Հայերենը մեր ժողովրդի հոգևոր կերպարն է. Մայրենիին նվիրված կոնֆերանս Սարատովում
Մայրենի լեզուն մեր՝ հայերի աշխարհն է, մի աննկարագրելի կամքի ուժի ու եռանդի աշխարհ, որտեղ մարդը պատրաստ է հաղթահարելու ամեն բարձունք ու խոչընդոտ: Այս դյուցազնական աշխարհում է կոփվել մեր հոգին։
Ճակատագրի դաժան փորձությունների միջով անցած, եղեռն ու կոտորած տեսած տոհմիկ հայ ազգը շարունակում է խոսել իր տիեզերական լեզվով, որը երբեք չկորցնելով ուժն ու զորությունը՝ տարածվում է ողջ աշխարհով: Եվ պատահական չէ, որ այսօր Սփյուռքում գործում են բազմաթիվ հայկական դպրոցներ, որտեղ ուսուցանում են մեր հիասքանչ լեզուն, հարուստ պատմությունն ու մշակույթը: Այդ դպրոցների շարքում է նաև Սարատովի մարզի «Կռունկ» հայկական համայնքի Հայոց լեզվի, պատմության, էթնոմշակութային ավանդույթների ուսումնասիրման ստուդիան, որի սաները հավատարիմ են մնում մայրենին պահպանելու և սերունդներին փոխանցելու առաքելությանը:
Փետրվարի 18-ին Սարատովի պետական համալսարանի Պատմության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում տեղի ունեցավ «Հայերենը մեր ժողովրդի հոգևոր կերպարն է» խորագրով ստեղծագործական կոնֆերանս՝ նվիրված Մայրենիի օրվան՝ փետրվարի 21-ին, որը համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման՝ նշվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Սփյուռքում:
Կոնֆերանսը կազմակերպվել էր ՍՄՀԿ Սարատովի մարզի  « Կռունկ» հայկական համայնքի և Սարատովի պետական համալսարանի Պատմության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի Մերձվոլգյան տարածաշրջանի հայության մշակույթի ու պատմության ուսումնասիրման գիտակրթական կենտրոնի ուժերով:
Կոնֆերանսի մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքով հանդես եկավ գիտակրթական կենտրոնի ղեկավար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսսոր Վաչագան Ալբերտի Չոլախյանը: Նա իր խոսքում կարևորեց ազգային և էթնիկ ինքնության կազմավորման գործում հայոց լեզվի դերն ու նշանակությունը, ընդգծելով, որ աշխարհում չկան լավ և վատ լեզուներ, ինչպես որ չկան լավ ու վատ ազգեր: Յուրաքանչյուր մշակույթ, ինչպես և յուրաքանչյուր լեզու, իր մեջ կրում ու պահպանում է ժողովրդի զարգացման պատմությունը, նրա ներաշխարհն արտացոլող հոգևոր, էթնիկ, սոցիալական, գեղարվեստական և կրթական իդեալները:
Պարոն Չոլախյանի ողջույնի խոսքին միացավ բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսսոր Դանիիլ Միրոնի Պուչինյանը. «Դուք՝ հայերի երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչներդ, ապրում եք ազատ երկրում, որը բացել է ազգային մշակույթն ուսումնասիրելու բոլոր հնարավորությունները, իսկ «Կռունկ» հայկական համայնքում ստեղծված են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ մայրենիին տիրապետելու համար»:
Լիագումար նիստը սկսվեց պրոֆեսոր Չոլախյանի հայոց լեզվի զարգացման պատմությանը և ազգաստեղծ գործում նրա ունեցած դերի ու նշանակության մասին զեկույցով:
Ներկաների մոտ առանձնահատուկ հետաքրքրության արժանացավ Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի շնորհավորական տեսաուղերձը՝ Մայրենիի օրվա առիթով:
Պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Համբարձում Վլադիմիրի Համբարյանն իր խոսքում անդրադարձավ Մեսրոպ Մաշտոցի գործունեությանը և 405 թ. հայոց գրերի ստեղծման պատմությանը. «Մեսրոպ Մաշտոցը  հայոց  պատմության մեջ մեծագույն անհատ է, իսկ նրա գործը՝ գերագույն սխրանք: Անկախության կորստից հետո ընկած ժամանակահատվածում պահպանել ազգային ինքնություն, այսինքն՝ հայ ժողովրդի քաղաքական, կրոնական և մշակութային յուրահատկությունները, հնարավոր էր միայն սեփական այբուբենը ստեղծելու միջոցով : Հենց այս սուրբ գործին է նվիրել իր ճգնավորակյաց կյանքը Մեսրոպ Մաշտոցը՝ աջակցություն  ստանալով Վռամշապուհ արքայից և Սահակ Պարթև կաթողիկոսից»:
