Տաթեւում կատարվել է 25 նորապսակների օրհնության կարգ
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի նախաձեռնությամբ երրորդ տարին անընդմեջ Տաթեւ համայնքում Տեառնընդառաջի տոնն առանձնահատուկ կերպով է նշվել:
Փետրվարի 14-ին Տաթեւի վանքում, վանահայր Միքայել վարդապետ Գեւորգյանի ձեռամբ, կատարվել է ավելի քան 25 նորապսակների օրհնության կարգ, որին հաջորդել է տոնական հյուրասիրություն, երգ ու պար։
«Նման նախաձեռնությունները մտերմացնում են նորաստեղծ ընտանիքներին, իսկ Տաթևի բնակիչներն իրենց առավել ներգրավված են զգում համայնքային կյանքին»,-Մեդիամաքսի փոխանցմամբ՝ ասել է Հայր Միքայելը։ Նրա խոսքով, այսպիսի միջոցառումները նպաստում են եկեղեցու շուրջ համախմբմանը, հոգեւոր կյանքի զարթոնքին և ազգային ավանդույթների պահպանմանը:
«Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանը նշել է, որ տոնական միջոցառումները նպատակ են հետապնդում ոչ միայն համախմբել երիտասարդ զույգերին, այլեւ տոների միջոցով զբոսաշրջային ոչ ակտիվ շրջանում նպաստել համայնքային կյանքի աշխուժացմանը Տաթեւի տարածաշրջանում:

В Татеве совершен обряд благословения 25 новобрачных
По инициативе программы «Возрожэдение Татева» фонда «�?нициативы развития Армении» (IDeA) в общине Татев третий год подряд особым образом отмечается праздник Теарнэнарач.
В Татевском монастыре 14 февраля аббат, вардапет Микаел Геворгян совершил обряд благословения более 25 новобрачных, за которым последовало праздничное угощение, песни и танцы.
«Подобные инициативы сближают новосозданные семьи, а жители Татева чувствуют себя более вовлеченными в общинную жизнь», – как передает «Медиамакс», сказал Отец Микаел. По его словам, такие мероприятия способствуют сплочению вокруг церкви, пробуждению духовной жизни и сохранению национальных традиций.
Руководитель программы «Возмождение Татева» Айк Тутунджян отметил, что праздничные мероприятия преследуют цель не только сплотить новосозданные семьи, но и посредством праздников способствовать оживлению общинной жизни в туристически неактивном Татевском регионе.