Այսօր Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան օրն է
Մոնթե Չարլզի Մելքոնյանը ծնվել է 1957 թվականի նոյեմբերի 25-ին, ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիա նահանգի Ֆրեզնո քաղաքից ոչ հեռու՝ Վայսեյլի ավանում։
Արցախյան շարժմանը մասնակցելու համար 1991թ-ին նա Արցախ է եկել և ներգրավվել ֆիդայական շարժմանը: 1992թ.-ից ստանձնել է Մարտունու շրջանի ինքնապաշտպանության ուժերի հրամանատարի պարտականությունները։ Նրա ղեկավարած ամենապատասխանատու եւ փայլուն գործողություններից մեկն Օմարի լեռնանցքի նվաճումն էր, որտեղ իրապես փայլել է Մոնթե հրամանատարի, զորավարի տաղանդը։
«Եթե կորցնենք Արցախը, ապա մենք կշրջենք հայոց պատմության վերջին էջը»,- Մոնթեի այս խոսքը որպես զգաստացման կոչ էր հնչում ճակատային մարտիկների, ամբողջ հայ ժողովրդի համար։ Նա անփոխարինելի դեր կատարեց հայկական առաջին ինքնապաշտպանական ուժերը կազմակերպելու եւ ապա նաեւ՝ կանոնավոր բանակ ստեղծելու մտահղացումներում։
1993թ. հունիսի 12-ին, Աղդամի կրակակետերի ոչնչացման լայնածավալ գործողություններից հետո Մոնթե Մելքոնյանը զինակիցների հետ իջնում է հրամանատարական բարձունքից՝ անձամբ ստուգելու իրավիճակը եւ դիրքավորելու իր մարտիկներին։
Աղդամի մերձակա Մարզիլի գյուղում անսպասելի հանդիպում է հակառակորդի ԲՄՊ-1 զրահամեքենային։
Ծավալված անհավասար մարտում զրահամեքենայից արձակած հրթիռի բեկորից զոհվում է Մոնթեն։
Ետմահու արժանացել է Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետությունների Ազգային հերոսի կոչման։ Նրա անունով է կոչվում ՀՀ ռազմական քոլեջը, Երեւանում, իսկ Ղարաբաղում նրա անվամբ կան դպրոցներ:

Сегодня день рождения Монте Мелконяна
Монте Чарльзович Мелконян родился 25 ноября 1957 года в поселке Вайсейли неподалеку от города Фрезно штата Калифорния США.
Чтобы принять участие в Арцахском движении в 1991-м он приехал в Арцах  и включился в движение фидаинов. С 1992-го взял на себя обязанности командира сил самообороны Мартунинского района. Одна из самых ответственных и блестящих операций под его командованием – штурм перевала Омар, здесь действительно блистал талант Монте как командира, военачальника.
«Если мы потеряем Арцах – перелистнем последнюю страницу армянской истории», – эти слова звучали призывом к бдительности для бойцов на фронте, для всего армянского народа. Незаменимую роль сыграл он в организации первых сил самообороны, а также в идеях создания регулярной армии.
12 июня 1993 года, после широкомасштабной операции по уничтожению огневых точек Агдама, Монте Мелконян вместе с однополчанами спускается с командирских высот – лично проверяет ситуацию, позиции, занятые его бойцами.
В селе Марзили, близ Агдама, неожиданно  столкнулся с бронемашиной БМП-1 противника.
В завязавшемся неравном бою от осколка снаряда Монте погибает.
Посмертно он был удостоен звание Национального Героя Республики Армения и Республики Арцах. Его именем назван военный колледж РА в Ереване, а в Карабахе есть школы его имени.