Ապրիլյան պատերազմի հերոսները մշակույթի գործիչների հետ ծառ տնկեցին` ի հիշատակ իրենց զոհված մարտական ընկերների
«Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի պուրակում ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած զինվորները մշակույթի գործիչների հետ ծառ տնկեցին` ի հիշատակ իրենց զոհված մարտական ընկերների:
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասնակից Դանիել Դավթյանի հետ պուրակում ծառ տնկեց ՀՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանը, ով  լրագրողների հետ զրույցում շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնության հեղինակներին, նշեց, որ ծառատունկն իր մեջ կյանքի շարունակականության, կյանքը կանաչ ծառով հաստատելու խորհուրդն ունի: «Անցած տարվա չարագուշակ ապրիլից հետո եկել է այսօրվա ապրիլը և շուտով գնում ենք դեպի ապրիլի 24` հիշելու ոչ միայն մեր նահատակներին, այլ նաև մեր զոհված քաջորդիներին»,-հավելել է Մանսուրյանը:
Ծառատունկին մասնակից, մարտական դիրքերում վիրավորում ստացած Արմենակ Առուստամյանի խոսքով` ապրիլյան պատերազմից հետո հասարակությունը հասկացավ, որ 18-20 տարեկան տղաները ավելին կարող են անել: «Դասեր չքաղեցինք, դասեր տվեցինք, թեև մենք էլ ունեցանք զոհեր»,-Արցախպրեսի փոխանցմամբ, ասել է նա:
Զինվորական հաշմանդամների և վիրավոր զինվորների աջակցության խմբի անդամ Հայկուհի Մինասյանը կարեւորեց  վերականգնողական կենտրոն ստեղծելու նախաձեռնությունը: «Վերականգնողական բուժման բացակայությունը բազմաթիվ տղաների մոտ առաջացնում է ավելի մեծ հաշմանդամություն: Այսինքն տղաները, ովքեր կարող էին քայլել, շարժել ձեռքը, խոսել, տարիներ շարունակ մնացել են անուշադրության մեջ և, փաստորեն հաշմանդամությունը խորացել էր»,-ասել է նա:

Герои апрельской войны вместе с деятелями культуры посадили деревья в память о своих погибших боевых товарищах
В сквере больничного комплекса «Гераци» №1 воины, в ходе четырехдневной апрельской войны получившие ранения, вместе с деятелями культуры посадили деревья в память о своих погибших боевых товарищах.
Вместе с участником апрельской войны Даниелом Давтяном дерево в сквере посадил Народный артист РА Тигран Мансурян, в беседе с журналистами выразивший благодарность инициаторам мероприятия, отметив, что посадка деревьев содержит в себе символику продолжения жизни,  утверждения жизни посредством зеленых деревьев. «После прошлогоднего трагического апреля наступил нынешний апрель, и вскоре наступит 24 апреля – день поминовения не только мучеников, но и наших героев», – добавил Мансурян.
По словам участника посадки деревьев, раненого на боевых позициях Арменака Арустамяна, после апрельской войны общество осознало, что 18-20 летние парни способны на большее. «Мы не только извлекли уроки, но и преподали урок», – как передает «Арцахпресс», сказал он.
Член группы содействия военным инвалидам и раненым воинам Айкуи Минасян отметила важность создания реабилитационного центра. «Отсутствие реабилитационного лечения у многих  из ребят порождает более серьезную инвалидность. То есть ребята, которые могли ходить, двигать рукой, говорить долгие годы оставались без внимания, фактически инвалидность углубилась», – сказала она.