Գառնիում ճոպանուղի կկառուցվի
Բնապահպանության նախարարությունը նախատեսում է Գառնիում ճոպանուղի կառուցել: Այս մասին փետրվարի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է նախարար Արծվիկ Մինասյանը՝ նշելով, որ իրենք մոտ 180 մլն դոլարի ներդրումային ծրագրեր են իրականացնելու:
«Մենք մեր ներկա քաղաքականությունը որդեգրել ենք շրջակա միջավայրի պահպանությանն ուղղվող ֆինանսական ռեսուրսների համախմբման և նպատակային ծրագրերի իրականացման ուղությամբ»- ասել է Արծվիկ Մինասյանը:
Մանրամասնելով Գառնիի ճոպանուղու ծրագիրը, նախարարը նշել է, որ այն ներառում է Քարերի սիմֆոնիայի հուշարձանն ու Խոսրովի անտառ արգելոցը:
«Ուզում ենք իրականացնել ծրագիր, որն ուղիղ կապ կունենա նաև Խոսրովի անտառ արգելոցի հետ և հետաքրքիր շղթա կապահովի: Ընդհանուր նպատակն է ունենալ ճոպանուղի, որը կապահովի ելքը ձորի վրայից և այցելուներին կտանի Քարերի սիմֆոնիայի մոտ»,- panarmenian.net-ի հաղորդմամբ՝ ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ նախնական գնահատմամբ ծրագիրը կարժենա մոտ 5 մլն դոլար:
Նա նշել է, որ այժմ աշխատում են նախագծումների վրա: Նախատեսվում է կառուցել նաև կամուրջ և զբոսաշրջիկների համար նախատեսված տեղեկատվական կենտրոններ:

Armenia to build ropeway in Garni, a major tourist site
The Ministry of Nature Protection is planning to construct a ropeway in Garni, a town in central Armenia, where classical Hellenistic temple of Garni is situated, Minister Artsvik Minasyan told reporters on Friday, February 10.
Minasyan said investment projects worth around $180 million will be implemented in the environmental sector overall.
“We have adopted the policy of consolidating financial resources for environmental protection and implementing the targeted projects,” Minasyan said.
Detailing the ropeway project, the Minister said it includes the natural monument Symphony of the Stones and Khosrov Forest State Reserve.
“We want to implement a project, which will be directly associated with the Khosrov reserve and provide an interesting route,” Minasyan said.