Բաց դաս Օդեսայի կիրակնօրյա դպրոցում
Յուրաքանչյուր հայ համայնքի կյանքում կարևորագույն խնդիրը ազգային և հոգևոր նկարագրի պահպանումն է։ Եվ այն առավելագույնս իր լուծումն է գտնում շնորհիվ երկու գործոնների՝ հայ եկեղեցու ու հայ դպրոցի, որպես հայապահպանության գլխավոր հիմնասյուների։
Դրա ցայտուն արտահայտությունը եղավ բաց դասը Հայոց եկեղեցու պատմություն առարկայից, որը կայացավ Օդեսայի Սուրբ Մաշտոցի անունը կրող կրթօջախում: Այն վարում էր Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու սպասավոր՝ ուրարակիր Էդմոնը։
Դասը գիտելիքների յուրօրինակ ստուգարք էր, քանզի նվիրված էր եկեղեցական սիրված տոներին՝ Սուրբ Սարգսին և Տեառնընդառաջին, որոնց մասին կրթօջախի սաները գիտելիքներ էին ձեռք բերել ոչ միայն դասապրոցեսի ընթացքում։ Նրանք ականատես էին եղել, մասնակից դարձել այս գեղեցիկ ծեսերի տոնակատարությանը նաև սուրբ տաճարում։
Տերունական աղոթքի ճախրանքից հետո հարց ու պատասխանների միջոցով վերծանվեց յուրաքանչյուր տոնի խորհուրդը, ներկայացվեց գաղափարը։ Մեկնաբանվեց` մեր ժողովրդի սիրված տոներից շատերը հավասարապես ունեն թե’ իրենց եկեղեցական և թե’ ժողովրդական անվանումները և արարողությունները, ինչպես Տեառնընդառաջը և Տրընդեզի կրակը։ Դասին ներկա գտնվողները տեղեկացան, որ այդ կրակը Աստծո ներկայության նշան է, իսկ երիտասարդների և սիրո բարեխոս Սուրբ Սարգիսը ոչ միայն առյուծասիրտ ռազմիկ էր, այլ գթասիրտ քրիստոնյա՝ օժտված Աստծո հանդեպ աներեր հավատով։ Եվ մենք էլ պիտի նրա նման աստավածասեր ու գթասիրտ, բարի ու ներողամիտ լինենք կյանքում։
Իզուր չի ասված՝ հայկական ուտեստներից կարելի է սովորել հայ ազգի պատմությունը, որն անբաժան է հայ եկեղեցու պատմությունից։ Հետևաբար, տոնական բաց դասի զարդը նրբաճաշակ՝ թեմային ու խորհրդին համահունչ ձևավորված սեղանն էր, որի վրա աղանձի շեղջերն անգամ Մասիսների վեհաշուք տեսքով էին ձևավորված․․․
Ծիսական ուտեստների մեկնությանը համատեղ ժողովրդական արտահայտությունների, բարեմաղթանքների ու քառյակների միջոցով սանիկները ներկայացրին «Հաց հանապազօրյա» հասկացությունը։ Հնչեցին.
-Հացը ոչ միայն նյութական բարիք է, այլև հոգևոր արժեք։
-Հացը բարեկամության խորհրդանիշ է։
-Արտս ոսկու՜ ն է
Քառաշար հասկեր
Քառաշար սաթով
Արև են հագեր…- Մեր լավաշ հացը մեր էությունն է,
Մեր հաց-հավատքը՝ աղոթք ու նշխար,
Մեր լավաշ հացը մեր սրբությունն է,
Երդվել, երդվում ենք միշտ հացի առաջ…
Հայտնելով տոնական դասից ստացած իր տպավորություններն ու կարծիքը՝ օդեսահայերի հոգևոր հովիվ Տեր Աբգար քահանա Գըլըճյանն ասաց.
