Իտալիա. Վախճանվել է անվանի ճարտարապետ Հայկ Ուլուհոջյանը
Հոկտեմբերին Իտալիայի Պարմա քաղաքում վախճանվել է  հայտնի ճարտարապետ Հայկ Ուլուհոջյանը։ Այդ մասին գրել են նաեւ տեղական թերթերը, նշելով, որ ,,քաղքը ողջում է ողբում է ճարտարապետ Հայկ Ուլուհոջյանի կորուստը: Նա նախագծել էր նաեւ մեր քաղաքի Վերդիի անվան օդանավակայանը»:
Այս մասին ԱԶԳ շաբաթաթերթին է փոխանցել Արա Զարյանը Իտալիայից։ Նա ներկայացրել է նաեւ հայ ճարտարապետի կենսագրության որոշ դրվագներ։
,,Հայկ Ուլուհոջյանը ծնվել է 1946 թ. Պարմա քաղաքում: Հայազգի ընտանիքը, Մեծ եղեռնից խուսափելու նպատակով փախել է Անատոլիայի Խարփութ քաղաքից եւ հանգրվան գտել Իտալիայում: Հայրը ուսանել է Վենետիկի Մուրադ-Ռաֆայելյան վարժարանում:
Հայկը միջնակարգ կրթությունը ստանալուց հետո, ընդունվել է Ջենովայի համալսարանի ճարտարապետության ֆակուլտետ եւ 1964 թվականին ավարտել Վենետիկի Համալսարանական ինստիտուտի ճարտարապետական ֆակուլտետը, ատենախոսության ղեկավարներ ունենալով իտալացի անվանի ճարտարապետներ Կառլո Սկարպային ու Ջուսեպպե Գամբիրազոյին:
Ավարտելուց հետո աշխատել է ճարտարապետ Գուիդո Կանալեի արվեստանոցում: 1977 թվականից հիմնում է իր նախագծային արվեստանոցը: Նախագծային գործունեությանը զուգահեռ, համագործակցում է Միլանի Հայ մշակույթի ուսումնասիրման եւ վավերագրման կենտրոնի ու Միլանի Պոլիտեխիկ ինստիտուտի Ճարտարապետության ամբիոնի հետ, նվիրվելով հայ ճարտարապետության պատմության ուսումնասիրությանը:
Արդի ճարտարապետության վերաբերյալ բազմաթիվ հոդվածների հեղինակ է, ղեկավարել է իտալական մասնագիտական ամսագրեր ու լրատվական հաղորդումներ: Նախագծային աշխատանքներից շատերը պարգեւատրվել են իտալական եւ միջազգային ամենաբարձր դիպլոմներով:
Նախագծել է բնակելի համալիրներ, բանկեր, հյուրանոցներ, մարզական համալիրներ, հասարակական շենքեր: Հանգստի ու տուրիստական Դոննաֆուգատա Գոլֆ Ռեսորտ համալիրի համար 2010 թվականին պարգեւատրվել է Իտալիայի առաջին կարգի մրցանակով:
Իր ծննդավայր Պարմա քաղաքում նախագծել ու կառուցել է Մարզային պալատը, Մաջջիորե հիվանդանոցի գլխավոր մուտքը, Ունիկրեդիտ բանկի շենքը եւ քաղաքի Ջուսեպպե Վերդիի անվան օդանավակայանը:
Շվեցարացի ճարտարապետ Մարիո Բոտտայի հետ նախագծել է Բուենոս Այրեսի Աշխատանքի ազգային բանկի շենքը,,- գրել է հեղնակը:

Famous Armenian architect Haik Uluhojyan passed away in the Italian city of Parma in October 2016. The local presses reported the news, stating that “Parma is mourning the loss of architect Haik Uluhojyan, who also designed the airport named after Verdi in our city”.
This is what Ara Zarian told AZG Weekly from Italy. He also shared some episodes of the Armenian architect’s life.
“Haik Uluhojyan was born in 1946 in Parma, Italy. To save themselves from the Armenian Genocide, Haik’s family escaped the city of Kharput of Anatolia and settled in Italy where Haik’s father studied at the Mourad-Rafaelian Seminary in Venice.
After receiving his secondary education, Haik got accepted to the Department of Architecture at the University of Geneva and graduated from the Department of Architecture of the Institute of the University of Venice. The supervisors for his dissertation were renowned Italian architects Carlo Scarpa and Giuseppe Gambiraso.
Upon graduation, he worked in the art studio of architect Guido Canale. In 1977, he opened a studio that he had designed for himself.  Alongside that, he collaborated with the Milan Center for Studies on and Documentation of Armenian Culture and the Chair in Architecture at Milan Polytechnic Institute and dedicated himself to studying the history of Armenian architecture.
He has authored several articles devoted to contemporary architecture and has been the editor of Italian architectural magazines and news programs devoted to architecture. He has also been awarded with the highest Italian and international diplomas for most of his projects.
He has designed banks, hotels, sport complexes, public buildings and apartment complexes. In 2010, he was awarded with Italy’s first-class award for designing the Donnafugata Golf Resort.
In his hometown of Parma, he designed and built the Sports Palace, the main entrance to Maggiore Hospital, the building of Unicredit Bank and the Giuseppe Verdi Airport in Parma.
He and Swiss architect Mario Botta designed the building of the National Labor Bank in Buenos Aires,” writes the author.