Մարիամ Շահինյան․ առաջին կին լուսանկարիչը Թուրքիայում. լուսանկարներ
Մարիամ Շահինյանը հայտնի լուսանկարիչ է եղել, որը համարվում է Թուրքիայում առաջին կին լուսանկարիչը։ Նա ծնվել է 1911-ին՝ թուրքական Սիվաս քաղաքում, news.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Vintage Everyday–ը։
1936-ին Մարիամը ստիպված էր կիսատ թողնել ուսումը ֆրանսիական «Սենթ Պուլհերի» դպրոցում, որպեսզի ֆոտոստուդիայում օգնի հորը։ 1937-ին նա արդեն սկսել էր ինքնուրույն ղեկավարել ստուդիան։ Մարիամը ղեկավարել է ֆոտոստուդիան մինչեւ 1985 թվականը։
Մարիամ Շահինյանը համարվում է առաջին կին լուսանկարիչը Թուրքիայում։ Նա գլխավորապես զբաղվում էր տարբեր մարդկանց դիմանկարներով։

Мариам Шагинян – первая женщина фотограф в Турции
Мариам Шагинян была знаменитым фотографом, которая считается первой женщиной студийным фотографом в Турции. Она родилась 1911 году в турецком городе Сивасе, сообщает Vintage Everyday.
В 1936 году Мариам была вынуждена оставить французскую школу Сент-Пульхери, чтобы помочь отцу в фотостудии. К 1937 году она начала управлять студией самостоятельно. Мариам руководила студией до 1985 года.
Мариам Шагинян считается первой женщиной-фотографом в Турции. Главным образом она занималась портретами разнообразных людей.