-Այս հոգևոր, գողտրիկ դասը ներկայացված սքանչելի տոներից յուրաքանչյուրի խորհրդի արտահայտությունն էր, սակայն կարևորը միայն գիտելիքները ձեռք բերելը չէ, այլ ապրելը տոնի խորհրդով և նրանով առաջնորդվելը մեր կյանքում։-Սփյուռքահայ երեխաները,երտասարդները պետք է գիտակցեն՝ ինչու՞ ընկնել օտարամոլության հետևից, երբ ունենք այսպիսի հիասքանչ ծեսեր ու տոներ։
Բաց դասի առիթով իր գոհունակությունը հայտնելով կազմակերպչին, սիրելի աշակերտներին՝ դպրոցի տնօրեն Էլեն Պողոսյանը նաև շնորհակալական սիրալիր խոսքեր հղեց շնորհալի ու պարտաճանաչ ծնողներին։ Նա իր հերթին խոստացավ, կարել է ասել ՝ ուխտ արեց, որ կրթօջախը հաճախակի կիրականացնի նմանատիպ նախաձեռնություններ, որովհետև դրանք սերունդների հոգիներում դաստիարակում են հոգևոր ու ազգային արժեքներ և ծառայում հայապահպանության նվիրական գործին: «Դա է մեր կրթօջախի վեհագույն առաքելությունը», -ընդգծեց տնօրենը։
Դասասենյակում մեղմորեն սահեցին հայկական մեղեդիների հոգեհարազատ հնչյուններ։
Դաս-միջոցառումն ավարտվեց հաճելի հյուրասիրությամբ։
Մեկ անգամ ևս հաստատվեց այն ճշմարտությունը, թե՝ շնորհիվ հայ եկեղեցու ու հայ դպրոցի բազում դարեր մեր ազգը պահել է իր նկարագիրն ու ազգային դիմագիծը՝ Հայ է մնացել։

Open lesson held at Armenian Sunday school in Odessa
Preservation of the national identity and religion is the key objective for every Armenian community of the Diaspora, and this objective is best met with the two main pillars, that is, the Armenian Church and Armenian schools.
This was brilliantly expressed during the open lesson devoted to the history of the Armenian Church and held at the St. Mashtots Armenian Sunday School on Odessa. The Master of Ceremonies was servant of the St. Gregory the Illuminator Church, stole-bearer Edmon.
The lesson was a unique test of knowledge since it was devoted to the beloved church holidays, that is, St. Sarkis Day and Tyarndarach. The pupils had not only learned about the holidays in class, but had also witnessed and participated in the celebrations at the cathedral.
After the Lord’s Prayer, the idea and symbol of each holiday were presented through question-and-answer sessions. The learners were told that most of the Armenian church and national holidays had the same name and that the ceremonies are the same, just like Tyarndarach and the fire of Trndez. The attendees were informed that the fire is the sign of the presence of God, and St. Sarkis, the patron of youth and love, was not only a brave fighter, but also a pious Christian endowed with the unwavering faith in God. The learners were also told that they must also be kind, apologizing, pious and God-loving in life.
It is no wonder that, by tasting Armenian dishes, one can learn the history of the Armenian nation, and that history is an inseparable part of the history of the Armenian Church. Consequently, the décor of the open lesson was the table set in line with the topic and symbol, and even the heaps of aghandz (roasted grains of wheat) were in the shape of Mount Masis…
Besides interpreting the ritual dishes, the learners presented the concept of the “Hats Hanapazorya” (Daily Bread) with sayings, kind wishes and four-line poems.
Sharing his opinion and impressions of the lesson, pastor of the Armenians of Odessa, Fr. Priest Abgar Gilijian said the following:
“This spiritual lesson was the expression of the symbol of each of the marvelous holidays, but the important thing is to not only gain knowledge, but also be guided by the symbol of the holiday and the holiday in life. Diaspora Armenian children and young Diaspora Armenians need to realize that they shouldn’t be obsessed with everything foreign when we Armenians have such wonderful rituals and holidays.”
Expressing her gratitude to the organizer and the beloved pupils for the open lesson, the school’s director Elen Poghosyan also expressed gratitude to the gifted and duteous parents. In her turn, she promised and, it is safe to say, made a pledge to make sure the school organized more events like this since they instill in the souls of Armenians spiritual and national values and serve for implementation of the inmost task of preserving the Armenian identity. “This is the great mission of our school,” the director emphasized.
The sounds of familiar Armenian melodies were heard in the classroom.
The lesson/event ended with a nice reception.
The lesson/event reaffirmed the truth that the Armenian nation has preserved its image and national identity for centuries thanks to the Armenian Church and Armenian schools.