Ժամանակակից ուռուցքաբանական կենտրոն Ստեփանակերտում
Ապրիլի 2-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Ստեփանակերտում հանդիսավորությամբ բացեց նորակառույց ուռուցքաբանական կենտրոնը, որը կյանքի է կոչվել ֆրանսահայ բարերար Ռիշար Օհանեսյանի հովանավորությամբ՝ ի հիշատակ ծնողների՝ Վարդան եւ Գոհարիգ Օհանեսյանների: Կենտրոնի կառուցումը համաֆինանսավորել ԼՂՀ կառավարությունը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է Հիմնադրամից:
Հանդիսությանը մասնակցելու նպատակով Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ Պետրոս Թերզյանի եւ իր տիկնոջ ուղեկցությամբ Արցախ էր ժամանել բարերար Ռիշար Օհանեսյանը՝ տիկնոջ հետ: Բացման արարողությանը ներկա էին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, «Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ, հյուրեր:
Նորակառույց կենտրոնը կսպասարկի Արցախի եւ Հայաստանի հարավային շրջաններին: Եռահարկ ժամանակակից բուժհաստատությունում կգործեն ընդհանուր, կլինիկական պաթոմորֆիական լաբորատորիաներ, ռենտգեն ախտորոշման, մամոգրաֆիայի կաբինետներ, վիրահատարաններ եւ ինտենսիվ թերապիայի սենյակ, որտեղ կիրականացվեն արդի բուժական միջամտություններ եւ ախտորոշիչ հետազոտություններ: Կենտրոնը նախատեսված է 35 հիվանդի համար: Ստացիոնար բաժանմունքում կբուժվեն թե՛ վիրաբուժական եւ թե՛ թերապեւտիկ (քիմիոթերապիա) պրոֆիլի հիվանդները: Բուժական այլ ծառայությունների անհրաժեշտության դեպքում հիվանդները ստորգետնյա անցումով կտեղափոխվեն հարակից Հանրապետական բժշկական կենտրոն: Նկուղային հարկում կառուցվել են լայնարձակ պահուստային հիվանդասենյակներ՝ նախատեսված արտակարգ իրավիճակների համար:
«Մեծ ուրախություն է տեսնել, որ օրեցօր Արցախը զարգանում է, ստեղծվում է նորը, բնակիչների կենսամակարդակն էլ զուգահեռաբար բարձրանում է: Շնորհակալություն բոլոր նրանց, ում շնորհիվ այս կենտրոնն իրականություն է դարձել»,- ողջույնի խոսքում ասաց բարերար Ռիշար Օհանեսյանը, ով նույն օրը ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից պարգեւատրվեց «Երախտագիտություն» մեդալով՝ «Հայաստան» հիմնադրամի արցախյան ծրագրերում ներդրած մեծ ավանդի համար:
«Պատահական չէ, որ այս կենտրոնի բացումը տեղի է ունենում ապրիլի 2-ին: Սա խորհրդանշական է եւ ուղերձ՝ բոլորին, որ պետք է շարունակենք կառուցել Արցախի հողում եւ մասնակցել նրա վերելքին»,- ողջունելով ներկաներին` ասաց Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի ատենապետ Պետրոս Թերզյանը:
ԼՂՀ գլխավոր ուռուցքաբան, ուռուցքաբանական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Արմեն Հայրիյանն էլ ներկայացնում է. «Ժամանակակից առողջապահական կենտրոնի կարիք Արցախում վաղուց կար: Այստեղ տարվա կտրվածքով ուռուցքաբանական խնդիրներ ունեցող շուրջ 650 հոգի մասնագիտացված բուժման կամ վերահսկողության կարիք է ունենում: 60-ական թվականներից սկսած՝ այս հիվանդները սպասարկվում էին այլ նպատակով կառուցված մի շենքում, որը չէր համապատասխանում առողջապահական ոլորտի պահանջներին»:
Ֆրանսիայի տեղական մարմնի օժանդակությամբ բուժհաստատությանը կնվիրաբերվի կահույք եւ նորագույն բուժտեխնիկա: Արդեն տեղադրվել են մահճակալները: Առաջիկա շաբաթների ընթացքում էլ Արցախ կհասնեն անհրաժեշտ սարքավորումներ: Արցախի կառավարությունը Հիմնադրամի հետ համատեղ կշարունակի հոգալ մնացած կարիքները: Կենտրոնում արդի չափանիշներին համապատասխան բուժսպասարկում իրականացնելու նպատակով բուժմասնագետների մի խումբ ներկայումս վերապատրաստվում է Ֆրանսիայում: Հայ-Մեդ ֆրանսիական բժշկական կազմակերպության տեխնիկական աջակցությամբ իրականացվող այս նախաձեռնությունը շարունակական կլինի:
