Հայ ճարտարապետներն աշխարհում. Էդիկ Շահին
«Հայերն այսօրի» զրուցակիցը իրանահայ ճարտարապետ, շվեդաբնակ Էդիկ Շահինն է, որը երկար տարիներ թե՛ Թեհրանում, թե՛ Շվեդիայում, բացի մասնագիտական գործունեությունից, անձնվիրաբար հայապահպան գործունեությամբ է զբաղվել՝ սկիզբ դնելով համայնքային եռուզեռին:
Էդիկ Շահինն այդ ամենը  պատասխանատվության մեծ զգացումով է կատարել` հոգում ունենալով աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին հայեցի կրթություն և դաստիարակություն տալու, նրանց Մայր հայրենիքին  մոտ պահելու անմար հավատը:
-Պարո՛ն Շահին, կայացման ի՞նչ ուղի եք անցել ավանդապահ Իրանի հայկական համայնքում:
-Բնօրրանս Թեհրանն է: Հայկական դպրոցում ուսումնառությունից հետո՝ բարձրագույն կրթություն եմ ստացել Թեհրանի համալսարանի Ճարտարապետական և գեղարվեստական բաժնում:
Բանակից վերադառնալով` սկսել եմ աշխատանքային գործունեություն ծավալել Թեհրանի հայկական համայնքում՝ տարբեր միջոցառումներ կազմակերպելով:
Մինչև Թեհրանից Շվեդիա տեղափոխվելը, մշակութային, ազգանպաստ բազմապիսի ծրագրեր եմ իրականացրել: Փորձել եմ թեհրանահայերին մատուցել այն հոգևոր բարիքները, որոնց «քաղցն» ունեին նրանք: Մատաղ սերնդին օտարության մեջ հայ պահելու համար եմ այս գործին ինձ նվիրել:
Տասնմեկ տարեկանից մասնակցել եմ նաև թատերական ներկայացումների:
1988 թվականին Հայ համալսարանականների միության անդամների հետ առաջին անգամ Հայաստան այցելությունից հետո՝ միության դահլիճում ոգևորված Հայաստանի տեսարժան վայրերի լուսանկարների ցուցադրությունն եմ կազմակերպել, որը մեծ խանդավառություն առաջացրեց համայնքում: Այս նախաձեռնությամբ մենք պատուհան բացեցինք դեպի Հայաստան: Ապա շարունակեցի Թեհրանում տարբեր թեմաներով լուսանկարների ցուցահանդեսներ իրականացնել, ցուցադրեցինք նաև Սերգեյ Փարաջանովի  «Նռան գույնը» ֆիլմը:
Ազգային, պետական և եկեղեցական տոներին նվիրված միջոցառումներ նույնպես նախաձեռնեցինք, իսկ հայ աշակերտներին ոգևորելու նպատակով` կյանքի կոչեցինք նրանց նկարած աշխատանքների ցուցահանդեսը: Մեր ուշադրության կենտրոնում միշտ պահել ենք Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ոգեկոչման միջոցառումները. ամեն տարի պարտադիր հատուկ ձեռնարկներով հիշատակել ենք հայ անմեղ նահատակներին:
-Տեղափոխվելով Շվեդիա` համայնքային գործունեությունը շարունակե՞լ եք :
– Իրանի հեղաշրջումից չորս տարի հետո եղբորս ընտանիքի հետ հաստատվելով Շվեդիայում` համայնքի համախմբված չլինելը միանգամայն նկատեցինք:
Ճիշտ է՝ հայ ընտանիքներ կային, բայց համայնքային կյանքով չէին ապրում:
Մեր առաջին քայլը հայ երեխաներին հայկականության մեջ պահելը, հայկական միջավայր ստեղծելը եղավ: Շաբաթօրյա հայկական դպրոցի դասընթացները, մշակութային միջոցառումների և տարազահանդեսների ձեռնարկները նույնպես ակտիվացրեցինք: Ես Շվեդիայի հայ մշակութային միության հիմնադիր-անդամներից եմ, նաև՝ Շվեդիայի երեք շրջանների միության նախագահն եմ եղել: Իսկ կինս իմ գործի շարունակողը  դարձավ:
Ուպսալայում կնոջս հետ ՀՕՄ-ի մասնաճյուղ բացեցինք: ՀՕՄ-ի շրջանակներում հանձն առանք իրականացնել արցախյան զոհված ազատամարտիկների երեխաների խնամակալությունը:  1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի ահասարսուռ երկրաշարժից  հետո էլ՝ բժշկական սարքավորումների տեսքով օգնություն ուղարկեցինք, որը շատ դժվարությամբ կարողացանք Մոսկվայից Երևան տեղափոխել:
