Նամակ Հայոց բանակի զինվորներին
Գիտեմ, օրինակ, որ օրդ հագեցած է, որ զինվորական համազգեստը քեզ շատ է սազում, որ դու հպարտությամբ ես կրում այն և զենքի հետ էլ արդեն սովորել ես «դու»-ով խո­սել։ Գի­տեմ նաև, որ հեշտ չէ զինվոր լինելը, և մարտա­կան պատրաստականությունն էլ հեշտ չի տրվում։ Գուցե հենց այդ պատճառով է, որ ասում են, թե բանակը երիտա­սարդին տղամարդ է դարձնում։ Դպրոցում մեզ սովորեցնում են, որ զինվորը պետք է կարգապահ լինի, ֆիզիկապես կոփված, ամուր, մարտունակ և խելացի։ Զինվորը պետք է մեծ կամք ունենա՝ դիմագրավելու համար վերահաս փորձություններին։
Դու հաստատ այդպիսին ես. չէ՞ որ զինվորն ես այն բանակի, որի երակներում Վարդանանց արյունն է հոսում: Ասենք, ինչո՞ւ միայն Վարդանանց: Հայոց բոլոր դարերի լավա­գույն զավակների երազն է ամբարել մեր բանակն իր մեջ ու պատրաստ է կենաց-մահու պայքար մղե­լ այդ ե­րազն անաղարտ պահելու համար։
Ասում են՝ ամեն սերունդ իր պատերազմն ունի։ Մեր հայրերին Արցախյան պատերազմը բաժին ընկավ, և ճակատագրի կամոք այնպես եղավ, որ Հայոց ազատարար բանակը մեզ համար դարձավ արցունքոտվելու չափ մոտ ու հարազատ։ Հայոց բանակը իմ հայրն է, որ վիրավորվել է ռազմի դաշտում, իմ եղբայրն է, որին երկու օր առաջ ենք ճանապարհել զինվո­րական ծառայության, քրոջս սիրած տղան է, որն ամեն շաբաթ նամակներ է գրում բա­նակից, մեր բակի այն վեց տղաներն են, որոնք պատերազմի օրերին կամավոր մեկնեցին ռազմաճակատ և չսարսռացին թշնամուց…
Ես գիտեմ, որ դու շատ երազներ ունես. շտապում ես ավարտել ծառայությունդ և տուն դառնալ, որպեսզի շարունակես ուսումդ, շենացնես հայրենի տունդ, երջանկացնես այն աղջկան, ում նամակները պահում ես բարձիդ տակ ու թաքուն կարդում ես ամեն գիշեր։ Դու չես սիրում խոսել այն մասին, որ հասցրել ես նայել մահվան աչքերին, և երբ թշնամու գնդակը խոցել է ընկերոջդ, ձեռքդ ավելի ամուր է բռունցքվել, ու սիրտդ այրվել է վրեժի հրով։ Ես գիտեմ՝ դու արդար գործի նվի­րյալ ես, ու եթե ստիպված լինես պատերազմելու, ապա դա կլինի սրբազան պատե­րազմ, քանզի այն մի նպատակ կունենա միայն՝ պահել-պաշտպանել երկիր հայրենի։ Ու թեև դու ամեն առիթով չես սիրում ուժդ ցուցադրել, ես հավատում եմ քո բազկի զորու­թյա­նը։
Ասում են՝ մարդն իր կյանքում երեք անգամ պիտի երդվի միայն. երեք երդում կա, որ հաճելի է Աստծուն.