Նորակառույց ուռուցքաբանական կենտրոնը, 2006 թ.-ին կառուցված պոլիկլինիկան /հովանավոր՝ ԱՄՆ արեւելյան շրջանի տեղական մարմին/ եւ 2013թ.-ին կառուցված Հանրապետական բժշկական կենտրոնը /հովանավոր՝ Սամվել Կարապետյան/ միասին առողջապահական խոշոր համալիր են կազմում մայրաքաղաք Ստեփանակերտում:

В Степанакерте торжественно открылся новый онкологический центр
Вчера, 2-го апреля, Всеармянский фонд «Айастан» торжественно открыл в Степанакерте новый онкологический центр. Центр был создан на средства, пожертвованные благотворителем из Франции, Ришаром Оганесяном, в память о родителях Вардане и Гоариг Оганесян. Строительство центра софинансировалось правительством НКР.
Для участия в церемонии в Арцах прибыли руководитель филиала Фонда во Франции Петрос Терзян с супругой и благотворитель Ришар Оганесян с супругой. На церемонии открытия присутствовали президент НКР Бако Саакян, исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданян и другие официальные лица, гости.
Новый центр будет обслуживать южные районы Арцаха и Армении. В современном трехэтажном медицинском учреждении будут действовать лаборатории общей клинической и патологической морфологии, кабинеты рентгенодиагностики и маммографии, операционные и отделение интенсивной терапии, в которых будут проводиться на современном уровне лечение и диагностика. Стационарное отделение предусмотрено для дневного и круглосуточного хирургического и терапевтического (химиотерапия) лечения 35 больных. При необходимости оказания других медицинских услуг, больные по подземному переходу будут перемещаться в Республиканский медицинский центр, расположенный рядом. В подвальном этаже предусмотрены просторные резервные палаты для чрезвычайных ситуаций.
“Большая радость видеть, как день ото дня развивается Арцах, как создается новое, и одновременно растет уровень жизни населения. Спасибо всем, чьими стараниями этот центр стал реальностью,” – сказал в своем приветственном слове благотворитель Ришар Оганесян.
“Не случайно открытие этого центра происходит 2-го апреля. Это символическое послание всем о том, что нужно продолжать строить на земле Арцаха и участвовать в его развитии,” – приветствуя собравшихся, сказал руководитель филиала Фонда во Франции Петрос Терзян.
Главный онколог НКР, исполнительный директор онкологического центра Армен Ариян выступил со словами: «В Арцахе давно назрела потребность в современном медицинском центре. Здесь в течение года более 650 онкологических больных нуждаются в специальном лечении и наблюдении. Начиная с 60-х годов больных лечили в здании, построенном для других целей, и которое не соответствовало требуемым условиям.
При финансовой поддержке филиала Фонда во Франции, медучреждению будут подарены мебель и новейшая медтехника. Уже установлены кровати. В течение ближайших недель в Арцах прибудет необходимое оборудование. Правительство Арцаха совместно с Фондом возьмут на себя остальные заботы. Для того чтобы лечение в Центре проводилось на современном уровне, группа медиков в настоящее время проходит переподготовку во Франции. Эта инициатива, техническую поддержку которой осуществляет французская медицинская организация «Ай-Мед», будет иметь продолжение.
Новый онкологический центр, построенная в 2006г. поликлиника (спонсор – филиал Фонда на Восточном побережье США) и построенный в 2013г. Республиканский медицинский центр (благотворитель – Самвел Карапетян) вместе составляют крупный комплекс в столице Арцаха Степанакерте.