Մի խոսքով, հաջողեցինք մեր առջև դրված ազգանվեր բոլոր ծրագրերը կյանքի կոչել, որի համար հիմա խղճիս առջև ինձ հանգիստ եմ զգում:
Ապա սկսեցի խոշոր ընկերությունների հետ տարբեր ճարտարապետական նախագծերում աշխատել, նաև դիզայներական աշխատանքներ եմ կատարել: Սկզբնական շրջանում փոքր նախագծեր եմ իրականացրել, ապա ժամանակի ընթացքում խոշոր նախագծերով զբաղվեցի: Աշխատանքներիս և մշակութային ձեռնարկների միջոցով շվեդացիներին ամեն կերպ փորձել եմ Հայաստանին ու հայկական համայնքին ծանոթացնել:
Շվեդիայում նաև Հայ ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության ներկայացուցիչն եմ:
Իբրև ճարտարապետ՝ տարբեր ընկերությունների հետ եմ աշխատել, որի շնորհիվ  էլ մասնագիտական առաջընթաց ունեցա:
Այդ ընկերությունների հետ աշխատելով` փորձում էի աշխատակիցներին նույնպես հայկական ճարտարապետությանը ծանոթացնել:
Նրանք հետաքրքրված են հայկական ճարտարապետությամբ և միշտ ասում են` հայկական ճարտարապետությունը փոխադրվել է Եվրոպա: Նույնիսկ հայ անվանի կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանին էին 1958 թվականին Շվեդիա հրավիրել, որպեսզի ծանոթանային հայ երաժշտարվեստի գաղտնիքներին:
Մենք առիթը բաց չենք թողնում օտարների շրջանում հայկական մշակույթը տարածել: Շվեդիայի թագավորական պալատում կազմակերպեցինք քանոնահարուհի, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հասմիկ Լեյլոյանի համերգը: Պատկերացրեք՝ պալատում թևածում էր քանոնի հոգեթով հնչյունները` ամենուր հայկական մթնոլորտ տարածելով:
Ապա կազմակերպեցի հայ կանանց ձեռագործ աշխատանքների, հետո նաև՝ Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի ցուցադրությունը:
Իսկ երբ Շվեդիայում բացվեց Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատունը, շվեդահայերի աշխատանքերն անհամեմատ հեշտացան: Մեզ շատ սատարեց մեր սիրելի դեսպան Արտակ Ապիտոնյանը, որը հրաշալի անձնավորություն է:  Ցանկացած հարցում նրա օգնությանն ենք դիմում:
– ճարտարապետական ինչպիսի՞ աշխատանքներ եք իրականացնում:
Հիմնականում առանձնատների, տարբեր շենքերի, դպրոցների և հիվանդանոցների նախագծում եմ կատարում: Նախագծել եմ նաև Դանիայի ամենամեծ հյուրանոցներից մեկը:
Իբրև ժյուրիի անդամ՝ տարբեր մրցութային ծրագրերի եմ մասնակցում: Մի քանի տարի առաջ Շվեդիայում հոգեբուժական հիվանդանոց պետք է կառուցվեր, որի համար աշխարհի տասնհինգ երկրների ընկերությունների միջև մրցույթ էր հայտարարվել: Ես նույնպես ընդգրկվեցի ժյուրիի կազմում: Դա մեծ պատիվ էր ինձ համար. ամենուր հայի անունն էր հնչում:
-Հայաստանում ճարտարապետական Ձեր «հետքը» թողե՞լ եք:
Դեռևս որևէ ճարտարապետական աշխատանք չեմ կատարել Հայաստանում: Սակայն միշտ հետևում եմ այստեղ տեղի ունեցող ճարտարապետական զարգացումներին:
-Պարո՛ն Շահին, հայաստանյան նորակառույց շինություններից որո՞նք են Ձեզ հոգեհարազատ և սիրելի:
