MUNDUS VINI հեղինակավոր մրցույթում հայ գինեգործներն այս տարի աննախադեպ արդյունքներ են գրանցել
Հայաստանն այս տարի աննախադեպ արդյունքներ է գրանցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Նոյշտադտ քաղաքում փետրվարի 25-ին տեղի ունեցած «MUNDUS VINI 20th Grand International Wine Awards» միջազգային մրցանակաբաշխությանը: Մրցույթին մասնակցած հայկական գինեգործական ընկերությունների ներկայացրած արտադրանքն արժանացել է 23 մեդալի՝ 10 ոսկի և 13 արծաթ:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հայկական գինեգործական ընկերությունների մասնակցությունն ապահովել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը Զարգացող երկրներից ներմուծման խթանման կենտրոնի (CBI) աջակցությամբ:
Հայաստանից մրցույթին մասնակցել են 19 գինեգործական ընկերություններ` գնահատող հանձնաժողովի դատին ներկայացնելով 58 տեսակի հանգիստ և փրփրուն գինիներ:
Ընդհանուր առմամբ մրցույթին ներկայացված էին շուրջ 6 000 տեսակի գինիներ աշխարհի 44 երկրներից: Հայաստանն իր նվաճած մեդալների քանակով առաջ է անցել այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Վրաստանը (4 ոսկի, 7 արծաթ), Մոլդովան (8 ոսկի, 12 արծաթ), Մակեդոնիան (6 ոսկի, 3 արծաթ), Ռումինիան (6 ոսկի, 5 արծաթ), Չինաստանը (1 ոսկի, 1 արծաթ): Արդյունքում` մեր երկիրը մեդալների քանակով կիսել է 14-րդ հորիզոնականը Նոր Զելանդիայի և Հունգարիայի հետ: Մրցույթին մասնակցած գինիները գնահատվել են շուրջ 200 հեղինակավոր մասնագետներից կազմված ժյուրիի կողմից, որի կազմում առաջին անգամ ընդգրկվել է նաև ներկայացուցիչ Հայաստանից` Տրինիտի ՍՊԸ-ի գինեգործ Արտեմ Պարսեղյանը:
Հայկական գինիները համտեսելու նպատակով «MUNDUS VINI 20th Grand International Wine Awards» մրցանակաբաշխության շրջանակներում կազմակերպվել է գալա ընթրիք: Հայկական գինիների համտեսի ներքո «Գոլդեն Գրեյպ Արմաս» գործարանի գլխավոր տնօրեն Վիկտորիա Ասլանյանը ներկայացրել է Հայկական գինիների շնորհանդես, որն արժանացել է «Լավագույն շնորհանդես» մրցանակի:
Միջոցառման նպատակն էր նպաստել ինչպես ԵՄ, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրների շուկաներում հայկական գինեգործական ոլորտի ճանաչելիության բարձրացմանը, արտահանման ծավալների աճի խթանմանը և նոր գործընկերների բացահայտմանը:

Армянские виноделы в этом году зарегистрировали беспрецедентные результаты на престижном конкурсе MUNDUS VINI
Армения в этом году зарегистрировалa беспрецедентные результаты на состоявшемся 25 февраля в городе Нойштадт Федеративной Республики Германии международном конкурсе «MUNDUS VINI 20th Grand International Wine Awards». Продукция, представленная армянскими винодельческими компаниями удостоилась 23 медалей – 10 золотых и 13 серебряных.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из отдела информации и по свзям с общественностью Министерства сельского хозяйства РА, участие винодельческих компаний Армении обеспечил Фонд виноградарства и виноделия Армении при содействии Центра стимулирования экспорта из развивающихся стран (CBI).
�?з Армении в конкурсе участвовали 19 винодельческих компаний, представив на суд оценочной комиссии 58 сортов спокойных и пенистых вин.
В общей сложности на конкурс было представлено 6000 сортов вин из 44 стран. По числу завоеванных медалей Армения опередила такие страны, как Грузия (4 золотых, 7 серебряных), Молдова (8 золотых 12 серебряных), Македония (6 золотых 3 серебряных), Румыния (6 золотых, 5 серебряных), Китай (1 золотая, 1 серебряная). В итоге наша страна по числу медалей поделила 14 горизонталь с Новой Зеландией и Венгрией. Участвовавшие в конкурсе вина оценивались жюри в составе 200 авторитетных специалистов – в него впервые был включен также представитель Армении – винодел ООО «Тринити» Артем Парсегян.
С целью дегустации армянских вин в рамках конкурса «MUNDUS VINI 20th Grand International Wine Awards» был организован гала-ужин, на котором генеральный директор завода «Голден Грейп Армас» Виктория Асланян организовала презентацию Армянских вин, удостоившуюся приза «Лучшая презентация».
Целью мероприятия было способствовать повышению узнаваемости армянской сферы виноделия на рынках как ЕС, так и других стран мира, увеличению объемов экспорта и выявлению новых партнеров.