Իմ ելույթից հետո թուրքական իշխանությունների տրամադրությունները փոխվել են․ հայ երեխաներին թույլատրվել է նշել Ամանորը. Կարո Փայլան
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/01/Փայլան.jpg)
Tert.am-ի հետ զրույցում Թուրքիայի Մեջլիսի Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության պոլսահայ պատգամավոր Կարո Փայլանը պատմեց, թե ինչու որոշեց խորհրդարանում հայերենով շնորհավորել Սուրբ Ծնունդը: Նա նշեց, որ գնացել է այդ քայլին՝ ի պատասխան Ստամբուլի որոշ դպրոցներում հայկական Ամանորը և Սուրբ ծնունդը նշելու հետ կապված խոչընդոտների:
«Երբ ես ելույթ ունեցա, Խորհրդարանը լի էր մարդկանցով և իմ ելույթից հետո բոլորը մոտենում էին ինձ և ասում, որ մենք չգիտեինք Կաղանդի (Նոր տարվա), Ծննդյան տոնի մասին»,- պատմեց ստամբուլահայ պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ Կարո Փայլանը խորհրդարանում ունեցած իր ելույթն ավարտել էր հայերենով շնորհավորելով Սուրբ Ծնունդը: «Քրիստոս ծնավ և հայտնեցավ, ձեզի մեզի մեծ ավետիս»,- ասել էր պատգամավորը:
Նրա խոսքով՝ նրան էին մոտենում անգամ ազգայնական կուսակցության ներկայացուցիչները: «Դժբախտաբար մենք ապրում ենք մի վայրում, որտեղ կան ծայրահեղ ընկալումներ, գաղափարներ, իսլամիստներ, ծայրահեղական ազգայնամոլներ: Դրա պատճառով այլ ինքնություններ մերժվում են: Ես իմ ելույթով փորձել եմ այդ մասին պատմել: Ես խոսեցի Սուրբ ծնունդի խորհրդի մասին և շնորհավորեցի բոլորին: Ամենը համերաշխության մասին էր»,- ասաց նա:
Կարո Փայլանը ուրախությամբ նկատեց, որ իր ելույթն արձագանք է ստացել ամբողջ աշխարհի կողմից՝ հատկապես հայկական սփյուռքի: «Ստամբուլի հայերին հատկապես ուրախացրել էր իմ ելույթը։ Հատկապես այն հատվածը, երբ ասացի ՝ Քրիստոս ծնավ և հայտնեցավ»:
Ստամբուլահայ պատգամավորի խոսքով՝ նրա ելույթից հետո թուրքական իշխանությունների կողմից հետապնդումներ կամ հատուկ վերաբերմունք չեն եղել: «Իմ ելույթով ես բոլորին կոչ էի անում միմյանց նկատմամբ հոգատար լինել: Թուրքիայում տիրում են ազգայնական տրամադրությունները»,- ասաց նա:
Ըստ նրա՝ իր ելույթից հետո թուրքական իշխանությունների տրամադրությունները փոխվել են․հայ երեխաներին թույլատրվել է նշել Ամանորը: «Ես Խորհրդարանում դիմեցի Թուրքիայի կրթության նախարարին, խնդրեցի, որ նման քայլի չդիմեմ, թույլ տան, որ մեր երեխաները ճանաչեն իրար»,- ասաց նա:
Կարո Փայլանը պատմեց, որ իր քայլերը նկատելով, համայնքը հաճախ է իրեն ասում, որ լռի, «Չնայած նրանք ուրախ էին իմ ելույթից, բայց հաճախ են ինձ խորհուրդ տալիս, որ լռեմ, վախենում են: Բայց ես ելույթիցս հետո խոսել եմ Թուրքիայի կրթության նախարարի հետ, նա ինձ ասել է, որ իրենք պատրաստվում են լուծել խնդիրը։ Ես կարծում եմ, որ մյուս տարի մենք նույն խնդրի առջև չենք կանգնի»,- ասաց նա:

Каро Пайлан: После моего выступления настроение властей Турции изменилось – армянским детям позволили праздновать Новый год
Депутат армянского происхождения от турецкой прокурдской Демократической партии народов Каро Пайлан в беседе с Tert.am рассказал, почему он решил в турецком меджлисе на армянском языке поздравить со Святым Рождеством. Он отметил, что пошел на этот шаг в ответ на препятствия, которые создавались в некоторых школах Стамбула в связи с празднованием армянского Нового года и Святого Рождества.
«Когда я выступал, в парламенте было много людей и после моей речи все подходили ко мне и говорили, что не знали про Новый год (Каханд – в Армянской апостольской церкви) и о Святом Рождестве», – рассказал депутат.
Напомним, что Каро Пайлан подытожил свое выступление в турецком меджлисе, поздравив с Рождеством на армянском языке: «Христос родился и нам явился! Вам и нам благая весть!».
Каро Пайлан с радостью отметил, что его выступление получило отклик по всему миру, особенно, в диаспоре. «Особо мое выступление порадовало стамбульских армян. В частности, тот момент, когда я сказал: Христос родился и нам явился!».
По словам депутата, после его выступления со стороны турецких властей не было преследований или проявлений особого отношения.
«В своем выступлении я призываю всех проявлять заботу в отношении друг к другу»,- сказал он.
По его словам, после его речи, настроение руководства Турции изменилось: армянским детям позволили праздновать Новый год.  «В парламенте я обратился к министру образования Турции с просьбой о том, чтобы не прибегали к подобным мерам, позволили бы нашим детям познакомиться, узнать друг друга», – сказал он.
Каро Пайлан также рассказал, что представители армянской общины, часто беспокоясь о нем, советуют, ему, вести себя менее активно, молчать: «Хотя они и обрадовались моему выступлению, но часто советуют мне молчать, поскольку боятся за меня. Но после своего выступления я говорил с министром образования Турции и он заверил меня в том, что они собираются решить этот вопрос. Надеюсь, что в следующем году мы не столкнемся с подобной проблемой», – сказал он.