Ցուցահանդես՝ նվիրված Նոր Ջուղայի «Ս.Ներսես Շնորհալի» գրադարանի հիմնադրման 110-ամյակին
Դեկտեմբերի 14-ին Նոր Ջուղայի Ս.Ամենափրկիչ վանքի «Ս.Ներսես Շնորհալի» գրադարան–մատենադարանում, ձեռամբ Սպահան նահանգի ընդհանուր քաղաքապետ դոկտ. Ջամալի Նեժադի և Սպահանի Հայոց թեմի Թեմական խորհրդի ատենապետ Վրեժ Տեր-Մարտիրոսյանի` բացումը կատարվեց գրադարանի հիմնադրման և գործունեության 110-ամյակին նվիրված գրքի և արխիվային նյութերի ցուցահանդեսը:
Ինչպես Իրանից «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Երանուշ Թահմազյանը՝ միջոցառումը իրենց ներկայությամբ պատվել էին նաև Սպահան քաղաքի հինգերորդ շրջանի քաղաքապետ Ֆարհանգին, թեմի ազգ.մարմինների, դպրոցների ու միությունների ներկայացուցիչները և պաշտոնական այլ հրավիրյալները:
Խորհրդանշական ժապավենի հատումից հետո` ներկաներին ողջունեց հոբելյական հանձնախմբի ներկայացուցիչ Կարին Տեր-Մարտիրոսյանը և բացատրեց ցուցահանդեսի կազմակերպման նպատակների մասին, այն է՝ որպես հոբելենական ձեռնարկների եզրափակում հանրությանը ներկայացնել գրադարանում պահպանված հին գրքերի ու արխիվային նյութերի մի հատվածը, որոնք որպես Նոր Ջուղայի հարուստ ժառանգության մի մասնիկ՝ խնամքով պահպանվել և փոխանցվել են գրադարնին:
Այնուհետեւ «Ս. Ներսես Շնորհալի» գրադարնի վարիչ Վերգինե Միրզախանյանը հարգելի հյուրերին տեղեկություններ փոխանցեց ցուցադրված գրքերի ու արխիվների մասին, որոնք սկսվում էին գրադարանի հիմնադիր Թադեոս Տեր-Հովհանյանի լուսանկարով, ով նվիրաբերելով իր հոր` պատմաբան Հարություն Տեր-Հովհանյանի անձնական գրադարանը և արխիվները, ձևավորել է գրադարանի հիմքը:
Այնուհետև գրանադարանը շարունակվում է զարգանալ և հետագայում` 1972 թվականին, Ս. Ներսես Շնորհալու մահվան 800-ամյակի առիթով վերաբացվում «Ս.Ներսես Շնորհալի» անվամբ:
Ներկայացված էին նաև հայերեն և օտարալեզու տպագիր հին գրքեր, օրացույցներ, քարտեզներ ու արխիվային այլ նյութեր: Ցուցադրությունն ավարտվում էր գրդարան-մատենադրաանի և թանգարանի վարիչ-տնօրենի պաշտոնում 50 տարի ծառայած գրող, թարգմանիչ և բանահավաք Լևոն Գ. Մինասյանի մեքենագրության սարքով ու նրա կատարած առաջին մեքենագրած նամակով:
Առանձին բաժիներում ներկայացված էին նաև Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող գրքեր, ինչպես նաև՝ Հայաստանում և Իրանում կատարված նոր հրատարակություններ, իսկ կենտրոնում այցելուների ուշադրությունն իր վրա էր հրավիրում 1666թ. Ոսկան Երեւանցու միջոցով հրատարակված առաջին տպագիր Սուրբ գիրքը:
Գրադարանավարուհին նաև քաղաքապետին և նրան ընկերակցող պատվիրակությանը բացատրեց գրադարանի հիմնովի նորոգման, արդիականացման, գրքերի թվայնացման և իրականացված այլ աշխատանքների ու ծրագրերի մասին, պատասխանեց այցելունների և լրագրողների հարցերին:

Выставка, посвященная 110-летию основания библиотеки «Св.Нерсес Шнорали» Новой Джуги
В библиотеке-матенадаране «Св. Нерсес Шнорали» монастыря Св. Всеспасителя Новой Джуги 14 декабря общий градоначальник �?сфаганской губернии доктор Джамали Нежад и председатель епархиального совета армянской епархии �?сфагана Вреж тер-Мартиросян совершили церемонию открытия выставки книги и архивных материалов, посвященной 110-летию основания и деятельности библиотеки.
Как сообщила редакции «Армяне сегодня» Ерануш Тахмазян из �?рана, своим присутствием мероприятие почтили префект 5-го района города �?сфаган Фарханги, представители национальных органов, школ и союзов епархии, другие официальные лица.
После того, как была перерезана символическая лента, присутствующих приветствовала представитель юбилейной комиссии Карин Тер-Мартиросян, объяснившая цели организации выставки – представить, в качестве заключительного аккорда юбилейных мероприятий, часть хранящихся в библиотеке старинных книг и архивных материалов, которые, будучи частицей богатого наследия Новой Джуги, бережно сохранены и переданы библиотеке.
Затем заведующая библиотекой «Св. Нерсес Шнорали» Вергине Мирзаханян сообщила гостям сведения о демонстрируемых экспонатах, которые открываются фотографией основателя библиотеки Тадевоса Тер-Овнаняна, который, преподнеся личную библиотеку и архивы своего отца, историка Арутюна Тер-Овнаняна, сформировал основу библиотеки.
Затем библиотека продолжала развиваться и впоследствии, в 1972 году, по случаю 800-летия кончины Св. Нерсеса Шнорали вновь открывается под именем «Св. Нерсес Шнорали».
Представлены также старинные печатные книги на армянском и иностранных языках, календари, карты, другие архивные материалы. Завершается экспозиция печатной машинкой 50 лет прослужившего заведующим-директором библиотеки-матенадарана и музея писателя, переводчика и фольклориста Левона Г.Минасяна, первым напечатанным им письмом.
Отдельным разделом представлены также книги о Геноциде армян, а также новые издания, вышедшие в свет в Армении и �?ране, а в центре внимание посетителей привлекает первое печатное Священное писание, изданное Восканом Ереванци в 1666 году.
Библиотекарь также рассказала мэру и сопровождающей его делегации о работах по капитальному ремонту библиотеки, оцифровке книг и других работах и планах, ответила на вопросы посетителей и журналистов.