Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարան, որտեղ դիտել է թանգարանի նոր ցուցադրությունը: Թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանի ներկայացմամբ, ցուցադրանյութը ներառում է 18-20-րդ դարերի հայ գրականությունը, թատերարվեստը, կինոարվեստն ու երաժշտարվեստը: Ցուցադրված նյութերը պատմում են ոչ միայն գրականության, արվեստի ասպարեզի հարյուրավոր երախտավորների, այլև հայ իրականության մեջ նշանակալի հետք թողած կրթական, գիտական, մշակութային հաստատությունների, գրական, երաժշտական, թատերական խմբերի, միությունների, նշանավոր պարբերականների խմբագրությունների մասին:
Ցուցադրանյութին ծանոթանալուց հետո Հանրապետության Նախագահը թանգարանի Կոմիտասի անվան դահլիճում, հայ գորգագործությունն արժանվույնս աշխարհին ներկայացնելու և հայկական գորգարվեստի միջազգային ճանաչմանը նպաստելու գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար,արվեստաբան Ֆոլքմար Գանցհորնին (Գերմանիա) պարգևատրել է Մովսես Խորենացու մեդալով: Ֆոլքմար Գանցհորնը Հայաստան է ժամանել «Հայկական հանգույց. գորգարվեստի ավանդույթները» խորագրով միջազգային գիտաժողովի շրջանակներում «Քրիստոնեա-արևելյան գորգը. ակունքներից մինչև XVIII դարն ընկած պատկերագրական և պատկերագիտական զարգացման ուրվագիծ» իր աշխատության հայերեն թարգմանության շնորհանդեսի առթիվ: Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ցուցահանդեսի մյուս այցելուներին ներկայացրել է վերոնշյալ աշխատությունն ու հեղինակին: Նա ընդգծել է, որ hանրագիտարանային բնույթի ծավալուն այդ աշխատությունը՝ 534 էջ, աննախադեպ պատկերային հիմքով հազարից ավելի նմուշներ և գծանկարներ, գերմաներեն կրկնակի վերահրատարակությունից զատ, բազմահազար տպաքանակով հրատարակվել է անգլերեն, ֆրանսերեն, իտալերեն: Աշխատության հայերեն թարգմանությամբ լույսընծայումը մշակութային իրադարձություն է, գորգագիտության յուրատեսակ ձեռնարկ, հայոց պատմության ու մշակույթի տարբեր խնդիրների առաջադրման ու մեկնության յուրատեսակ հրավեր՝ մերօրյա և ապագա գիտնականներին: Անելկա Գրիգորյանը մեջբերել է նաև հեղինակի՝ դոկտոր Ֆոլքմար Գանցհորնի խոսքերը. «Արևելյան գորգերի զարդանախշային գանձարանը կազմում է հայկական ինքնության մի մասը և որպես այդպիսին էլ պետք է ըմբռնվի»: Գերմանացի գիտնականը շնորհակալություն է հայտնել նման պարգևի արժանանալու համար և խոսել այդ կարևոր աշխատությունը ձեռնարկելու իր դրդապատճառների մասին:
Թանգարանում Նախագահն ունկնդրել է «Ավանդական նվագարաններ» համույթի կատարումները:
Առանձին հինգ ցուցասրահներում շրջայցի ժամանակ թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանը ներկայացրել է պետական աջակցությամբ վերջին տարիներին թանգարանում և թանգարանի 5 մասնաճյուղերում իրականացված ու ընթացիկ հիմնանորոգման աշխատանքները, ինչպես նաև կազմակերպված մշտական ցուցադրությունները:
Սերժ Սարգսյանը Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարան այցելությունից հետո, Մշակույթի նախարարությունում կանցկացնի խորհրդակցություն՝ նախարարության ղեկավար անձնակազմի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի պաշտոնական կայքից:

ПРЕЗ�?ДЕНТ СЕРЖ САРГСЯН ПОСЕТ�?Л МУЗЕЙ Л�?ТЕРАТУРЫ �? �?СКУССТВА �?МЕН�? Е.ЧАРЕНЦА
Президент Серж Саргсян сегодня посетил музей литературы и искусства имени Егише Чаренца, где посмотрел новую экспозицию музея. По представлению директора музея Каро Варданяна, экспозиция охватывает армянскую литературу 18-20 веков, а также театральное искусство, киноискусство и музыкальное искусство. Демонстрируемые материалы рассказывают не только о сотнях выдающихся деятелей сфер литературы и искусства, но и об образовательных, научных, культурных заведениях, литературных, музыкальных, театральных группах, обществах, редакциях видных периодических изданий, оставивших в армянской действительности значимый след.
После ознакомления с экспозицией Президент Республики в музейном зале имени Комитаса, за значительный вклад в дело достойного представления миру армянского ковроделия и способствования международному признанию армянского коврового искусства наградил искусствоведа Фолкмара Ганцхорна (Германия) медалью Мовсеса Хоренаци. Фолкмар Ганцхорн прибыл в Армению по случаю презентации в рамках международной научной конференции «Армянский узел: традиции коврового искусства» армянского перевода его работы «Восточно-христианский ковер: контуры пиктографического и изобразительного развития от истоков до XVIII века». Директор музея истории Армении Анелька Григорян представила Президенту Сержу Саргсяну и другим посетителям выставки вышеуказанную работу и автора. Она подчеркнула, что эта объемная работа энциклопедического характера состоит из 534 страниц, в ней есть более тысячи образцов и рисунков с беспрецедентной изобразительной основой. Помимо повторного переиздания на немецком языке, эта работа многими тысячами экземпляров была издана на английском, французском, итальянском языках. �?зданная в армянском переводе работа стала культурным событием, своеобразным пособием по ковроделию, приглашением ученым настоящего и будущего к постановке и толкованию различных вопросов армянской истории и искусства. Анелька Григорян также процитировала слова автора – доктора Фолкмара Ганцхорна: «Декоративная сокровищница восточных ковров составляет часть армянской самобытности и должна восприниматься как таковая». Немецкий ученый поблагодарил за присуждение такой награды и говорил о причинах, побудивших его взяться за этот важный труд.
В музее Президент послушал выступление ансамбля традиционных музыкальных инструментов.
В пяти отдельных выставочных залах во время посещения директор музея Каро Варданян представил осуществленные в последние годы при государственной поддержке в музее и его пяти филиалах работы по текущему и капитальному ремонту, а также организованные постоянные экспозиции.
Серж Саргсян после посещения музея литературы и искусства имени Егише Чаренца проведет в Министерстве культуры совещание с руководящим составом министерства.