ՍՄՀԿ Սարատովի մարզի «Կռունկ» հայկական համայնքի մշակույթի և լուսավորչական աշխատանքների  հարցերով պատասխանատու Նունե Լեկդարի Բարեղամյանը ելույթ ունեցավ «Հայերենը՝ գրական գոհարներում» թեմայով, որի վերջում կոչ արեց միշտ և ամենուր խոսել ոսկեղենիկ մայրենիով, քանի որ մեր լեզուն է մեր ազգի պահապան հրեշտակը, մեր լեզուն է մեր ազգային նկարագրի կերտողն ու հայի կերպարի վրձնողը։ Չի լինի նա՝ չենք լինի մենք՝ որպես ազգ, չի լինի նա՝ չենք լինի մենք՝ որպես աշխարհում իր տեղն ու դերն ունեցող ժողովուրդ։
Կոնֆերանսին ելույթ ունեցան նաև Սարատովի մարզի «Կռունկ» հայկական համայնքի Հայոց լեզվի, պատմության, էթնոմշակութային ավանդույթների ուսումնասիրման ստուդիայի սաները, որոնք մասնակցել էին Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության հայտարարած «Իմ քաղցր լեզու»  թեմայով շարադրությունների մրցույթին:
Իրենց շարադրություններում մասնակիցները պատմում էին այն դժվարությունների մասին, որոնց հանդիպում են հայերենը ուսումնասիրելիս, ինչպես նաև մայրենիի նկատմամբ ունեցած իրենց սիրո  և  նրա պահպանման կարևորության մասին:
Զեկույցներն ուղեկցվում էին հայոց լեզվի մասին հետաքրքիր և տեղեկատվական շնորհանդեսներով, որոնք ներկաները դիտեցին մեծ   հետաքրքրությամբ: Ունկնդիրները հատուկ  ոգևորությամբ  ողջունեցին  ստուդիայի մանուկ սաների և «Կռունկ» երիտասարդական թատրոնի արտիստների կատարումը (ղեկավար՝ Նունե Բարեղամյան):
Միջոցառումն ավարտվեց մրցույթի և կոնֆերանսի մասնակիցների հանդիսավոր պարգևատրությամբ, որոնց թվում էին՝ Անդրանիկ Չիլինգարյանը, Գայանե Էրջանին, Անի Սարգսյանը, Լիլիա  Մուսայելյանը, Սաթենիկ Պապյանը, Աննա Ավթանդիլյանը, Նելլի Մխիթարյանը, Մերի Մխիթարյանը, Սիփան Մխիթարյանը, Սամվել Հայրապետյանը, Նարինե Քոչարյանը, Սոֆի Գասպարյանը, Ալբերտ Ստեփանյանը, Եվա Աղաքարյանը, Աննա Սիրունյանը, «Սաթենիկ» երգի խումբը:
Հետաքրքիր  և խորիմաստ միջոցառումն անցավ մեծ հաջողությամբ ու ցնծությամբ՝ մարդաշատ  լսարանում:
Ի մի բերելով կոնֆերանսի աշխատանքները՝ մասնակիցներն ու կազմակերպիչները հնչեցրին և հաստատեցին այն միտքը, որ հայերենը՝ մեր մայրենին, շքեղ և աստվածատուր լեզու է, նա՛ է մեր ազգային ինքնության պահպանման երաշխիքը: Այն պետք է պահպանե´լ և փոխանցնե՛լ սերնդեսերունդ՝ մաքուր և կատարյալ վիճակում, ինչպես որ ժառանգել ենք մեր նախնիներից: Դա յուրաքանչյուր հայի սրբազա՛ն պարտքն է:
Կոնֆերանսն ավարտվեց  «Սաթենիկ» երգի խմբի հիանալի ելույթով (ղեկավար՝ Մարինա Բոյաջյան):
Հանդիպման մասնակիցները Սարատովի մարզում ապրող հայերի երիտասարդ սերնդի անունից շնորհակալություն են հայտնում անվանի գիտնականներ, պրոֆեսորներ Վաչագան  Ալբերտի Չոլախյանին, Դանիիլ Միրոնի Պուչինյանին, Համբարձում Վլադիմիրի Համբարյանին մեր ժողովրդի մշակույթի ուսումնասիրման ընթացքում իմաստուն  խորհուրդների և մշտական  աջակցության համար,  Սարատովի պետական համալսարանի ղեկավարությանը, «Կռունկ», հայկական  համայնքի ղեկավարությանը՝  ի դեմս նախագահ Համլետ Հովհաննեսի Շառոյանի, փոխնախագահ Արայիկ Ղարիբի Քոսյանի, երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Զորիկ Գրիգորիի Համբարձումյանին, համայնքի քարտուղար Իննա Առաքելի Հախվերդյանին, նկարիչ Աշոտ Արտուշի Խաչատրյանին կոնֆերանսի աշխատանքների կազմակերպմանը օգնելու  և աջակցելու համար:

Армянский – духовный облик нашего народа: Конференция в Саратове, посвященная родному языку
Родной язык – мир армян, мир неописуемой силы воли и энергии, где человек готов преодолеть любые вершины и препятствия. В этом богатырском мире закален наш дух.