-Երևանի նորակառույց շինություններից շատ եմ հավանել Կառավարական նոր շենքը, որի աշխատանքներում Ալեքսանդր Թամանյանի «շունչը» զգացվում է, հետաքրքիր մասնագիտական լուծումներ են տրված: Նորաբաց Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը շատ հավանեցի: Կարող եմ ասել` Կասկադի նման շինություն աշխարհում գոյություն չունի. միշտ հիացմունքով եմ զբոսնում Կասկադի տարածքում:
Այս հոյակերտ շինություններն, անկասկած, պատմության մեջ իրենց ուրույն տեղն են ունենալու:
-Շվեդիայում կա՞ն այլ հայ ճարտարապետներ, որոնց հետ համագործակցում եք:
-Ցավոք, որքան տեղյակ եմ՝ հայ ճարտարապետների թիվը քիչ է  Շվեդիայում: Մի մասն արդեն թոշակառու է, մյուսներն էլ տարբեր քաղաքներում են ապրում, այդ պատճառով էլ կապը նրանց հետ չի պահպանվում: Բայց գիտեմ, որ բոլորն էլ ճանաչված անձնավորություններ են եղել:
Երբ այս  տարի մայիսին երգչուհի Իվետա Մուկուչյանը եկել էր Շվեդիա՝ «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին մասնակցելու, Ուպսալա քաղաքում համայնքային ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ մի հայ երիտասարդ ճարտարապետի հետ ծանոթացա: Զրույցից պարզ դարձավ, որ նոր էր եկել Շվեդիա: Երկուստեք ուրախացանք մեր հանդիպումից: Հուսամ՝ անհրաժեշտության դեպքում կկարողանամ նրան մասնագիտական օգնություն ցուցաբերել:

Армянские архитекторы мира: Эдик Шаин
Собеседник «Армяне сегодня» – иранский армянин, архитектор Эдик Шаин, проживающий в Швеции. Долгие годы и в Тегеране, и в Швеции, помимо профессиональной деятельности, самоотверженно занимался сохранением армянственности, положив начало общинной активности.
Все это Эдик Шаин выполнял с величайшим чувством ответственности, лелея в душе стремление к армянскому воспитанию и образования разбросанной по всему миру армянской молодежи, ее приближению к Родине.
– Господин Шаин, какой путь становления Вы прошли в чтящей традиции армянской общине �?рана?
– Колыбель моя – Тегеран. После учебы в армянской школе, получил высшее образование на отделении архитектуры и художества Тегеранского университета.
По возвращении из армии, начал работать в армянской общине Тегерана, организщовывал разные мероприятия. До переезда в Швецию организовывал разнообразные культурные мероприятия. Пытался преподнести армянам Тегерана духовные блага, в которых они нуждались. Я посвятил себя тому, чтобы сохранить на чужбине молодое поколение армянами.
С одиннадцати лет участвовал также в театральных постановках.
После первого посещения Армении в 1988 году с членами Союза армянских университетских в зале Союза воодушевленно демонстрировал фотографии достопримечательностей Армении, и это вызвало в общине большое воодушевление. Этой инициативой мы раскрыли окно в Армению. Затем в Тегеране продолжил организацию фотовыставок на различные темы. Показали и фильм Сергея Параджанова «Цвет граната».
�?нициировали и мероприятия, посвященные национальным, государственным и церковным праздникам, а с целью воодушевить учеников-армян организовали выставку их работ. В центре своего внимания всегда держали мероприятия поминовения Геноцида армян, каждый год обязательно поминали различными мероприятиями невинных армянских мучеников.
