Մահացել է Ավո Ուվեզյանը
Մարտի 24-ին Ֆլորիդայի իր բնակարանում մահացել է հայ ճանաչված ջազ-դաշնակահար և հանրահայտ AVO ֆիրմայի սիգարների ստեղծող Ավո Ուվեզյանը: Ընդամենը երկու օր առաջ՝ մարտի 22-ին, նա դարձել էր 91 տարեկան: «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է cigaraficionado.com կայք-էջը:
Ավո Ուվեզյանը ծնվել է 1926 թ. Բեյրութում` երաժիշտների ընտանիքում։ Հայրը Լայպցիգի սիմֆոնիկ նվագախմբի ղեկավարն էր։ Մայրը և կրտսեր քույրը ևս պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ են եղել։
16 տարեկանում Ավոն ստեղծում է ջազ խումբ։ Խումբը նվագում է Լիբանանում, այնուհետև նրանց հրավիրում են Բաղդադ և Թեհրան։ Մի օր պալատում նվագելիս՝ նրան նկատում է շահ Ռեզա Փեհլևին։ Վերջինիս շնորհիվ Ավոն մեկնում է ԱՄՆ, որտեղ և ընդունվում է Նյու Յորքի Ջուլիարդ հայտնի երաժշտական դպրոցը։
1958 թ. Լաս Վեգասում Ավո Ուվեզյանը ծանոթանում է հանրահայտ երաժիշտ Ֆրենկ Սինատրայի հետ։ Հանդիպելով Ֆրենկ Սինատրային՝ Ավոն ասում է, որ դա իր կյանքի ամենալավ օրն է, քանի որ հանդիպել է մեծագույն երգչի հետ։
Մի քանի տարի հետո Ավոն իր երաժշտական գործերից մեկը՝ Կոտրված կիթառ (Broken guitar) անունով, ներկայացնում է Ֆրենկ Սինատրային։ Վերջինիս շատ է դուր գալիս երաժշտությունը, բայց որոշում է փոխել բառերը։ Այսպես ծնվում է աշխարհահռչակ Strangers in the Night երգը։
Այնուհետև Ավո Ուվեզյանը մեկնում է Պուերտո Ռիկո, որտեղ ստեղծում է խումբ, որի հետ նվագում էր կուրորտային ռեստորաններում։ Մի օր նվագելիս՝ նա հանդիպում է շվեյցարահայ Ժակ Մելքոնյանին, ով նրան խորհուրդ է տալիս զբաղվել սիգարների արտադրությամբ։
Սկզբում Ավո Ուվեզյանը սիգարներ էր պատրաստում իր և իր ընկերների համար։ 1988 թ-ին նա 10 տուփ իր սիգարներից ուղարկում է աշխարհահռչակ Davidoff ընկերություն։ Սիգարները շատ արագ վաճառվում են, և ընկերությունը նոր պատվեր է անում։ Դրանից հետո Ավո Ուվեզյանը և Davidoff-ը անբաժան են դառնում։ 1996 թ-ին Davidoff ընկերությունը 10 միլիոն դոլարով գնում է AVO սիգարային բրենդի իրավունքները։ AVO տարբերանշանի հեղինակն է հայտնի անգլիացի դիզայներ Դառել Այրլենդը։
2000 թ-ին Ավո Ուվեզյանը ստեղծում է Ավո Մադուրո (Avo Maduro) սիգարները, որոնք առանձնանում են իրենց քաղցր համով։
Ավո Ուվեզյանը երբեք չի բաժանվում երաժշտությունից։ Նա բեմ է դուրս եկել և նվագել այնպիսի երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են՝ Ռեյ Չարլզը, Ջեյմս Բրաունը, Թաջ Մահալը և ուրիշներ։ Նրա կուռքերն են Դյուկ Էլլինգտոնը, Օսկար Պիտերսոնը, Չիկ Կորեան։

Скончался Аво Увезян
В своей квартире во Флориде 24 марта скончался известный армянский джаз-пианист и создатель известной фирмы AVO по производству сигар Аво Увезян. Всего за два дня до этого, 22 марта ему исполнился 91 год. Как передает «Армяне сегодня», об этом сообщил сайт cigaraficionado.com.
Аво Увезян родился в 1926 году в Бейруте, в семье музыкантов. Отец был руководителем Лейпцигского симфонического оркестра. Мать и младшая сестра также были профессиональными музыкантами.
В 16-летнем возрасте Аво создает джаз-группу. Она выступала в Ливане, затем была приглашена в Багдад и Тегеран. Однажды во время выступления во дворце его заметил шах Реза Пехлеви. Благодаря ему Аво отправляется в США, где поступает в известную музыкальную школу Джулиард.
В 1958 году в Лас Вегасе Аво знакомится со знаменитым музыкантом Френком Синатрой. По утверждению самого Аво, это был самый лучший день его жизни, поскольку он встретился с величайшим певцом.
Спустя несколько лет Аво представляет одно из своих музыкальных произведений – «Сломанная гитара» (Broken guitar) Френку Синатре. Тому очень понравилась музыка, но решает изменить текст. Так родилась прозвучавшая на весь мир песня Strangers in the Night.
Затем Аво Узенян отправляется в Пуэрто Рико, где создает группу, с которой выступает в курортных ресторанах. Во время одного из выступлений он встречается со швейцарским армянином Жаком Мелконяном, который посоветовал ему заняться производством сигар.
Поначалу Аво Увезян изготовлял сигары для себя и своих друзей. В 1988 году он отправляет 10 пачек своих сигар всемирно известной компании Davidoff.
Сигары очень быстро распродаются, и компания присылает новый заказ. После этого Аво Увезян и Davidoff становятся неразлучны. В 1996 году компания Davidoff за 10 миллионов долларов приобретает права на сигарный бренд AVO. Автором  символа был известный английский дизайнер Дарел Айрленд.
В 2000 году Аво Увезян создает сигары Аво Мадуро (Avo Maduro), отличающиеся своим сладковатым привкусом.
Аво Увезян никогда не расставался с музыкой. Он выходил на сцену и играл с такими музыкантами, как Рей Чарльз, Джеймс Браун, Тадж Махал и другие. Его кумирами были Дюк Эллингтон, Оскар Питерсон, Чик Кореа.