Прошедший через суровые испытания судьбы, испытавший Геноцид и истребления армянский народ продолжает говорить на своем вселенском языке, который, никогда не теряя своей силы и мощи, распространился по всему миру. �? не случайно, что сегодня в Диаспоре функционирует множество армянских школ, где изучается наш прекрасный язык, богатая история и культура. Среди этих школ – и студия изучения армянского языка, истории, этно-культурных традиций армянской общины «Крунк» Саратовской области, воспитанники которой хранят верность миссии сохранения родного языка и передачи его поколениям.
В �?нституте истории и международных отношений Саратовского государственного университета 18 февраля состоялась творческая конференция под девизом «Армянский – духовный облик нашего народа», посвященная Дню  родного языка, который решением правительства Республики Армения отмечается не только в Армении, но и в Диаспоре.
Конференция была организована армянской общиной «Крунк» Саратовской области и научно-образовательным центром по изучению культуры и историю армян Приволжского региона �?нститута истории и международных отношений Саратовского государственного университета.
Участников конференции приветствовал руководитель научно-образовательного центра, доктор исторических наук, профессор Вачаган Альбертович Чолахян. Он отметил важность роли и значения армянского языка в деле формирования национальной и этнической идентичности, подчеркнув, что в мире не существует хороших и плохих языков, равно как нет хороших и плохих наций. Каждая культура, как и каждый язык содержит и хранит в себе историю развития народа, отражающие его внутренний мир духовные, этнические, социальные, художественные, образовательные идеалы.
Присутствующих приветствовал также доктор медицинских наук, профессор Даниил Миронович Пучинян: «Вы, представители молодого поколения армян, живете в свободной стране, раскрывшей все возможности изучения национальных культур, а в армянской общине «Крунк» созданы все необходимые условия для владения родным языком».
Пленарное заседание началось докладом профессора Чолахяна об истории развития армянского языка и его роли в деле формирования нации.
Особый интерес присутствующих вызвало видеопослание министра Диаспоры РА Грануш Акопян по случаю праздника Родного языка.
Кандидат исторических наук, доцент Амбарцум Владимирович Амбарян в своем выступлении коснулся деятельности Месропа Маштоца и истории создания в 405 году армянской письменности: «Месроп Маштоц – величайшая личность в армянской истории, а его творение – высочайший подвиг. Сохранить в период утери государственности  национальную идентичность – политические, религиозные и культурные особенности армянского народа, возможно было только посредством создания собственной азбуки. �?менно этому священному делу посвятил свою затворническую жизнь Месроп Маштоц, получив поддержку царя Врамшапуха и католикоса Саака Партева».
Ответственный по вопросам культуры и просветительной работы армянской общины «Крунк» Саратовской области Нуне Лекдаровна Барегамян посвятила свое выступление теме «Армянский –в литературных жемчужинах», в заключение призвав везде и всегда говорить на родном языке, поскольку  наш язык является  ангелом-хранителем нашей нации, наш язык создает облик нации, облик армянина. Не будь его – не будет нас, как нации, народа, имеющего свое место и роль  в мире.
На конференции выступили также воспитанники студии изучения армянского языка, истории, этно-культурных традиций армянской общины «Крунк» Саратовской области, принимавшие участие в объявленном Министерством Диаспоры РА конкурсе сочинений «Мой сладкий язык».  В своих сочинениях они рассказывали о трудностях, с которыми сталкиваются при изучении армянского языка, а также своей любви к родному языку и важности его сохранения.
Доклады сопровождались интересными информационными презентациями, которые присутствующие смотрели с большим интересом. Особое же их внимание привлекли выступления маленьких воспитанников студии и молодежного театра «Крунк» (руководитель Нуне Барегамян).
Завершилось мероприятие торжественным награждением участников конкурса и конференции.
Подводя итоги работы конференции, участники и организаторы подтвердили мысль о том, что армянский, наш родной язык, шикарный и богоданный язык, именно он гарант сохранения нашей национальной идентичности. Его нужно сберечь и передать поколениям в чистом и совершенном виде, как унаследовали от наших предков. Это священный долг каждого армянина.
Завершилась конференция прекрасным выступлением хора «Сатеник» (руководит ель Марина Бояджян).
Участники встречи от имени молодых армян Саратовской области выражают благодарность известным ученым Вачагану Чолахяну, Даниилу Пучиняну, Амбарцуму Амбаряну за мудрые советы и постоянную поддержку при изучении культуры нашего народа, руководству Саратовского государственного университета, армянской общины  «Крунк» в лице ее председателя Гамлета Шарояна и других, оказавших содействие в организации конференции.