ընկերության հմուտ գորգագործների օգնությամբ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի շահառու ՀՀ Արմավիրի մարզի Վանանդ համայնքի երիտասարդները կաշխատեն հոբելյանական գորգի ստեղծման վրա։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են հիմնադրամից, բացումը կկայանա ապրիլի 25-ին, ժամը՝ 16։30-ին, «Մեգերյան կարպետ» ձեռագործ գորգերի գործարանում (հասցե՝ Մադոյան փող. 9)։
Ծրագրի մեկնարկը կտան «Մեգերյան կարպետ» ընկերության սեփականատեր Րաֆֆի Մեգերյանը և Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի խորհրդի ատենապետ դոկտոր Գարո Արմենը։

Children of Armenia Fund and Megerian Carpets to launch charity program
The Children of Armenia Fund and Megerian Carpets are launching a new charity program dedicated to the 100th anniversary of Megerian Carpets. With the help of the skillful carpet makers of Megerian Carpets, the young people of Vanand village of the Armavir Province of the Republic of Armenia, who are the beneficiaries of the Children of Armenia Fund, will work on creating the anniversary carpet.
As reported the Fund to Hayern Aysor, the carpet will be unveiled during an opening ceremony to be held on 25 April (16:30) at “Megerian Carpet” Handmade Carpets Factory (Address: 9 Madoyan Street).
The program will be launched by owner of Megerian Carpet Raffi Megerian and board chairman of the Children of Armenia Fund, Dr. Garo Armen.