Հայ երիտասարդները տապալել են թուրք ժխտողական պատմաբանի դասախոսությունը
Լիբանանի Քասլիքի Սուրբ Հոգի համալսարանում մի խումբ հայ երիտասարդներ ապրիլի 4-ին տապալել են Հայոց ցեղասպանության հարցում ժխտողական դիրքորոշմամբ հայտնի թուրք պատմաբան Իլբեր Օրթայլըի դասախոսություն-քննարկումը:
ՀՅԴ Զավարյան ուսանողական միության անդամները խաղաղ ակցիայի միջոցով դատապարտել են Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը:
Թուրքիայի կառավարությանն առընթեր Յունուս Էմրե ինստիտուտի հետ համագործակցության արդյունքում կազմակերպված միջոցառմանը սրահում գտնվող հայ երիտասարդները ոտքի են կանգնել և սկսել են վանկարկել. «Ցեղասպանությունը ժխտող», «Թուրքիան մեղավոր է ցեղասպանության համար», «Ամոթ Թուրքիային», «Մենք այստեղ ենք»:
Երիտասարդները կրել են սպիտակ շապիկներ, որոնց վրա տարբեր գրություններ են եղել, ինչպես օրինակ` «Ապրիլի 24», «Արևելյան Թուրքիան Արևմտյան Հայաստանն է», «Հրանտ Դինք», «Սևակ Բալըքչը»:
Նրանք հորդորել են պատմաբանին խոսել ճշմարտության մասին, այնուհետև դուրս են եկել լսարանից: Սակավամարդ մնացած լսարանում Հայոց ցեղասպանության մասին հնչեցված հարցին պատմաբանը խուսափողական պատասխան է տվել:

On 4 April, a group of young Armenian students of the Holy Spirit University of Kaslik shut down a lecture by Turkish historian İlber Ortaylı, who is known for his denialist position on the Armenian Genocide.
Members of the ARF-D Zavarian Student Association condemned Turkey’s policy of denial of the Armenian Genocide through a peaceful demonstration.
During the event organized through cooperation with the Yunus Emre Institute under the Turkish government, the attending young Armenians stood up and started screaming “Genocide Denier”, “Turkey Guilty of Genocide”, “Shame on Turkey” and “We Are Here”.
The young people wore white shirts with the following statements on them: “April 24th”, “Eastern Turkey is Western Armenia”, “Hrant Dink” and “Sevag Balikc”.
They urged the historian to speak the truth and left the hall. When asked about the Armenian Genocide, the historian avoided giving answers to the few people left in the hall.