ՀԱՀ մագիստրատութայի ուսանողները առաջարկում են անգլերենի դասընթաց «Մեր տունը» ՀԿ-ին
Էջմիածին, Հայաստան- Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի մագիստրատուրայի երկու ուսանողներ անցկացնում են` Ուսուցանել Անգլերենը, որպես Օտար Լեզու, իրենց մագիստրոսական թեզի ավարտական ծրագիրը «Մեր տունը» ՀԿ-ում: Ալվարդ Կարապետյանը և Տաթևիկ Հարությունյանը ներկայացնում են անգլերեն լզվի նոր դասընթաց, որը հատուկ կազմված է «Մեր տունը» ՀԿ-ի բնակիչների կարողությունների և հետաքրքրություններ հիման վրա:
Այս համագործակցության նպատակն է Մեր տունը ՀԿ-ին տրամադրել անգլերեն լեզվի ծրագիր, որը կարող է դասավանվել կանոնավոր կերպով, համապատասխանում է աղջիկների նպատակներին, և նախատեսված է բարելավելու անգլերենի իմացությունը: ՀԱՀ մագիստրատուրայի ֆակուլտետի խորհրդականներն են պրոֆեսոր` Իրշատ Մադյարովը և Գալուստ Մարտիրոսյանը:
Ուսուցումը ընգրկելու է թեմաներ և իրավիճակներ, որոնք ուղղված են ընդլայնելու հնարավորություններն ու ձեռներեցությունը: Մասնավորապես, «Մեր տունը» ՀԿ-ի բնակիչները կսովորեն լեզուն, որը կօգնի նրանց պրակտիկայում և աշխատանքում, ինչպես նաև համագործակցել հյուրերի հետ, որոնք այցելում են «Մեր տունը» ՀԿ ողջ տարվա ընթացքում:
Ալվարդը և Տաթևիկը դասավանդում են անգլերենի կուրս, որըն իրենք են կազմել և զարգացրել: Նրանցից յուրաքանչյուրը կդասավանդի կուրսը 20 ժամվա ընթացքում: Պիլոտային ծրագրի վերջում Ալվարդն ու Տաթևիկը կներկայացնեն իրենց ծրագրի վերջնական արդյունքները:
Թեզի ծրագիրը, որոնք տարբեր է են համալսարաններում, սովորաբար ավելի “փորձարարական” ծրագրեր են, որտեղ ուսանողները օգտագործում են այն ամենը ինչ սովորել են իրենց մագիստրոսական ծրագրի ընթացքում և կիրառում են այն ուսումնասիրելու մի կոնկրետ գաղափար:
«Մեր տունը» ՀԿ-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Տիգրանուհի Կարապետյանը ասել է,-  « Մենք շատ ուրախ ենք, որ Ալվարդն ու Տաթևիկը որոշել են  աշխատել   «Մեր տունը» ՀԿ-ի աղջիկների հետ: Մենք ուրախ ենք ՀԱՀ-ի հետ այս նոր համագործակցության համար, և հուսով ենք, որ սա բազմաթիվ համագործակցություններից  է ապագայում»:
Դոկտոր Մադյարովը ասել է, -« Մեր  մագիստրոսական ծրագրում, մենք կոչ ենք անում մեր ուսանողներին հանձն առնել այն ծրագրերը , որոնք անդրադառնում են իրական կյանքի խնդիրներին և դրական ազդեցություն կունենան համայնքի վրա: Մենք ոգևորված  ենք Ալվարդի և Տաթևիկի նախագծի համար և շնորհակալ ենք «Մեր տունը» ՀԿ-ին մեզ դիմելու համար»:
«Մեր տունը» ՀԿ-ի առաքելությանը իրենց աջակցությունն են ցուցաբերում շատ կորպորատիվներ, կազմակերպություններ և անհատներ: «Մեր տունը» ՀԿ-ի գործընկերներն են՝ ԱՄՆ-ի դեսպանատան Կանանց Մենթորական Ծրագիրը, , Լիտվայի դեսպանատունը, «Մայքրոսոֆթ» Հայսատանը, ՄԵԳԵՐՅԱՆ ԿԱՐՊԵՏԸ, Հայ Օգնության Ֆոնդը (FAR), Ծնողազուրկ Հայ երեխաների Օգնության Միություն(SOAR),  Էջմիածնի քաղաքապետարանը, Գավառի մանկատուը, Վանաձորի մանկատունը, Հայաստանի Ծառատունկ Ծրագիրը, Հայաստանի Ակնաբուժական Ծրագիրը (AECP),ՍՕՍ մանկական գյուղը և Սբ. Հովհաննես հայկական եկեղեցին – Դեթրոյիթի Կանանց Միությունը:
«Մեր Տունը» ՀԿ-ն հանդիսանում է ջերմ օջախ 18-ից 24 տարեկան ծնողազուրկ և անապահով երիտասարդ  աղջիկների համար: Մեր առաքելությունն է կրթել և զինել նրանց հմտություններով, որպեսզի կարողանան ինքնուրույն ապրել հասարակության մեջ: Կազմակերպության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Տիգրանուհի Կարապետյանը ղեկավարում է ծրագրի ամենօրյա գործունեությունները:
«Մեր Տունը» ՀԿ-ն գտնվում է Էջմիածնում: Այն գրանցված,շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է ԱՄՆ-ի Կոննեկտիկուտ նահանգում և հասարակական կազմակերպություն Հայաստանի Հանրապետությունում: Այն չունի քաղաքական կամ կրոնական պատկանելիություն:
