Կարոտում ենք Հրանտ Դինքին, ով ամեն մարդու, ամեն լեզվի, հավատքի, ամեն խոսքի հավասար էր վերաբերվում
Տաս տարի առաջ այս օրը՝ հունվարի 19-ին,  Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում գտնվող «Ակօսի» խմբագրատան առաջ՝ ետևից գլխին արձակված երեք հրազենային կրակոցից սպանվեց ստամբուլահայ հայտնի հասարակական գործիչ, լրագրող, հայկական «Ակօս» շաբաթաթերթի հիմնադիր և խմբագիր Հրանտ Դինքը։
Դինքի սպանությունը բողոքի մեծ ալիք առաջացրեց Թուրքիայում և արտերկրում: «Ես հայ եմ, ես Հրանտ Դինք եմ» կարգախոսով հազարավոր մարդիկ դուրս եկան փողոց: Դինքի սպանության դատավարությունը բավականին երկար ու խայտառակ մի գործընթաց է: Թեև եղան ցուցմունքներ, որոնք վկայում էին, որ Դինքի սպանությունը նախապես ծրագրված գործողություն էր, որին տեղյակ էին պաշտոնական մակարդակով, սակայն դատական ողջ գործընթացը վերածվեց խայտառակության:
Հրանտ Դինքը ծնվել է 1954 թ. սեպտեմբերի 15-ին Թուրքիայի Մալաթիա քաղաքում՝ Սարգիս եւ Գյուլվարդ Դինքերի ընտանիքում: 7 տարեկան հասակում ծնողների հետ տեղափոխվել է Ստամբուլ, որից հետո ծնողները բաժանվում են, իսկ Հրանտը եւ 2 եղբայրները՝տեղափոխվում Ստամբուլի Գեդիկփաշայի մանկատուն:
Սովորել է նախ Պեզճյան վարժարանում, ապա՝ Սուրբ Խաչ դպրեվանքում:  1978թ. ավարտել է Ստամբուլի պետական համալսարանի կենսաբանության, 1987թ.՝ փիլիսոփայության ֆակուլտետները: Կարճ ժամանակ անց ամուսնացել է Ռաքելի հետ, ով եւս մանկատան սան էր:
Զինվորական ծառայությունից հետո, աշխատել է որպես լրագրող: 1996թ. ապրիլի 5-ին Ստամբուլում լույս տեսավ Հրանտ Դինքի հիմնադրած «Ակօս» երկլեզու թերթի առաջին համարը: Այն հայերեն եւ թուրքերեն լեզուներով միակ թերթն է:  Թերթի գլխավոր խմբագրի պաշտոնը ստանձնեց Հրանտ Դինքը:
Հայոց ցեղասպանության հարցում Դինքը հակադրվում էր Թուրքիայի պաշտոնական տեսակետին, հակադրվում էր բացահայտ՝ մամուլի էջերում: 2005թ. Դինքը դատապարտվեց 6-ամսյա պայմանական բանտարկության՝ տխրահռչակ 301 հոդվածով: Սա մեկն էր նրա դեմ եղած դատական գործերից: Դինքը բողոքարկեց վճիռը՝ հասնելով մինչեւ Եվրադատարան: Վերջինս միայն նրա մահից հետո՝ 2010թ. արդարացրեց Դինքին:
Հրանտ Դինքը մեկն էր Թուրքիայում ապրող նշանավոր հայ մտավորականներից, ով, չնայած նրան, որ իր ամբողջ կյանքի ընթացքում սպառնալիքներ էր ստանում Թուրքիայում գործող ազգայնական խմբավորումներից, միևնույն է, մնում էր հանգիստ։ Նա նպատակ ուներ երկու` հայ և թուրք ժողովուրդների միջև բարեկամությու հաստատել, սակայն նախապես Թուրքիային իր նյութերով ճանաչել տար սեփական պատմությունը:
Շատերը Դինքին հորդորում էին լքել Թուրքիան՝ փրկելով իր կյանքը, սակայն նա այդ հորդորներին ի պատասխան ասում էր. «Սա իմ երկիրն է: Ամենևին հեշտ չեն իմ ապրումները, ընտանիքիս ապրումները: Եղել են պահեր, որ լրջորեն մտածել եմ երկրից հեռանալու մասին: Հատկապես այն պահերին, երբ սպառնալիքներն ուղղվել են մերձավորներիս: Այդ պահերին ես ինձ միշտ ճարահատյալ եմ զգացել… Եթե մենք ստիպված ճամփա բռնեինք, ճանապարհ էինք ընկնելու այնպես, ինչպես 1915 թվականին մեր պապերը… Առանց իմանալու դեպի ուր… քայլելով այն ճանապարհներով, ինչ ոտաբոբիկ իրենք են անցել… տանջվելով և ապրելով նրանց վիշտը… Ահա այսպիսի կանխազգացողությամբ լքելու էինք հայրենիքը»:
«Կարոտում ենք Հրանտ Դինքին, ով ամեն մարդու, ամեն լեզվի, հավատքի, ամեն խոսքի հավասար էր վերաբերվում». այս խոսքերով են 2016 թվականի հունվարի 19-ին «Ակօսի» դիմաց հավաքված Հրանտ Դինքի ընկերները խնկարկել Դինքի հիշատակը։

