Բարձրագույն կրթությունը խթանող նոր նախագիծ Ախալքալաքում
Ախալքալաքի ինքնակառավարման մարմինները նոր նախագիծ են մշակում սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաների բարձրագույն կրթության աջակցության նպատակով:
2017 թվականին Ախալքալաքում կիրականացվի նոր ծրագիր, որը նախատեսված է բացառապես սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար: Այս մասին քննարկում տեղի ունեցավ Ախալքալաքի Շրջանային ժողովում նոյեմբերի 24-ին: Նոր ծրագրի նախաձեռնությամբ հանդես եկավ շրջանի Վարչությունը:
Ըստ նախնական տվյալների, 2017 թվականի բյուջեում նախատեսվում է Վարչության սոցիալական ծառայությանը հատկացնել առանձին գումար՝ 90 000 լարի հատուկ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին լրացուցիչ օգնություն տրամադրելու նպատակով: Նախնական տվյալներով ծրագրում կներառվեն սոցիալապես անապահով և բազմազավակ ընտանիքները, ծնողազուրկ երեխաները:
Թե Վրաստանի, թե Հայաստանի բուհերում բարձրագույն կրթություն ստացող կարիքավոր ընտանիքների երեխաներին փոխհատուցում կտրամադրվի տեղական բյուջեից ուսման վճարի և կեցության ծախսերի դիմաց: Դեռ հստակ չէ կոնկրետ ինչ չափանիշներ կընտրվեն օգնությունը հատկացնելու համար և կոնկրետ սոցիալապես անապահով ընտանիքները ինչ փաստաթղթեր պետք է ներկայացնեն: Այդ ամենը կմշակվի առաջիկայում:

Новый проект в Ахалкалаки, стимулирующий высшее образование
Органы самоуправления Ахалкалаки разрабатывают новый проект с целью содействовать получению высшего образования детьми из необеспеченных семей.
В 2017 году в Ахалкалаки будет осуществлен новый проект, предусмотренный исключительно для социально необеспеченных семей. Обсуждения на эту тему состоялись 24 ноября в Районном Собрании Ахалкалаки. С инициативой нового проекта выступило районное правление.
По предварительным данным, в бюджете 2017 года предусмотрено выделить социальной службе правления отдельную сумму – 90 тысяч лари специально для предоставления дополнительной помощи социально необеспеченным семьям. В программу будут вовлечены социально необеспеченные и многодетные семьи, дети-сироты.
Детям из необеспеченных семей, обучающимся в вузах как Грузии, так и Армении будет предоставлена компенсация из местного бюджета за плату за обучение и проживание. Пока не уточнено, какие критерии будут применяться для предоставления помощи и какие конкретно документы должны представить социально необеспеченные семьи. Все это будет проработано в ближайшее время.