Եգիպտոսում հայկական համայնքի մասին ֆիլմ են նկարահանել
Ռեժիսոր Վահեդ Սոբխին «Մենք, Եգիպտոսի հայերս» անվանումով վավերագրական ֆիլմ է նկարահանել Եգիպտոսի հայկական համայնքի մասին։
Ֆիլմում համայնքի երկարատեւ պատմությունը ներկայացված է նրա ներկայացուցիչների մասին պատմությունների միջոցով, հայտնում է NEWS.am–ը։ Ֆիլմը նկարահանվել է Էվա Դադրիյանի սցենարով ու ցուցադրվել է Կահիրեի Միջազգային կինոփառատոնում։
Ռեժիսորի խոսքով նկարահանումների ընթացքում ինքը շատ փաստեր է իմացել Եգիպտոսի հայերի, Եգիպտոսի պատմության ու հասարակության մեջ նրանց մեծ ավանդի մասին։ Նա նաեւ նշել է, որ աշխատանքների ընթացքում սցենարի հեղինակը կապվել է գիտնականների հետ Վաշինգթոնում, Լոնդոնում ու Երեւանում։
«Ավագ սերնդի ներկայացուցիչները շատ իրադարձություների ականատես են դարձել, նրանք վառ զուգահեռներ են իրականացրել իրենց կյանքի ու Հայոց ցեղասպանությունից փրկվելու համար Եգիպտոս փախած իրենց ծնողների ու նախնիների կյանքի միջեւ»,- պատմել է ռեժիսորը։

В Египте сняли фильм об армянской общине
Режиссер Вахед Собхи снял документальный фильм об армянской общине Египта под названием «Мы, армяне Египта».
В фильме представлена долгая история общины через рассказы о ее представителях, сообщает «Ahram Online». Фильм снят по сценарию Эвы Дадриян и был показан на Международном кинофестивале в Каире.
По словам режиссера, в ходе съемок он узнал много фактов об армянах Египта, их большом вкладе в историю и общество Египта. В документальном фильме представлены архивные кадры и фотографии. Он также отметил, что при подготовке сценарист связалась с учеными в Вашингтоне, Лондоне и Ереване.
«Представители старшего поколения стали свидетелями многих событий, они делали яркие параллели между своей жизнью и жизнью своих предков и родителей, переехавших в Египет, спасаясь от Геноцида армян»,- рассказал режиссер.