Ռուսաստանի «Միսս Հայուհի» գեղեցկության մրցույթը
Նոյեմբերի 20-ին ՌԴ-Ի Աստրախան քաղաքում տեղի ունեցավ «ՌԴ-ի Միսս Հայուհի» ամենամյա գեղեցկության մրցույթը, որը տեղի է ունենում արդեն երկրորդ անգամ։
Մրցույթը  կազմակերպված է գեղեցկության մրցույթներին ոչ հատուկ չափանիշներով։ Այստեղ գործում է ո՛չ թե  90/60/90 սկզբունքը, այլ հիմքը դրված է բազմակողմանի զարգացած հայ օրիորդի , հայ ընտանիքի զավակի պահպանած ավանդույթների ցուցադրման վրա։
Ինչպես նշում է մրցույթի կազմակերպիչ- տնօրեն Գոհար Մուրադյանը, մեր աղջիկները, ապրելով օտար երկրներում և ինտեգրվելով այլալեզու հասարակության մեջ,  պետք պահպանեն հայկական ավանդույթները, հայոց լեզուն, քանի որ նրանք են, որ ապագայում մայր դառնալով, կրթելու և դաստիարակելու են հայ սերունդը։
Մրցույթի նախնական փուլում ընտրվում են հայուհիներ ՌԴ-ի տարբեր քաղաքներից, իսկ ավարտական փուլում աղջիկները մրցույթից մեկ շաբաթ առաջ ժամանում են Աստրախան, որտեղ պատրաստվում և մասնակցում են տարբեր միջոցառումների։ Շրջայցերի ընթացքում աղջիկներն այցելում են տեղի «Սուրբ Հռիփսիմե» եկեղեցին, եկեղեցուն կից «Մեսրոպ Մաշտոց» կիրակնօրյա դպրոցը,  «Արև» հայկական մշակութային կենտրոնը, ԵԿՄ-ի տեղական ներկայացուցչության գրասենյակ։
Այս տարի մրցույթին մասնակցում էին ՌԴ-ի 8 քաղաքների ներկայացուցիչներ։ Հանդիսատեսներին ո՛չ միայն զարմացրեց տաղանդավոր աղջիկների պատրաստվածությունը, այլ նաև ժյուրիի կազմը, որի գլխավոր անակնկալը 2016 թ-ի Ռիոյի Օլիմպիական  խաղերի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի  մեդալակիր Միհրան Հարությունյանն էր։ Ժյուրիի կազմում էր նաև ռուսական «1-ին հեռուստաալիքի» դիմահարդար Պոլինա Հակոբյանը։
Մրցույթի արդյունքում հաղթեց Կիսլովոդսկ քաղաքի ներկայացուցիչ Մարգարիտա Ավագյանը, ով «ստեղծագործական համար»  անվանակարգում հանդես եկավ «Մոկաց հարսներ» պարով։
Միջոցառումը մեծ տպավորություն թողեց ինչպե՛ս աստրախանաբնակ հայերի, այնպե՛ս էլ Մոսկվայից ժամանած հյուրերի ու ժյուրիի անդամների վրա։

Конкурс красоты «Мисс армянка» России
В города Астрахань РА 20 ноября состоялся ежегодный конкурс красоты «Мисс армянка РФ», который проводился уже во второй раз.
Конкурс проводился по критериям, не характерным для конкурсов красоты. Здесь действует не принцип 90/60/90, а за основу взята демонстрация всесторонне развитой девушки-армянки, традиций, хранимых в армянской семье.
Как отмечает директор-организатор конкурса Гоар Мурадян, наши девушки, живя на чужбине, интегрируясь в иноязычное общество, должны сохранять армянские традиции, армянский язык, поскольку они, становясь матерями, призваны воспитывать поколения армян.
На предварительном этапе конкурса отбираются армянки из разных городов РФ, в финальном же туре девушки, за неделю до конкурса, прибывают в Астрахань, где готовятся и участвуют в различных мероприятиях. Они посещают местную церковь Св.Рипсиме, действующую при церкви воскресную школу «Месроп Маштоц», армянский культурный центр «Арев», офис местного представительства СДЕ.
В нынешнем году в конкурсе принимали участие представители восьми городов РФ. Зрителей поразила не только подготовленность талантливых девушек, но и состав жюри, главным сюрпризом которого стал медалист в греко-римской борьбе Олимпийских игр 2016 года в Рио Мигран Арутюнян. В составе жюри была и гример Первого российского канала Полина Акопян.
Победителем конкурса признана представительница города Кисловодск Маргарита Авагян, которая в номинации «Творческий номер» выступила с танцем «Мокац арснер».
Мероприятие оказало большое впечатление как на проживающих в Астрахани армян, так и прибывших из Москвы гостей и членов жюри.