Հանրահայտ հայ ծնծղայագործ Զիլճյանների արվեստի թուրք շարունակողը
Թուրքիայի Էդիրնե նահանգի Ուզունքյոփրու շրջանում բնակվող Մուստաֆա Էրը շարունակում է հայ աշխարհահռչակ ծնծղայագործ Զիլճյան ընտանիքի արվեստը: Թուրքական «Doğan» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ Էրը իր 12 հոգանոց թիմով ձեռագործ ծնծղաներ է պատրաստում, որոնք մեծ պահանջարկ ունեն ողջ աշխարհում: Ամերիկայի, և Եվրոպական երկրների բազմաթիվ անվանի երաժիշտներ օգտագործում են հենց այստեղ հատուկ պատվերով պատրաստված ծնծղաները:
Էրն այս մասնագիտությունը սովորել է պոլսահայ մի վարպետից և արդեն 14 տարուց ի վեր զբաղվում է ծնծղայագործությամբ: Նա նշում է, որ մատնահետքերի նման ծնծղաներն էլ երբեք մեկը մյուսին նման չեն լինում, չեն կրկնվում: Դրանք պատրաստվում են պղնձի, անագի և բրոնզի խառնուրդից և բացառապես ձեռքի աշխատանք են: Էրն ու իր ընկերները օրական շուրջ 25-30 ծնծղա են պատրաստում, որոնցից յուրաքանչյուրը գնահատվում է 25 -250 ԱՄՆ դոլար:
Թեև թուրքական աղբյուրը չի նշում այն հայ վարպետի անունը, ով Մուստաֆա Էրին է փոխանցել ծնծղա պատրաստելու գաղտնիքը, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, նա եղել է հռչակավոր պոլսահայ Զիլճյան ընտանիքի ներկայացուցիչներից կամ աշակերտներից, քանի որ հենց նրանք են եղել ծնծղայի առաջին վարպետներն ու դարեր շարունակ սերնդեսերունդ փոխանցել ծնծղայի պատրաստման գաղտնիքը:
Զիլճյան ընտանիքը
Հարվածային գործիքների մեջ մտնող ծնծղան առաջին անգամ պատրաստվել է 1623թ. պոլսահայ վարպետ Ավետիս Զիլճյանի կողմից (թուրքերեն Zilciyan. «zil»՝ ծնծղա, «zilci»՝ ծնծղայագործ): Անագի և պղնձի հատուկ խառնուրդից պատրաստված ծնծղայի գաղտնիքը նա հայտնել է միայն իր տոհմի արու զավակներին և այդ գաղտնիքը դարերով պահպանվել է: Օսմանյան կայսրությունում Զիլճյանների պատրաստած ծնծղաները մեծ համբավ ունեին և գրավել էին անգամ սուլթանների ուշադրությունը: Դրանք հետագայում կատարելագործվեցին և սկսեցին օգտագործվել օսմանյան և պրուսական բանակներում:
Զիլճյանների ընտանիքի հռչակավոր ներկայացուցիչ Քերովբե Զիլճյանի (1838-1910թթ) արտադրած ծնծղաները եվրոպական ն ամերիկյան միջազգային ցուցահանդեսներում արժանացել են շքանշանների ու պատվոգրերի (Լոնդոնում՝ 1851-ին, Փարիզում՝ 1862-ին, Չիկագոյում՝ 1893-ին, Բեռլինում՝ 1898-ին, Իտալիայում՝ 1907-ին, «Մեծ մրցանակ»)։
Հայոց ցեղասպանությունից հետո Զիլճյանների ընտանիքի փրկված անդամները տեղափոխվել են ԱՄՆ։ Ներկայումս նրանց արհեստանոցը գտնվում է Նորթ Քուինս քաղաքում (Մասսաչուսեթսի նահանգ)։
Զիլճյանների անվանի ներկայացուցիչներից են Միքայել Զիլճյանը (1905-1978 թթ.), Ավետիս Զիլճյանը (1889-1979թթ.), Արման Զիլճյանը (1921-2002): Քսաներորդ դարի կեսերից մինչ օրս ջազ և ռոք նվագախմբերի հիմնական մատակարարը Զիլճյաններն են եղել:

Турецкий продолжатель искусство известных армянских изготовителей литавров Зилчянов
Проживающий в районе Узункепру провинции Эдирне Турции Мустафа Эр продолжает искусство прославившихся на весь мир армянских изготовителей литавров Зилчянов. Как сообщает турецкий информационный сайт «Doğan», Эр со своей командой из 12 человек изготавливает литавры ручной работы, пользующиеся высоким спросом по всему миру. Многие известные музыканты Америки и Европейских стран используют литавры, изготовленные здесь по специальному заказу.
Эту специальность Эр перенял у константинопольского мастера-армянина, и уже на протяжении 14 лет занимается этим ремеслом. Он говорит, что подобно отпечаткам пальцев, литавры также никогда не бывают абсолютно одинаковы. Они изготовляются из смеси меди, олова и бронзы. Эр со своими друзьями в день изготовляют 25-30 литавров, каждая из которых ценится от 25 до 250 долларов.
Хотя турецкий источник не отмечает имя мастера-армянина, передавшего Мустафе Эру секрету этого ремесла, однако по всей вероятности это был один из членов знаменитой константинопольской семьи Зилчянов или их учеников, поскольку именно они были первыми мастерами по изготовлению литавр и на протяжении веков из поколения в поколение передавали секреты изготовления этого ударного инструмента.
Семья Зильчянов
Литавры, входящие в группу ударных музыкальных инструментов, впервые были изготовлены в 1623 году константинопольским мастером Аветисом Зилчяном. Секрет изготовления литавры из специальной смеси олова и меди он передал только сыновьям своего рода, и секрет этот сохранялся веками. В Османской империи изготовленные Зилчянами литавры пользовались большой славой и даже привлекли внимание султанов. Впоследствии они были усовершенствованы и использовались в Османской и Русской армиях.
Литавры, изготовленные знаменитым представителем семьи Зилчянов Керовбе Зилчяном (1838-1910гг.) на европейских и американских международных выставках удостаивались орденов и Грамот (в 1851-м в Лондоне, в 1862-м – в Париже, в 1893-м – в Чикаго, в 1898-м – в Берине, в 1907-м – в �?талии, Гран При»).
После Геноцида армян спасшиеся члены семьи Зилчянов перебрались в США. Ныне их мастерская находится в городе Норк Куинс (Штат Массачусетс).
�?з известных представителей рода Зилчянов – Микаел Зилчян (1905-1978гг), Аветис Зилчян (1889-1979гг), Арман Зилчян (1921-2002гг). Со второй половины XX века по сей день основным поставщиком джаз- и рок-ансамблей были Зилчяны.