«Վարդանանց ոգին թող ամուր մնա ձեր սրտերում»․ Տեր Առաքել քահանա Ամիրյան
Մարտի 5-ին Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» բեմում միջոցառում էր՝ նվիրված աշխարհում հանուն Քրիստոնեության տեղի ունեցած առաջին ճակատամարտի սուրբ նահատակներին՝ Վարդանանց քաջերին։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են «Հայորդյաց տան» տեղեկատվական կենտրոնից, պատմության ուսուցչուհի Սիլվա Գյուլիշյանի հեղինակած միջոցառումը կոչված էր վերահաստատելու 5-րդ դարի և մերօրյա հազկերտներին ուղղված նամակը․«Այս հավատից մեզ ոչ ոք չի կարող խախտել, ո՛չ հրեշտակները և ո՛չ մարդիկ, ո՛չ սուրը և ո՛չ հուրը, ո՛չ ջուրը և ո՛չ էլ որևէ այլ դառն հարված…»։ Եվ որպես վկայություն ասվածի՝ հանդիսատեսը՝ կրթօջախի սաների ներկայացմամբ, մասնակիցը եղավ Արտաշատի ժողովին, Ղևոնդ երեցի գլխավորությամբ կազմակերպված դիմադրությանը և Ավարայրի ճակատամարտին։ Ապա, ինչպես Եղիշեն է վկայում. «Քաջերը ելան քաջերի դեմ և ոչ մի կողմը չհաղթեց»։ Իսկ «քաջերը քաջերի դեմ ելան» Մարգարիտա Գրիգորյանի՝ հայկական անզուգական պարային բեմադրությամբ՝ իր ղեկավարած «Վարդավառ» համույթի պարողներով։
Պարային համարը ասես դահլիճ բերեց Ավարայրի ճակատամարտի պայքարի ոգին, անձնազոհ ընթացքը և աննկուն ավարտը։ Իսկ Սիլվա Գյուլիշյանի մանրակրկիտ մշակված սցենարը սկզբից մինչև վերջ լարված և կլանված մթնոլորտում պահեց հանդիսատեսին։ Եվ որ առավել խորհրդանշականն է՝ Վարդանը չընկավ։ Չընկավ, քանի որ իր կատարած գործի վեհությունը հենարան դարձավ իրեն, չընկավ, որովհետև զորքի սակավության պատճառով չհաղթելով ճակատարամարտում՝ հաղթեց վերջնական արդյունքում։
«Մենք բոլորս վերապրեցինք Ավարայրի դաշտում տեղի ունեցածը։ Վերապրեցինք մեր մեծերի խոսքն ու քայլը, և ես վստահ եմ, որ այս միջոցառումը ողջ կյանքի դաս էր ձեզ համար։ Դուք վերահաստատեցիք, որ ոչինչ չի կարող ձեզ հեռացնել ձեր հավատքից, որն ամրագրվել է իբրև մաշկի գույն։ Կեցցե´ք դուք և ձեր ուսուցիչները, որ մեզ նման անկրկնելի պահեր նվիրեցիք։ Ձեզ եմ փոխանցում մեր սիրելի Սրբազան Հոր սերը, օրհնությունն ու պատգամը, որ Վարդանանց ոգին ամուր, կայուն մնա ձեր սրտերում»,- դիմելով մասնակիցներին՝ ասաց «Հայորդյաց տան» հոգևոր տեսուչ Տեր Առաքել քահանա Ամիրյանը։
Վարդանանց տոնին նվիրված միջոցառումը մեկնարկեց Լենա Բեգլարյանի ղեկավարած «Նորահրաշ» համույթի վոկալիստների կողմից նույնանուն շարականի կատարմամբ և ապարտվեց Վարդան Մամիկոնյանին և իր քաջերին նվիրված երգերով։ Իսկ բեմի ձևավորման հարցում հեղինակ Սիլվա Գյուլիշյանի մտահղացումը դեկորացիաներով լրացնելը կյանքի էին կոչել Հրաչուհի Մարտիրոսյանը և իր ղեկավարած նկարչական խմբակի սաները։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է, որ տիկին Գյուլիշյանն ինձ վստահեց մեր ազգի հերոսի կերպարը կերտելը: Ես ասես զգում էի մեր քաջ նախնիների զայրույթը, որով նրանք պատասխանել էին Հազկերտին և հպարտություն ու պատասխանատվություն էի զգում նրանց ժառանգը լինելու համար»,- այն հարցին, թե ինչ զգոցողություններով էր մարմնավորում Վարդան Մամիկոնյանի կերպարը՝ ասաց հերոսի դերակատար Էդուարդ Իսկանդարյանը։

«Дух Вардананц пусть крепок будет в ваших сердцах»: иерей Аракел Амирян
На сцене Московского «Айордац тун» 5 марта проходило мероприятие, посвященное памяти святых мучеников первой в мире битвы во имя христианства – героев Вардананц.
Как сообщили редакции «Армяе сегодня» из информационного центра «Айордац тун», мероприятие, подготовленное учительницей истории Сильвой Гюлишян, призвано было утвердить письмо, адресованное азкертам V века и наших дней: «Никто не может свернуть нас от этой веры – ни ангелы, ни люди, ни меч, ни огонь, ни вода, и никакой другой горький удар…» �? как свидетельство сказанного зритель в представлении воспитанников очага образования стал участником собрания в Арташате, организованного во главе с Гевондом ерецем сопротивления и Аварайрской битвы. Затем, как свидетельствует Егише, «смельчаки выступили против смельчаков, и ни одной из сторон не удалось победить». Эту сцену изобразил танцевальный ансамбль «Вардавар» под руководством Маргариты Григорян.
Сценарий, разработанный Сильвой Гюлишян, от начала до конца держал зрителя в напряжении. �?, что еще более знаменательно – Вардан не пал. Не пал, поскольку величие совершенного им дела стало опорой ему, не пал, потому что, не победив в битве ввиду малочисленности войска, победил в конечном итоге.
«Мы все пережили происходящее на Аварайрском поле. Пережили слово и дело наших великих, и я уверен, что это мероприятие стало для вас уроком на всю жизнь. Вы подтвердили, что ничто не способно отдалить вас от вашей веры. Молодцы вы и ваши педагоги, что подарили такие неповторимые мгновения. Передаю вам любовь нашего святейшего Отца и его завет: дух Вардананц пусть крепок будет в ваших сердцах», – обратившись к участникам, сказал духовный инспектор «Айордац тун» иерей Аракел Амирян.
Мероприятие, посвященное празднику Вардананц, началось шараканами в исполнении хора «Нораграш» под руководством Лены Бегларян. Оформлению сцены помогли Грачуи Мартиросян и воспитанники руководимого ею кружка рисования.
«Для меня большая честь, что госпожа Гюлишян доверила мне создать образ нашего национального героя. Я будто чувствовал гнев наших отважных предков, которым они ответили Азкерту, и ощущал гордость и ответственность быть их потомком», – на вопрос, с какими чувствами исполнял роль Вардана Мамиконяна, ответил Эдуард �?скандарян.