Նախագահն ընդունել է Ուրուգվայի զբոսաշրջության և սպորտի նախարար Լիլիամ Քեշիշյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 16-ին ընդունել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության զբոսաշրջության և սպորտի նախարար Լիլիամ Քեշիշյանին:
Նախագահը ողջունել է բարեկամ Ուրուգվայի կառավարության անդամ մեր հայրենակցին Հայաստանում, նշելով, որ մեծ հպարտություն է արտերկրի մեր հայրենակիցներին տեսնել նման բարձր պաշտոններում: Նախագահի համոզմամբ, դա լավագույնս է վկայում այն մասին, որ հայերը, պահպանելով ազգային ինքնությունը, միաժամանակ ակտիվորեն ինտեգրվում են տվյալ երկրի հասարակությանը և իրենց նշանակալի ներդրումն ունենում երկրի զարգացման գործում: Նախարար Քեշիշյանին հայաստանյան այցի ընթացքում ուղեկցում է Ուրուգվայի մեկ այլ հայազգի պաշտոնյա՝ Մոնտեվիդեոյի տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման և ինտեգրման գործակալության զբոսաշրջության գծով տնօրեն Րաֆֆի Ունանյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բարեկամ երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու փոխշահավետ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ զբոսաշրջության և սպորտի, հայ-ուրուգվայական համագործակցության զարգացման հնարավորությունները: Նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ ոլորտում Լիլիամ Քեշիշյանի ունեցած երկարամյա փորձն ու այցի ընթացքում Հայաստանի զբոսաշրջության ներուժի մասին նրա ստացած տեղեկությունները կնպաստեն երկու երկրների միջև այդ ոլորտում ակտիվ փոխգործակցության զարգացմանը:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել, որ աշխարհագրական հեռավորությունը խոչընդոտ չի հանդիսացել Հայաստանի անկախացումից հետո հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների կայուն բարեկամական ոգով զարգացման համար:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է համագործակցության խթանմանն ուղղված իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը:

ПРЕЗ�?ДЕНТ ПР�?НЯЛ М�?Н�?СТРА ТУР�?ЗМА �? СПОРТА УРУГВАЯ Л�?Л�?АМ КЕШ�?ШЯН
Президент Серж Саргсян 16 ноября принял Министра туризма и спорта Восточной Республики Уругвай Лилиам Кешишян.
Президент поприветствовал нашу соотечественницу – члена Правительства дружественного Уругвая, отметив, что видеть на такой высокой должности наших соотечественников за рубежом – большая гордость. По убеждению Президента, это наилучшим образом свидетельствует о том, что армяне, сохранив национальную самобытность, одновременно активно интегрируются в общество данной страны и вносят свой значимый вклад в дело ее развития. Министра Кешишян в ходе визита в Армению сопровождает другой чиновник-армянин – директор агентства регионального экономического развития и интеграции Монтевидео по линии туризма Раффи Унанян.
В ходе встречи были обсуждены возможности укрепления отношений между двумя дружественными странами и развития взаимовыгодного армяно-уругвайского сотрудничества в различных сферах, в том числе туризма и спорта. Президент выразил надежду, что многолетний опыт Лилиам Кешишян в этой сфере и полученные в ходе визита сведения о потенциале туризма Армении будут способствовать развитию активного взаимодействия между двумя странами в этой сфере.
Собеседники с удовлетворением констатировали, что после обретения Арменией независимости географическая отдаленность не являлась препятствием для развития армяно-уругвайских отношений в стабильном дружественном духе.
На встрече стороны отметили важность расширения договорно-правового поля, направленного на стимулирование сотрудничества.