Պետք է կարողանանք Հայաստանի լավագույն հատվածները ճիշտ քարոզել այնպես, ինչպես Արցախում են անում. Հրանուշ Հակոբյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում այսօր տեղի ունեցավ «Զբոսաշրջությունը Հայաստանում և Արցախում. սփյուռքահայերը զբոսաշրջության ոլորտում» թեմայով կլոր-սեղան քննարկում, որին մասնակցում էին չորս տասնյակից ավելի տուրիստական ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ ՀՀ կառավարության կողմից զբոսաշրջությունը հռչակվել է որպես տնտեսության զարգացման գերակա ոլորտներից մեկը: Չնայած պետության և մասնավոր հատվածի կողմից ձեռնարկվող քայլերին, այս ոլորտը, ըստ նախարարի,  կարիք է զգում մշտական ուշադրության ու նորարարական մոտեցումների:
Հրանուշ Հակոբյանի խոսքերով՝ վերջին 25 տարվա ընթացքում  տուրօպերատորներն իրենց  հնարավորությունների սահմաններում փորձել են նպաստել զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանը: «Պետք է շեշտել, որ առաջին տուրօպերատորները սփոյուռքահայերն էին, որոնք բերեցին նոր գիտելիք, նոր հնարավորություններ, նոր կապեր: Նրանք ոչ միայն  Հայաստանը ճանաչելի դարձրեցին աշխարհին, այլև մեր հայրենակիցներին կապեցին հայրենիքի հետ»,-  ասաց նախարարը:
Այդուհանդերձ, ըստ Հրանուշ Հակոբյանի, այս ամենը բավարար չէ, համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու դեպքում հնարավոր է շատ ավելի լավ արդյունքերի հասնել տուրիզմի բնագավառում:
Նա նշեց, որ Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանի հետ քննարկել են, որ առաջնահերթ պետք է աշխատանքներ տարվեն օրենսդրության կատարելագործման ուղղությամբ:
Հրանուշ Հակոբյանի խոսքերով՝  անկախության տարիներին Հայաստանի համար դժվար էր զարգացնել զբոսաշրջության ոլորտը, այսօր արդեն կարող ենք ասել, որ 25 տարիների ընթացքում հյուրանոցաշինության, ճանապարհաշինության, սպասարկման ոլորտներում մեծ հաջողություններ են գրանցվել: Մինչդեռ, ըստ նրա, ամենամեծ բացթողումն այն է, որ չենք կարողանում՝ ըստ արժանվույն ներկայացնել  մեր երկիրը:
«Մենք ներկայացման խնդիր ունենք, այդ ներկայանալի դառնալու խնդիրը մեզ մոտ բաց է: Մարդիկ ընդամենը 200 տարվա պատմություն ունեն, բայց կարողանում են շատ գեղեցիկ իրենց մատուցել: Մենք այստեղ խնդիր ունենք, դրա համար պետք է աշխատենք: Անելիքներ շատ կան»,- ընդգծեց Հրանուշ Հակոբյանը` հավելելով, որ հայկական ավանդույթները, սովորույթներն այնքան գեղեցիկ են, որ ճիշտ ներկայացնելու դեպքում մեծ հաջողություններ կգրանցենք:
Նախարարը  մատնանշեց Արցախի զբոսաշրջության  վարչության օրինակը, որը, նրա գնահատմամբ,  փայլուն է աշխատում:
Հ. Հակոբյանի խոսքերով՝ Արցախում  տուրիստական երթուղիները մշակված են աննկարագրելի ճիշտ: «Եթե մենք կարողանանք այդպիսի երթուղիներ մշակել, ապա լուրջ հաջողություններ կարող ենք գրանցել: Պետք է կարողանանք Հայաստանի լավագույն հատվածները ճիշտ քարոզել այնպես, ինչպես Արցախում են անում»,- ընդգծեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը նույնպես փաստեց, որ Հայաստանը տուրիզմի զարգացման մեծ ներուժ ունի, սակայն պետք է կարողանալ ճիշտ և գրավիչ ներկայացնել երկիրը: Ըստ նրա՝ Զբոսաշրջության զարգացման 2017-2020 թթ-ի հայեցակարգում ընտրել են այն թիրախները, որոնց վրա պետք է լուրջ ուշադրություն դարձնեն:
Զարմինե Զեյթունցյանի խոսքերով՝ հայեցակարգի հիմնական կետերից է լինելու սփյուռքի բոլոր հարթակներում Հայաստանի մասին գրավիչ տեղեկատվության տարածումը: «Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների մեծ մասը՝ 50 տոկոսը սփյուռքից է: Նրանք հիմնականում գալիս են ծանոթանալու իրենց արմատներին, պատմությանը, սակայն Սփյուռքում  Հայաստանի մասին տեղեկատվությունն ավելի շատ քաղաքականացված է և չի ներկայացվում Հայաստանն իր բազմազանությամբ: Ուստի մեր ռազմավարության հիմնաքարը Սփյուռքի բոլոր հարթակներում Հայաստանի մասին գրավիչ տեղեկատվության տարածումն է»,- panorama.am-ի փոխանցմամբ՝ ասաց  Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահը:

