Ղարաբաղում տեղի ունեցած հումանիտար աղետի մասին պատմող ֆիլմը միջազգային հանրությանը կներկայացնի իրականությունը
Առաջիկայում «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը կներկայացնի նոր ֆիլմ Ստեփանակերտի շրջափակման մասին, որն ավելի մատչելի կերպով միջազգային հանրությանը կտեղեկացնի հումանիտար աղետի մասին:
Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ստեփանակերտի շրջափակման ճեղքումը. 25 տարի անց» թեմայով միջազգային աշխատաժողովի ընթացքում տեղեկացրեց «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Սաղաթելյանը:
«Ստեփանակերտի շրջափակման ճեղքման 25-ամյակին նվիրված փորձագիտական աշխատաժողովն անցկացվում է ճեղքման փաստից տասը օր շուտ, քանի որ, կարծում եմ,  այդ տասը օրվա ընթացքում պետք է ձեռնարկել բոլոր միջոցները միջազգային հանրությանը հասցնելու ճշմարտությունը, իրականությունն այն մասին, թե ինչ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղում 1987-88 թվականներից սկսած»,-շեշտեց նա;
Արա Սաղաթելյանը նշեց, որ «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից առաջին ֆիլմը ներկայացվել է 2012 թվականին. այն պատմում է Աղդամի գործողության մասին:
«Կարծում եմ, երբ մեր հարևաններն ապագայում փորձ կատարեն շահարկել որոշակի պատմական իրողություններ, շատ մարդիկ, ում տարբեր լեզուներով հասու կդարձնենք մեր նյութերը, պատկերացում կկազմեն առնվազն այն մասին, որ այլընտրանք գոյություն չուներ, քան Աղդամի ռազմական օպերացիան»,- եզրափակեց Արա Սաղաթելյանը:

Фильм о гуманитарной катастрофе в Карабахе представит действительность мировому сообществу
В ближайшее время ГНКО «Центр общественных связей и информации» представит новый фыильм о блокаде Степанакерта, который более доступным образом проинформирует мировое сообщество о гуманитарной катастрофе.
Как передает «Арцахпресс», об этом на международной конференции на тему «Прорыв блокады Степанакерта: 25 лет спустя» сообщил директор ГНКО «Центр общественных связей и информации» Ара Сагателян.
«Экспертная конференция, посвященная 25-летию прорыва блокады Степанакерта проводится на 10 дней раньше даты прорыва, поскольку, полагаю, за эти 10 дней нужно принять все меры для того, чтобы донести до мирового сообщества правду о том, что происходило в Нагорном Карабахе начиная с 1987-88гг.», – подчеркнул он.
Ара Сагателян отметил, что ГНКО «Центр общественных связей и информации» представил первый фильм в 2012 году – он рассказывает об Агдамской  операции.
«Полагаю, когда наши соседи в будущем попытаются спекулировать на некоторых исторических реалиях, многие, кому на разных языках сделаем доступными наши материалы, составят представление хотя бы о том, что альтернативы Агдамской военной операции не существовало», – заключил Ара Сагателян.