– Перебравшись в Швецию, Вы продолжили общинную деятельность?
– Спустя четыре года после �?ранской революции обосновавшись с семьей брата в Швеции, сразу заметили, что община разобщенная. Правда, были армянские семьи, но общинной жизнью не жили. Первым делом нашим стало создать для армянских детей армянскую среду. Активизировали субботнюю армянскую школу, культурные мероприятия и т. д. Я являюсь членом-учредителем Армянского культурного союза Швеции, а также был председателем союза в трех районах Швеции. Супруга стала продолжателем моего дела.
В Упсала вместе с женой открыли филиал САП, взяли на себя опеку детей ополченцев, погибших в Арцахе. После Спитакского землетрясения 7 декабря 1988 года в качестве помощи послали медицинское оборудование, доставить которое из Москвы в Ереван удалось с большим трудом.
Одним словом, реализовали все поставленные перед собой патриотические задачи, за что совесть моя сейчас спокойна.
Потом начал работать с крупными компаниями над различными архитектурными проектами, выполнял и дизайнерские работы. В начальный период осуществлял небольшие проекты, со временем начал заниматься крупными. Посредством своей работы и культурных мероприятий всячески пытался познакомить шведов с Арменией и армянской общиной.
Являюсь также представителем Общеармянской ассоциации архитекторов и инженеров в Швеции.
Будучи архитектором, работал в разных компаниях, благодаря чему и пережил профессиональный прогресс. Работая с этими компаниями, пытался сотрудников также познакомить с армянской архитектурой. Они интересуются армянской архитектурой и всегда говорят, что армянская архитектура перебралась в Европу. Даже пригласили в 1958 году в Швецию великого армянского композитора Арама Хачатряна, чтобы познакомиться с секретами армянского музыкального искусства.
Мы не упускали случая, чтобы распространять среди иностранцев армянскую культуру. В Королевском дворце Швеции организовали концерт канонистки, Народной артистки РА Асмик Лейлоян. Организовал также демонстрацию рукоделий армянок, фильма Сергея Параджанова «Цвет граната». �? когда в Швеции открылось посольство Республики Армения, работа несравненно облегчилась. Нам очень помог наш дорогой посол Артак Апитонян – прекрасный человек. По любому вопросу обращаемся за его помощью.
– Какие архитектурные работы выполняете?
– В основном проектирую особняки, различные здания, школы, больницы. Проектировал также одну из самых больших гостиниц Дании.
В статусе члена жюри участвую в различных конкурсных проектах. Несколько лет назад в Швеции собирались строить психиатрическую больницу, для чего между компаниями 15 стран был объявлен конкурс. Я также был включен в состав жюри. Это была для меня большая честь: повсюду звучало имя армянина.
– В Армении оставили свой архитектурный «след»?
– Пока что в Армении никаких архитектурных работ не выполнял. Однако всегда слежу за архитектурными развитиями, происходящими здесь.
– Господин Шаин, какие из армянских новостроек близки Вам по духу и любимы?
– �?з Ереванских новостроек очень понравилось новое правительственное здание, где ощущается дух Александра Таманяна, найдены интересные профессиональные решения. Мне очень понравился недавно открытый Музей-институт Комитаса. Могу сказать, такого сооружения, как Каскад, в мире не существует, я всегда с восторгом брожу по этой территории. Эти замечательные сооружения, несомненно, займут в истории свое особое место.
– В Швеции есть другие архитекторы-армяне, с которыми Вы сотрудничаете?
– Насколько мне известно, число архитекторов-армян в Швеции, увы, очень мало. Часть уже на пенсии, другие живут в разных городах, поэтому связи с ними нет. Но знаю, что все были известными личностями.
Когда в мае этого года певица �?вета Мукучян приехала в Швецию для участия в международном конкурсе песни «Евровидение», в городе Упсала, во время встречи с представителями общины, познакомился с одним молодым архитектором-армянином. �?з беседы выяснилось, что он только приехал в Швецию. Оба обрадовались этой встрече. Надеюсь, в случае необходимости смогу оказать ему профессиональную помощь.