Мы должны уметь верно пропагандировать лучшие места Армении, как это делают в Арцахе: Грануш Акопян
В Министерстве Диаспоры РА сегодня состоялся «круглый стол»-обсуждение на тему «Развитие туризма на Родине и участие армян Диаспоры», в котором приняли участие представители более четырех десятков туристических компаний.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила, что правительством РА туризм провозглашен одной из приоритетных отраслей экономики. Несмотря на шаги, предпринимаемые государством и частным сектором, эта сфера, по словам министра, нуждается в постоянном внимании и новаторском подходе.
По словам Грануш Акопян, в течение последних 25 лет туроператоры в рамках своих возможностей пытались поспособствовать развитию туризма. «Нужно подчеркнуть, что первыми туроператорами были армяне Диаспоры, которые привнесли новые знания, новые возможности, новые связи. Они не только сделали Армению узнаваемой в мире, но и связали наших соотечественников с Родиной», – сказала министр.
Тем не менее, как считает Грануш Акопян, всего этого недостаточно, в случае принятия соответствующих шагов возможно достичь гораздо более хороших результатов в сфере туризма.
Она отметила, что с председателем Государственного комитета по туризму Зармине Зейтунцян обсудили необходимость в первоочередном порядке провести работу по совершенствованию законодательства.
По словам Грануш Акопян, в годы независимости  Армении трудно было развивать сферу туризма, но сегодня уже можно сказать, что в течение 25 лет зарегистрированы большие успехи в сферах гостиничного и дорожного строительства, тогда как самым большим упущением, по ее мнению, является то, что нам не удается достойным образом представлять нашу страну.
«У нас есть проблема с представительством – это наше упущение. Люди со всего лишь 200-летней историей умеют прекрасно себя преподнести. У нас здесь есть проблемы, и над ними надо работать. Дел предстоит много», – подчеркнула Грануш Акопян, добавив, что армянские традиции, обычаи настолько прекрасны, что при их верном представлении у нас будут большие успехи. Министр привела пример Управления туризма Арцаха, которое, по ее оценке, работает блестяще.
По словам Г.Акопян, туристические маршруты в Арцахе разработаны абсолютно верно. «Если мы сумеем разработать подобные маршруты, то сможем констатировать серьезные успехи. Мы должны уметь верно пропагандировать лучшие места Армении, как это делают в Арцахе», – подчеркнула Грануш Акопян.
Председатель Государственного комитета по туризму Зармине Зейтунцян также констатировала, что Армения обладает большим потенциалом развития туризма, но нужно суметь верно и привлекательно представлять страну. По ее словам, в концепции развития туризма на 2017-2020 году отобраны мишени, на которые следует обратить серьезное внимание.
По словам Зармине Зейтунцян, среди основных пунктов концепции должно быть распространение   привлекательной информации об Армении на всех площадках Диаспоры. «Большая часть посещающих Армению туристов – 50 процентов, – из Диаспоры. Они в основном приезжают познакомиться со своими корнями, историей, однако в Диаспоре информация об Армении большей частью политизирована и не представляет Армению во всем ее разнообразии. Посему основой нашей стратегии должно быть распространение привлекательной информации об Армении», – как передает panorama.am, сказала председатель Государственного комитета по туризму.