Փոխհամագործակցություն Վալենսիայի և Երևանի համալսարանների միջև
Վալենսիայում են գտնվում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական և Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանների պատվիրակությունները: Այցի նպատակը փոխհամագործակցության հաստատումն է Վալենսիայի պոլիտեխնիկ համալսարանի և Հայաստանի վերոհիշյալ երկու համալսարանների միջև, որը հնարավոր դարձավ ապրիլի 4-ին:
Մի կողմից Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի և մյուս կողմից Վալենսիայի պոլիտեխնիկ համալսարանի միջև, ապրիլի 4-ին կնքվեց փոխհամագործակցության համաձայնագիր:
Վալենսիայի Պոլիտեխնիկ համալսարանի հետ Հայաստանի Ճարտարապետության և Տնտեսագիտության համալսարանների միջև համագործակցությունն սկսվել է դեռևս 2010 թվականից, երբ մեկնարկեց TEMPUS GIDEC նախագիծը, որի շրջանակներում հայաստանյան բուհերում հիմք դրվեց GIS-երի գծով մագիստրոսական ծրագիր, ստեղծվեց GIS լաբորատորիա և ձեռք բերվեցին սարքավորումներ: Նախագիծը տևեց մինչև 2013 թվականը: Ծրագիրը համակարգում էր Շվեդիայի տեխնոլոգիայի թագավորական ինստիտուտը (KTH), իսկ Վալենսիայի պոլիտեխնիկ համալսարանը ծրագրի եվրոպական գործընկերն էր:
Հենց 2013 թվականին էր, երբ Վալենսիայի պոլիտեխնիկ համալսարանի համակարգող պարոն Լուիս Անխել Ռուիս Ֆերնանդեսին (Luis Angel Ruiz Fernandez) շնորհվեց Հայաստանի ճարտարապետության և շինարարության համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչում:
Ներկայումս Վալենսիայի պոլիտեխնիկ համալսարանի հետ համագործակցությունը կայանում է 2 ERASMUS+ նախագծերի շրջանակներում.
HERITAG – Նախագծի նպատակն է ստեղծել մագիստրոսական ծրագիր տուրիզմի կառավարման ոլորտում, որի առանձնահատկությունը գեոինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների կիրառումն է լինելու: Նախագիծը համակարգում է Վալենսիայի պոլիտեխնիկ համալսարանը: Այն  մեկնարկել է 2015 թվականի հոկտեմբերին և ավարտվելու է 2018 թվականի հոկեմբերին:
InnoCENS – նախագիծը համեմատաբար ավելի նոր է: Այն մեկնարկել է 2016 թվականի հոկտեմբերին: Այս նախագիծը համակարգում է Շվեդիայի տեխնոլոգիայի թագավորական համալսարանը: Նախագծի նպատակն է տեխնիկական բուհերում ստեղծել ստարտափ կամ նորարարական կենտրոններ և ինժեներ ուսանողներին տալ որոշակի գիտելիքներ ձեռներեցության ոլորտում: Այս նախագծում Վալենսիայի պոլիտեխնիկ համալսարանը հանդես է գալիս որպես եվրոպական գործընկեր:
Հետագա համագործակցությամբ ակնկալվում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի և Վալենսիայի պոլիտեխնիկ համալսարանի հետ ստեղծել համատեղ մագիստրոսական ծրագիր՝ նախագծի կառավարում մասնագիտությամբ, որը նաև հնարավորություն կընձեռի ուսանողների և դասախոսների փոխանակում:
Այսպիսով, ապրիլի 4-ին, Վալենսիայի պոլիտեխնիկ համալսարանում, վերջինիս և ՀՊՏՀ-ի, ՃՇՀԱՀ-ի միջև, կնքվեց փոխհամագործակցության համաձայնագիր, որը ստորագրեցին ՀՊՏՀ ռեկտոր պրոֆեսոր Կ.Աթոյանը, ՃՇՀԱՀ ռեկտոր պրոֆեսոր Գ.Գալստյանը և ՎՊՀ-ի ռեկտոր Ֆրանցիսկո Խոսե Մորա Մասը (Francisco José Mora Mas), չափազանց կարևոր համաձայնագիր, որը թույլ կտա գործընկեր համալսարաններին էլ ավելի խորացնել համագործակցությունը և ուսանողների շարժունակությունը:
Վալենսիայում գտնվող պատվիրակությունը նաև այցելեց հայկական համայնք, «Կենաց խաչ» հուշարձան և հարցազրույց տվեց «Հայկական ռադիոժամին»:

Universities of Yerevan and Valencia establish partnerships
The delegations of the Armenian State University of Economics and the National University of Architecture and Construction of Armenia are in Valencia to establish partnerships with the Polytechnic University of Valencia. The partnerships were established on 4 April.
On 4 April, on one side, the Armenian State University of Economics and the National University of Architecture and Construction of Armenia, and on the other side the Polytechnic University of Valencia, concluded an agreement on partnership.
The partnership between the Polytechnic University of Valencia and the Armenian State University of Economics and the National University of Architecture and Construction of Armenia began back in 2010 with the launch of the TEMPUS GIDEC Project through which the Armenian universities launched the GIS Master’s Program, created GIS laboratories and obtained equipment. The Project ended in 2013. It was coordinated by the KTH Royal Institute of Technology, and the Polytechnic University of Valencia was the European partner.
It was in 2013 when coordinator of the Polytechnic University of Valencia, Mr. Luis Angel Ruiz Fernandez was granted the title of Honorary Doctor of the National University of Architecture and Construction of Armenia.
Currently, the Armenian universities are cooperating with the Polytechnic University of Valencia through two ERASMUS+ Projects.
HERITAG – The goal of the project is to create a Master’s Program in the tourism management sector, the feature of which will be the application of geo-information technologies. The project was launched in October 2015 and will end in October 2018 and is coordinated by the Polytechnic University of Valencia.
InnoCENS – The project is relatively newer and was launched in October 2016. It is coordinated by the KTH Royal Institute of Technology and is aimed at establishing within technical universities startup or innovative centers and providing engineering students with some knowledge about entrepreneurship. The Polytechnic University of Valencia also acts as a European partner.
It is expected that the Armenian State University of Economics, the National University of Architecture and Construction of Armenia and the Polytechnic University of Valencia will create a joint Master’s Program in Project Management through future cooperation, providing the opportunity for the exchanges of students and lecturers.
On 4 April, the Polytechnic University of Valencia, the Armenian State University of Economics and the National University of Architecture and Construction of Armenia concluded an agreement on partnership that was signed by Rector of the Armenian State University of Economics, Professor Atoyan, Rector of the National University of Architecture and Construction of Armenia, Professor Galstyan and Rector of the Polytechnic University of Valencia Francisco José Mora Mas during a ceremony held at the Polytechnic University of Valencia. This is an extremely important agreement that will allow the partnering universities to further deepen their cooperation and increase the mobility of students.
The delegation in Valencia also visited the members of the local Armenian community, the Cross of Life monument and gave an interview to the Armenian Radio Hour.