Բաց դաս Տյումենի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հայկական մշակույթի կենտրոնում
Ռուսաստանի Դաշնության Տյումենի մարզի «Հայաստան» հասարակական մշակութա-լուսավորչական հայկական կազմակերպությանը կից շուրջ 15 տարի է՝ գործում է մեկօրյա դպրոց:
Արդեն  մեկ տարի է,  ինչ «Հայաստան» հասարակական կազմակերպության նախագահ Համլետ Փաշայանի, բարերարներ  Սամվել և Սերգո  Ստեփանյանների շնորհիվ դպրոցն իր աշխատանքները կազմակերպում է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հայկական մշակույթի կենտրոնի նորակառույց  մասնաշենքում, որը կահավորված է  և  ապահովված ժամանակակից տեխնիկական սարքավորումներով:
Այս  գեղեցիկ  նվերը հնարավորություն ընձեռեց էլ ավելի բարձր մակարդակով կազմակերպելու  հայ մանուկների, երիտասարդների  կրթական և ազգապահպան գործունեությունը: Զգալիորեն ավելացավ դպրոց մշտական հաճախող սաների թիվը (մոտ 150): Բացի մայրենի լեզվի, գրականության, հայ ժողովրդի պատմության և հայրենագիտության դասերից, մշակույթի կենտրոնում գործում են նաև թատերական, կերպարվեստի, հայկական ժողովրդական երգի, հայկական ժողովրդական պարի, հայկական ազգային նվագարանների (դուդուկ, դհոլ) խմբակները:
Մշակույթի կենտրոնի լավագույն ավանդույթներից  է  բաց  դաս-միջոցառումների կազմակերպումն ու անցկացումը: Մանկավարժները  ջանք չեն խնայում  այդ միջոցառումները հետաքրքիր  և  բովանդակալից  կազմակերպելու համար:
Մարտի 19-ին  հայկական ժողովրդական պարերի խմբավար Ալյոնա  Զիկովան անցկացրեց  հերթական բաց դասը, որին  ներկա էին մշակույթի կենտրոնի  մանկավարժներ, ծնողներ և հյուրեր:  Երեխաները ջանասիրությամբ և մեծ պատասխանատվությամբ էին պատրաստվել դասին: Խմբավարի աշխատանքի արդյունքը ակնհայտ էր և գոհացուցիչ: Հյուրերը դահլիճից հեռացան հիասքանչ տպավորություններով, մեծ սպասումների  և վերադարձի ակնկալիքով:
Տեղին է նշել նաև, որ ողջ ուսումնական տարվա ընթացքում կազմակերպված այլ դաս-միջոցառումների մասին, որոնք ունեն դաստիարակչական, ուսուցողական և հայապահպան նպատակներ: Դրանցից են՝ «Երևանը Հայաստանի մայրաքաղաքն է», «Գրիգոր Զոհրապի  155-ամյակը», «Սուրբ  Ծնունդ» ( մանկավարժ Ա. Պողոսյան), «Ավետիք Իսահակյանի պոեզիան» ( մանկավարժ  Ռ. Դանիելյան, ռուսալեզու  ավագ խումբ),  «Հայկական բանակի ծնունդը» ( մանկավարժ Մ. Համբարյան ),  «Դուդուկը՝ ազգային հրաշալիք» ( մանկավարժ  Ն. Մուսոյան ), «Ազգային նվագարաններ» (մանկավարժներ Ն. Մուսոյան և Ռ.  Սարուխանյան ), «Ետդարձ դեպի մեր արմատները» (մանկավարժ Ս. Սիմոնյան), թատերական խմբի սաների մասնակցությամբ «Քաջ Նազար» ներկայացման բեմականացումը  (ղեկավար  Բ. Թադևոսյան):
Նման դասերը  հայ մանուկներին զինում են կարևոր գիտելիքներով  հայրենիքի անցյալի ու ներկայի, ավանդույթների և սովորույթների,  հայ  նշանավոր մարդկանց  մասին:

Открытый урок в Армянском культурном центре им. Месропа Маштоца Тюмени
При армянской культурно-просветительной общественной организации «Айастан» Тюменской области РФ уже 15 лет функционирует однодневная школа.
Уже год, как усилиями председателя общественной организации «Айастан» Гамлета Пашаяна, меценатов Самвела и Серго Степанянов школа организует свою работу в новом здании Армянского культурного центра им. Месропа Маштоца, оснащенного современным техническим оборудованием.
Этот прекрасный подарок предоставил возможность организовать образовательный процесс и деятельность по сохранению армянства на более высоком уровне. Существенно увеличилось число посещающих школу воспитанников (около 150). Помимо родного языка, литературы, истории армянского народа и арменоведения в Центре имеются также кружки театральный, изобразительного искусства, армянской народной песни, армянского народного танца, армянских народных музыкальных инструментов (дудук, доол).
В числе лучших традиций культурного центра – проведение открытых уроков-мероприятий. Педагоги не жалеют усилий, чтобы сделать их еще более содержательными и интересными.
Руководитель кружка армянских народных танцев Алена Зыкова 19 марта провела очередной открытый урок, на котором присутствовали педагоги культурного центра, родители и гости. Дети прилежно и с большой ответственностью подготовились к уроку. Работа хореографа была очевидна. Гости покидали зал с прекрасными впечатлениями, большими надеждами и желанием вновь вернуться сюда.
Уместно отметить, что в течение года организуются и другие уроки-мероприятия, преследующие воспитательные, патриотические цели. В их числе «Ереван – столица Армении», «155-летие Григора Зограба», «Святое Рождество» (педагог А.Погосян), «Поэзия Аветика �?саакяна» (педагог Р.Даниелян, русскоязычная старшая группа), «Рождение Армянской армии» (педагог М.Амбарян), «Дудук – национальное чудо» (педагоги Н.Мусоян и Р.Саруханян), «Возвращение к корням» (педагог С.Симонян), постановка спектакля «Смелый Назар» с участием воспитанников театральной труппы (руководитель Б.Тадевосян).
Подобные уроки вооружают детей важными знаниями о прошлом и настоящем Родины, традициях и обычаях, выдающихся представителях армянского народа.