Վալանսում ցուցադրվել են Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի մասին պատմող լուսանկարներ
Դեկտեմբերի 2-ին Վալանսի «Armenia»  մշակութային միության  նախագահ Գիրգոր Ամիրզայանը  Ժան Մուլենի (Բոր լե Վալանս) մշակութային կենտրոնում ներկայացրել է շուրջ 1200  լուսանկար «Ճանապարհորդություն   դեպի Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ» խորագրով:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով  Nouvelles d’Arménie-ի պարբերականին, հայտնում է, որ նկարները Գրիգոր Ամիրզայանը նկարել էր   սեպտեմբերի 12-26-ը  Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցելության ժամանակ: Ցուցադրվող նկարներից 40-ը հեղինակին տրամադրել էին ՀՀ սփյուռքի և ԼՂՀ տուրիզմի նախարարությունները:
Լուսանկարների ներկայացումից հետո  ցուցադրվեց  նաև Խոսրով Իլիոզերի  ՀՀ անկախության 25 ամյակին  նվիրված վավերագրական ֆիլմը՝ նվիրված սեպտեմբերի 21-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում անցկացված զորահանդեսին:
Միջոցառմանը ներկա էին Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիենը, Դրոմ Արդեշի Ֆրանսահայ  ռազմիկների և դիմադիրների միության նախագահ Ժորժ Երիցյանը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնական ներկայացուցիչներ, հայկական համայնքի   80 անդամներ:

Photos of Armenia and Nagorno-Karabakh exhibited in Valence
On December 2, President of Armenia Cultural Union of Valence Krikor Amirzaian presented about 1,200 photos under the title “Journey to Armenia and Nagorno-Karabakh” at Jean Moulin Cultural Center in Bourges-les-Valence.
Hayern Aysor, citing Nouvelles d’Arménie, reports that Krikor Amirzaian had taken the photos during his September 12-26 visits to Armenia and Nagorno-Karabakh. Out of all the photos, 40 were provided by the RA Ministry of Diaspora and the NKR Ministry of Tourism.
The showing of the photos was followed by the screening of Khosrov Iliozer’s documentary dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia. The film was also devoted to the military parade that took place at Republic Square in Yerevan on September 21.
Among the attendees were Mayor of Bouges-les-Valence Marlen Mourien, President of the Union of French-Armenian Fighters and Resistance Fighters of Drom Ardech George Yeritsian, official representatives of local self-government bodies and 80 members of the Armenian community.