Իրանը և ԱՄՆ-ն փակել են իրենց դիվանագիտական ներկայացչությունները Թուրքիայում
Թուրքիայում Ռուսաստանի Դաշնության (ՌԴ) արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրեյ Կառլովի սպանությունից հետո ԱՄՆ-ն և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը (ԻԻՀ) փակել են իրենց դիվանագիտական ներկայացուցչությունները Թուրքիայում:
Ինչպես հաղորդում է թուրքական «Diken» պարբերականը, մասնավորապես բացի Անկարայում գտնվող Իրանի դեսպանատնից, փակվել են Ստամբուլ, Էրզրում և Տրապիզոն քաղաքներում գտնվող Իրանի հյուպատոսարանները:
Ըստ ermenihaber.am-ի՝ դեսպանատան  պաշտոնական կայքում վերոնշյալի վերաբերյալ մասնավորապես ասվում է.
«Ստամբուլում, Տրապիզոնում և Էրզրումում դեկտեմբերի 20-ին`այսօր բոլոր հյուպատոսարանները փակ են լինելու: Բոլոր իրանցիներին  կոչ ենք անում խուսափել այդ տարածքներ գնալուց:
Աղբյուրը նշում է, որ ռուս դեսպանի սպանությունից ժամեր անց Անկարայում ԱՄՆ-ի դեսպանատան առջև անհայտ մի անձ օդամղիչ հրացանով 8-9 անգամ օդ է կրակել: Դրանից անմիջապես հետո որոշում է կայացվել  դեսպանատունը, ինչպես նաև Ստամբուլում և Ադանայում գտնվող ԱՄՆ-ի հյուպատոսարանները փակել:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 19-ին Անկարայում սպանվել էր Թուրքիայում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անդրեյ Կառլովը։ Ռուս դեսպանի վրա հարձակումը կատարվել էր «Ռուսաստանը՝ Կալինինգրադից մինչև Կամչատկա, զբոսաշրջիկի աչքերով» լուսանկարչական ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման ժամանակ։
Հարձակումն իրականցրած անձը թանգարան էր մտել իրավապահ ներկայանալով։
Ավելի ուշ Թուրքիայի Ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն լրագրողներին հայտնել էր, որ ռուս դեսպանին սպանած անձը Անկարայի ոստիկանական բաժնի աշխատակից 22-ամյա Մևլյութ Մերթ Ալթընթաշն է եղել:

�?ран и США закрыли свои дипломатические представительства в Турции
После убийства в Турции Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Турции Андрея Карлова Соединенные Штаты Америки и �?сламская Республика �?ран закрыли свои дипломатические представительства в Турции.
Как сообщает турецкое издание «Diken», помимо находящегося в Анкаре посольства �?рана, закрылись консульства �?Р�? в городах Стамбул, Эрзрум и Трапезунд.
Как передает ermenihaber.am, на официальном сайте посольства в этой связи, в частности, говорится:
«Все консульства в Стамбуле, Трапезунде и Эрзруме сегодня, 20 декабря будут закрыты. Всех иранцев призываем избегать появляться в этих районах».
�?сточник отмечает, что спустя несколько часов после убийства российского посла у посольства США в Анкаре неизвестным лицом было совершено 8-9 выстрелов в воздух из пневматического ружья. Сразу после этого было принято решение закрыть посольство, а также консульства США в Стамбуле и Адана.
Напомним, что 19 декабря в Анкаре был убит Чрезвычайный и Полномочный посол России в Турции Андрей Карлов. Нападение на российского посла было совершено во время официального открытия фотовыставки «Россия от Калининграда до Камчатки глазами туриста».
Совершившее нападение лицо проникло в музей, представившись сотрудником правоохранительных органов.
Позднее министр внутренних дел Турции Сулейман Сойлу сообщил журналистам, что русского посла убил сотрудник полиции Анкары, 22-летний Мевлут Мерт Атнташ.