Արցախի ապագա կարգավիճակը որոշվելու է իր ժողովրդի կողմից. Կարեն Միրզոյան
Հունաստան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Արցախի արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը հարցազրույց է տվել CNN Greece հեռուստաալիքին։
Անդրադառնալով արցախյան հակամարտությանը Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը վերջին շրջանում քայլեր էր ձեռնարկում շփման գծում լարվածությունը հետևողականորեն սրելու ուղղությամբ, որի գագաթնակետը եղավ նախորդ տարվա ապրիլին շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիայի սանձազերծումը, ինչի հետևանքով զոհվեցին ինչպես զինվորականներ, այնպես էլ քաղաքացիներ: Նրա խոսքով` ապրիլյան ագրեսիան ավելի հրատապ է դարձրել միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի անձնակազմի ընդլայնման վերաբերյալ առաջարկների իրականացման անհրաժեշտությունը, որը կնպաստի ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու և բանակցությունները վերսկսելու համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծմանը։
«Չնայած վերոնշյալ առաջարկների շուրջ 2016 թ․ մայիսի 16-ին Վիեննայում և 2016 թ․ հուլիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է իրագործել դրանք և շարունակում ապակայունացնել իրավիճակը շփման գծում»,- ասել է Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարարը:
Կարեն Միրզոյանի դիտարկմամբ` հակամարտության կարգավորման առումով Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում սերտորեն համագործակցում է ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ: Նրա կարծիքով` ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում այդ երեք երկրները հանդես են գալիս ընդհանուր դիրքորոշմամբ և համադրում բոլոր ջանքերը, չնայած այլ միջազգային խնդիրների շուրջ նրանց ունեցած տարաձայնությունների: Նախարարն, անդրադառնալով ԵՄ ներգրավվածության վերաբերյալ հարցին, ընդգծել է, որ Արցախը, ի տարբերություն հետխորհրդային այլ երկրների, ստիպված է եղել կերտել ժողովրդավարական պետականություն՝ առանց որևէ արտաքին աջակցության, այդ թվում եվրոպական կառույցների կողմից։ Այս առումով Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը կարևորել է տարածաշրջանում ԵՄ ներկայացվածությունը և նշել, որ Արցախը պատրաստ է համագործակցել՝ երկրում ժողովրդավարական արժեքների և ինստիտուտների ամրապնդման և զարգացման ուղղությամբ։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե էներգետիկ ոլորտում ունեցած դերակատարության շնորհիվ Ադրբեջանի քաղաքական ազդեցության հավանական աճը ինչպե՞ս կարող է ազդել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վրա, Կարեն Միրզոյանն ասել է, որ նավթը և գազը շատ կարևոր են ոչ միայն տնտեսության, այլ նաև անվտանգության համար, սակայն վաղ թե ուշ դրանք սպառվում են։ «Եթե դիտարկենք կարճաժամկետ շահերի տեսանկյունից, էներգակիրների առկայությունը շատ կարևոր գործոն է, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում ժողովրդավարությունն ու կայունությունն ավելի կարևոր են, քան նավթն ու գազը»,- ընդգծել է Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար:
Միրզոյանի խոսքով` քանի դեռ Ադրբեջանը շարունակում է սրել իրավիճակը և վճռական միջոցներ չեն ձեռնարկվում նրան զսպելու ուղղությամբ, Հարավային Կովկասում նոր պատերազմի բռնկման վտանգը միշտ առկա է, ինչը սպառնալիք է ոչ միայն Արցախի ու Հայաստանի, այլև ողջ տարածաշրջանի ու միջազգային հանրության համար։
«Արցախի ապագա կարգավիճակը որոշվելու է իր ժողովրդի կողմից. ներկայումս Արցախի Հանրապետությունն անկախ երկիր է՝ սեփական սահմանադրությամբ ու պետական ինստիտուտներով»,-Արցախպրեսի հաղորդմամբ՝ հավելել է նախարարը։

Будущий статус Арцаха будет определяться его народом: Карен Мирзоян
В ходе рабочего вита в Грецию министр иностранных дел Арцаха Карен Мирзоян дал интервью телеканалу CNN Greece.
Коснувшись Арцахского конфликта, Мирзоян отметил, что Азербайджан в последний период предпринимает шаги к последовательному обострению напряженности на линии соприкосновения, апогеем чего стала прошлогодняя провокация военной агрессии по всему протяжению линии соприкосновения, вследствие чего погибли как военнослужащие, так и гражданские лица. По его словам, апрельская агрессия сделала более актуальной необходимость осуществления предложений по созданию механизмов расследования инцидентов и расширения состава офиса Личного представителя действующего председателя ОБСЕ, что поспособствует созданию необходимых условий для выхода из сложившейся ситуации и  возобновления переговорного процесса.
«Несмотря на договоренности, достигнутые по указанным предложениям 16 мая 2016 года в Вене и 20 июля – в Санкт Петербурге, Азербайджан отказывается осуществлять их и продолжает дестабилизировать ситуацию на линии соприкосновения», – сказал глава внешнеполитического ведомства Республики Арцах.
Как заметил Карен Мирзоян, в плане урегулирования конфликта Россия в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ тесно сотрудничает с США и Францией. По его мнению, в вопросе урегулирования азербайджано-карабахского конфликта три эти страны выступают с единых позиций и координируют все усилия, несмотря на разногласия по другим международным вопросам.
Коснувшись  вопроса вовлеченности ЕС, министр подчеркнул, что Арцах, в отличие от других постсоветских государств, был вынужден создавать демократическое государство без внешней поддержки, в том числе европейских структур. В этом плане глава М�?Д Арцаха отметил важность представленности ЕС в регионе, отметив готовность Арцаха сотрудничать в плане укрепления и развития в стране демократических ценностей и институтов.
Коснувшись вопроса о том, как может повлиять  вероятный рост политического влияния Азербайджана благодаря роли в энергетической сфере на урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, Карен Мирзоян сказал, что нефть и газ очень важны не только для экономики, но и безопасности, однако рано или поздно они исчерпываются. «Если рассматривать в аспекте краткосрочных интересов, наличие энергоносителей фактор очень важный, однако в долгосрочной перспективе демократия и стабильность намного важнее, чем  нефть и газ», – подчеркнул министр �?Д Республики Арцах.
По словам Мирзояна, покуда Азербайджан продолжает обострять ситуацию и не принимается решительных мер для его сдерживания, угроза возникновения новой войны на Южном Кавказе  есть всегда, что является угрозой не только для Арцаха и Армении, но и для всего региона и мирового сообщества.
«Будущий статус Арцаха будет определяться его народом: Республика Арцах ныне является независимой страной – с собственной Конституцией  и государственными институтами», – как передает «Арцахпресс», добавил министр.