Նվիրատվությունների համար խնդրում ենք այցելել www.mer-doon.com  սեղմել “Donate” կոճակը։ Տեղեկությունների համար կապվեք www.mer-doon.com ։ Շնորհակալ ենք։

Two graduate students from the American University of Armenia’s (AUA) Master’s Program in Teaching English as a Foreign Language (MA TEFL) are conducting their thesis Capstone projectsat MerDoon.  AlvardKarapetyan and TatevikHarutyunyanare introducing a new English language course that will be customized for MerDoonbased on the residents’ abilities and interests.
The goal of this partnership is to provide MerDoon with an English language program that can be taught on a regular basis, is relevant to the girls’ goals, and is designed to improve English proficiency. AUA faculty graduate advisors are ProfessorsIrshatMadyarov and GalustMardirussian.
The content-based instruction will incorporate topics and situations that focus on empowerment and entrepreneurship.  Specifically, MerDoon’s residents will learn the language to help them in internships and jobsas well as interact with guests that visit MerDoon throughout the year.
Alvard and Tatevikare teaching an English course that they have conceptualized and developed.  They will each teach the course for 20 hours.  At the end of the pilot program, Alvard and Tatevik will make a culminating presentation with the results of their project that will be submitted to their program.
Capstone projects, while they vary from university to university, are usually more “experiential” projects where students take what they’ve learned throughout the course of their graduate program and apply it to examine a specific idea.
TigranuhiKarapetyan, Executive Director and Co-Founder of MerDoon, said, “We are very happy that Alvard and Tatevik have chosen to work with our girls at MerDoon.  We are excited to enter into this new partnership with the AUA, and hope that this is one of many collaborations in the future.”
Dr. Madyarov stated, “At our MA TEFL program, we encourage our students to take on projects that address real-life problems and make a positive impact on the community.  We are excited about Alvard and Tatevik’s project and thankful to MerDoon for reaching out to us.”
MerDoon’s mission is championed by many corporate, organizational, and individual supporters. MerDoon’s corporate and organizational partners include U.S. Embassy Women’s Mentoring Program, Embassy of Lithuania, Microsoft Armenia, American University of Armenia (AUA), Megerian Rugs & Carpet, Fund for Armenian Relief (FAR), Society for Orphaned Armenian Relief (SOAR), Echmiadzin Municipality, Gavar Orphanage, Vanadzor Orphanage, Armenia Tree Project, Armenian Eyecare Project (AECP), SOS Children’s Village, Daughters of Vartan, and St. John Armenian Church – Detroit Women’s Guild.
MerDoonprovides orphaned and disadvantaged young women (ages 18-24) a loving and nurturing place to call “home.”  Its mission is to educate and empower girls with skills to live independently in mainstream society.  The organization’s Co-Founder and Executive Director, TigranuhiKarapetyan, manages the daily operations of the program.
MerDoon is located in Echmiadzin, Armenia.  It is a registered 501(c)(3) nonprofit organization in the State of Connecticut and a nongovernmental organization registered in the Republic of Armenia.  It has no political or religious affiliations.  Tax-deductible donations can be made by going to www.mer-doon.com and clicking on “Donate”.  For information, please email merdoonarmenia@gmail.com.  Visitors are always welcome!