Тоскуем по Гранту Динку, который равно относился к каждому человеку, каждому языку, вере и слову
Десять лет назад в этот день, 19 января, у редакции «Акоса» в квартале Шишли Стамбула тремя выстрелами в голову был убит известный армянский общественный деятель Стамбула, журналист, основатель и редактор армянского еженедельника «Акос» Грант Динк.
Убийство Динка вызвало большую волну возмущения в Турции и за рубежом. Тысячи человек с лозунгом «Я армянин, я Грант Динк» вышли на улицы. Суд по факту убийства Динка – довольно длительный и скандальный процесс. Хотя и были показания, свидетельствовавшие, что убийство Динка было заранее спланировано и о нем знали на официальном уровне, однако весь судебный процесс превратился в позорище.
Грант Динк родился 15 сентября 1954 года в городе Малатия Турции, в семье Саркиса и Гюлвард Динков. В семилетнем возрасте переехал с родителями в Стамбул, после чего родители развелись, и Грант с двумя братьями оказались в Стамбульском детском приюте в Гедикпаша.
Учился в гимназии Пезчян, затем в монастырской школе Сурб Хач. В 1978 году окончил биологический, а в 1987г. – философский факультету Стамбульского государственного университета. Спустя короткое время женился на Ракел, которая также воспитывалась в детдоме.
После прохождения воинской службы работал журналистом. 5 апреля 1996 года в Стамбуле вышел первый номер основанной Грантом Динком двуязычной газеты «Акос». Это единственная газета, издающаяся на армянском и турецком языках. Пост главного редактора ее занял Грант Динк.
В вопросе Геноцида армян Динк вступил в противоречие с официальной точкой зрения Турции – конфликтовал открыто, на страницах прессы. В 2005 году Динк был осужден на 6 месяцев условного заключения по печально известной 301-й статье. Это был один из судебных процессов против него. Динк опротестовал вердикт, достигнув Евросуда, который только после его гибели, в 2010 году оправдал его.
Грант Динк был одним из проживающих в Турции выдающихся представителей армянской интеллигенции, который, несмотря на то, что на протяжении всей жизни получал угрозы от националистических группировок Турции, тем не менее оставался спокоен. Он поставил цель наладить дружбу между двумя народами – армянским и турецким, однако до того своими материалами заставить Турцию признать собственную историю.
Многие призывали Динка покинуть Турцию, спасти свою жизнь, однако он в ответ говорил: «Это моя страна. Абсолютно нелегки мои переживания, переживания моей семьи. Были мгновения, когда серьезно задумывался о том, чтобы покинуть страну. Особенно в те мгновения, когда угрозы адресовались моим близким. В такие мгновения я всегда ощущал себя на грани… Если бы мы вынуждены были пуститься в путь – он был бы таким, как наших дедов в 1915 году… Не зная, куда… Шагая по тому пути, который они прошли босиком… Мучаясь и переживая их горе… Вот с таким предчувствием мы покинули бы родину».
«Тоскуем по Гранту Динку, который равно относился к каждому человеку, каждому языку, вере и слову» – с такими словами 19 января 2016 года собрались друзья Динка у редакции «Акоса».