Սամսունում հայ վարպետների հեղինակած եզակի 150-ամյա երկաթյա դուռ է պահպանվել
Թուրքիայի Սամսուն քաղաքում շուրջ 50 տարի դարբնագործությամբ զբաղվող Իբրահիմ Գերմին իր պապից ժառանգություն է ստացել 150-ամյա պատմություն ունեցող մի երկաթե դուռ: Թուրքական «Hürriyet» թերթի կայքի տեղեկացմամբ՝ որպես պատմամշակութային արժեք գրանցված այս դուռը պատրաստվել է հայ դարբինների կողմից, սակայն դռան վրա հեղինակի մասին որևէ գրություն չի պահպանվել:
Այս պատմական երկաթյա դռան վրա քանդակված է Մարիամ Աստվածածնի պատկերը: Այդ պատճառով ստեղծագործությունը գրավել է նաև տեղի կաթոլիկ եկեղեցու քահանայի ուշադրությունը: Քահանան առաջարկել է իրեն վաճառել դուռը կամ Աստվածածնի քանդակը, սակայն Գերմին ոչ մի կերպ չի համաձայնվել: Դուռը ցանկացել են գնել նաև պատմական արժեքներով հետաքրքրվող մի շարք այլ անձիք, սակայն դարբինը հրաժարվել է այն վաճառել:
«Այս դուռը հայերի ժամանակներից է մնացել: Պապս է այն պահպանել: Սա պատրաստող դարբինը այնպիսի վարպետություն է արել, որ ես, որպես արհեստավոր, նախանձում եմ: Բոլոր անկյունները միլիմետրի ճշտությամբ նույնն են: Հայ վարպետը շատ լավ գործ է արել: Իսկ դռան վրա եղած փականի նմանը ողջ Թուրքիայում այլևս չկա: Այսպիսի դռները պատվիրվել են՝ սուլթանների ու արքաների հյուրընկալված վայրերում օգտագործելու համար»,- ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ պատմում է Գերմին:
Վարպետը նշում է, որ 250 կգ կշռող այս դռներից ընդամենը երկու օրինակ գոյություն ունի, երկուսն էլ իր մոտ են: Դրանցից յուրաքանչյուրը 2 մետր 40սմ բարձրություն ունի: Դռների համար տարբեր գնորդներ առաջարկել են մինչև 30.000 լիրա, սակայն նա անդրդվելի է մնացել:
65-ամյա Իբրահիմ Գերմիի խոսքով՝ այս ստեղծագործությունն իր համար ամենաթանկ ընտանեկան ժառանգությունն է և նա չի պատրաստվում այն վաճառել: Ավելին, դարբինը հորդորել է իր որդիներին ու թոռներին՝ նույնպես երբևէ չվաճառել այս յուրահատուկ պատմական ստեղծագործությունը:

В Самсуне сохранилась уникальная 150-летняя железную дверь, изготовленная армянскими мастерами
�?брагим Герми, почти 50 лет занимающийся кузнечным ремеслом в городе Самсун Турции, получил от своего деда в наследство 150-летнюю железную дверь. Как сообщает сайт турецкой газеты «Hürriyet», зарегистрированная как историко-культурная ценность, дверь эта изготовлена армянскими кузнецами, однако о самом авторе на двери никаких пометок не сохранилось.
На этой исторической железной двери вычеканен образ Марии Богородицы. Поэтому произведение привлекло также внимание иерея местной католической церкви, который предложил продать ему дверь или образ Богородицы, однако Герми не согласился. Хотели приобрести дверь и другие лица, интересующиеся историческими ценностями, однако кузнец отказался ее продавать.
«Эта дверь осталась со времен армян. Ее сохранил мой дед. �?зготовивший ее кузнец проявил такое мастерство, что я, как ремесленник, завидую ему. Все углы одинаковы до миллиметра. Армянский мастер сделал отличную работу. А замок на двери не имеет аналогов в Турции. Такие двери заказывались для использования в местах, где гостили султаны и цари», – как передает ermenihaber.am, рассказал Герми.
Мастер отмечает, что таких дверей, весом 250 кг, существует всего две, и обе находятся у него. Высота каждой 2 метра 40 сантиметров. За эти двери разные покупатели предлагали до 30 тысяч лир, но он остался непоколебим.
По словам 65-летнего �?брагима Герми, это произведение является для него самым дорогим семейным наследием и он на собирается его продавать. Более того, наказал сыновьям и внукам также никогда не продавать это самобытное историческое произведение.