–    սիրել սեփական ծնողներին ու հնազանդվել նրանց կամքին,
–    ամուր պահել սեփական ընտանիքը,
–    անմնացորդ ծառայել հայրենիքին, շենացնել հայրենի երկիրը։
Եվ եթե առաջին երկու երդումը մարդ շշնջում է միայն իրեն լսելի ձայնով, շշնջում է աղոթքի նման, ապա վերջինը կարող է բարձրաձայնել ի լուր իր հրամանատարների (և աշ-խարհի) ու հետո ողջ կյանքն ապրել՝ այդ երդմանը հավատարիմ։
Սիրելի´ եղբայրս (թո´ւյլ տուր քեզ այդպես դիմել), ես գիտեմ, որ հայրենիքի հենց առաջին կանչով դու հոժարակամ դեպի մահ կգնաս։ Ես էլ չեմ երկնչի, եթե (Աստված չանի) վտանգ­վի հայրենի հողը: Մեր բազուկը չի դողա, քանզի զորանում է Հայկ Նահապետի, Արա Գեղեցիկի ու Տիգրան Մեծի հայրենասիրության շնչով։
Մենք նոր խոսք ունենք աշխարհին ասելու։ Իսկ դրա համար դեռ ապրել է պետք և հզորանալ։ Մեր բանակը և Աստված մեզ ապավեն:
Ամո´ւր մնա, հարազա´տս։
Գրկում և համբուրում եմ քեզ։
Քո կրտսեր ընկեր և ապագա զինվոր՝
Կարեն Հակոբյան, 17 տարեկան
Հ.գ.   Ների´ր նամակիս հռետորական շնչի համար. պարզապես հայոց բանակի մասին խոսելիս ոգևորությունս հորդանում է։

Письмо воинам Армянской армии
Знаю, например, что день твой насыщен, что военная форма очень идет тебе, что ты с гордостью носишь ее и с оружием уже научился говорить на «ты». Знаю также, что нелегко быть воином, и боевая подготовка дается нелегко. Возможно, именно поэтому говорят, что армия делает мальчика мужчиной. В школе нас учат, что солдат должен быть дисциплинированным, физически закаленным, сильным, боеспособным и умным. Солдат должен обладать сильной волей, чтобы преодолевать испытания.
Ты точно такой: ведь ты солдат той армии, в жилах которой течет кровь Вардананц. Мечтой всех лучших армянских сынов во все века было – находиться в армии и быть готовым вести борьбу не на жизнь, а на смерть.
Говорят, у каждого поколения – своя война. На долю наших отцов выпала Арцахская война, и по воле судьбы сложилось так, что Армянская освободительная армия стала для нас до слез близкой и родной. Армянская армия для меня – отец, получивший ранение на поле битвы, мой брат, которого два дня назад проводили на военную службу, любимый парень сестры, который каждую неделю пишет письма из армии, шестеро ребят с нашего двора, которые в дни войны добровольцами пошли на фронт и не испугались врага…
Я знаю, что ты о многом мечтаешь: спешишь завершить службу и возвратиться домой, чтобы продолжить учебу, благоустроить отчий дом, осчастливить девушку, чьи письма хранишь под подушкой и тайком перечитываешь каждую ночь. Ты не любишь говорить о том, что успел взглянуть в глаза смерти, и когда вражеская пуля поразила друга, рука еще крепче сжалась в кулак, а сердце опалил огонь мести. Я знаю, ты предан правому делу, и если вынужден будешь воевать – это будет священная война, поскольку преследовать будет одну цель – сохранить, сберечь родную страну. �? хотя ты не любишь демонстрировать силу по любому поводу, я верю в нее.
Говорят, человек за свою жизнь должен клясться только три раза: есть три клятвы, угодные Богу:
– любить родителей и подчиняться их воле;
– крепко хранить свою семью;
– без остатка служить Родине, благоустраивать родную страну.
�? если первые две клятвы человек шепчет едва слышно, подобно молитве, то последнюю может произнести вслух, к сведению командиров и всего мира, и затем жить всю жизнь, храня верность этой клятве.
Дорогой брат (позволь так обращаться к тебе), я знаю, что по первому же зову Родины ты добровольно пойдешь на смерть. Я тоже не буду колебаться если, не дай Бог, возникнет угроза родной земле. Наша рука не дрогнет, поскольку она сильна дыханием патриотизма Наапета Айка, Ара Прекрасного и Тиграна Великого. Нам есть что сказать миру. А для этого надо жить и быть сильными. Да хранит нас наша Армия и Бог.
Держись, родной,
Обнимаю и целую.
Твой младший друг и будущий солдат
Карен Акопян, 17 лет.
P.S. �?звини за риторический стиль письма: просто, говоря об Армянской армии, вдохновение переполняет меня.
Посылаю сухофрукты, изготовленные моей бабушкой и сладости, испеченные сестрами. Уверен – тебе понравятся.