Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամների ճնշող մեծամասնությունը վերընտրվել է
2016թ. ընտրություններից հետո Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամների 97%-ը վերընտրվեց, հաղորդել է Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար): Չնայած Հանձնախմբի թեկնածուները հնչեղ հաղթանակ են գրանցել այս ընտրություններում, 11 անդամներ Կոնգրես չեն վերադառնա՝ թոշակի անցնելու, հրաժարականի կամ այլ պաշտոնի անցնելու պատճառով:
Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամներից երեքն այլ պաշտոնների համար մրցապայքարում են հաղթել. կոնգրեսական Ջենիս Հանը (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) Լոս Անջելեսի Շրջանի ղեկավարների խորհրդում, Քենդիս Միլլերը (հանրապետական, Միչիգան) որպես Մաքոմ Շրջանի հանրային ծառայության հանձնակատար և Քրիս Վան Հոլլենը (դեմոկրատ, Մերիլենդ) ԱՄՆ Սենատում՝ պարտության մատնելով թուրքական հարցերով հանձնախմբի անդամ կոնգրեսական Դոնա Էդվարդսին Մերիլենդի նախնական ընտրություններում:
Համանախագահներ Ֆրենք Փալոն կրտսերը (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի), Ջեքի Սփայերը (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա), Դեյվիդ Վալադաոն (հանրապետական, Կալիֆորնիա) և փոխնախագահներ Ադամ Շիֆն (դեմոկրատ, Կալիֆորնիա) ու Դեյվ Թրոթը (հանրապետական, Միչիգան) 115-րդ Կոնգրեսի վերընտրված անդամներից են: Այնուամենայնիվ, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ռոբերտ Դոլդը (Հանրապետական, Իլինոյս) պարտվեց դեմոկրատ թեկնածու Բրեդ Շնայդերին:
«Ամերիկայի հայկական համագումարը շնորհավորական ուղերձ է հղում Կոնգրեսում մեր բոլոր ընկերներին՝ նրանց հաջողությամբ վերընտրվելու կապակցությամբ: Մենք լիահույս ենք աշխատել Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահների և փոխնախագահների հետ՝ հզորացնելու հանձնախումբը և ընդլայնելու վերջինիս անդամակցությունը», – հայտարարել է Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին: «Համագումարը երախտագիտություն է հայտնում Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ռոբերտ Դոլդին՝ վերջինիս պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանին և ամերիկահայ համայնքին նրա նվիրվածության համար, և հատկապես Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ 304 և 154 բանաձևերը հովանավորելու համար»:
Ամերիկայի հայկական համագումարը հիմնադրվել է 1972 թվականին: Այն ամենամեծ համազգային, ոչ կուսակցական, հասարակական կազմակերպությունն է Վաշինգտոնում, որն օժանդակում է հայկական հարցերի ճիշտ ըմբռնմանն ու լուսաբանմանը: Համագումարը 501(c) (3) կարգավիճակով անդամակցական կազմակերպություն է

WASHINGTON, D.C. – Following the 2016 elections, 97% of Members of the Congressional Caucus on Armenian Issues seeking re-election won, the Armenian Assembly of America (Assembly) reported. While Caucus candidates were resoundingly successful at the ballot box this cycle, 11 members will not return to Congress due to retirement, resignation, or because they sought other office.
Three of the Armenian Caucus members who ran for another office won their races: Reps. Janice Hahn (D-CA) for Los Angeles County Board of Supervisors; Candice Miller (R-MI) for Macomb County Public Works Commissioner; and Chris Van Hollen (D-MD) for the U.S. Senate after defeating Turkish Caucus Congresswoman Donna Edwards in the Maryland primary.
Co-Chairs Frank Pallone, Jr. (D-NJ), Jackie Speier (D-CA), David Valadao (R-CA) and Vice Co-Chairs Adam Schiff (D-CA) and Dave Trott (R-MI) were among those re-elected for the 115th Congress, however, Armenian Caucus Co-Chair Robert Dold (R-IL) lost to Democratic challenger Brad Schneider.
“The Armenian Assembly congratulates all of our friends in Congress on their successful re-election. We look forward to working with the Armenian Caucus Co-Chairs and Vice Co-Chairs to strengthen the Caucus and expand its membership,” stated Assembly Executive Director Bryan Ardouny. “The Assembly thanks Armenian Caucus Co-Chair Robert Dold for his dedication to Armenia and the Armenian American community during his time in office, especially sponsoring Armenian Genocide resolutions H.Res.304 and H.Res.154.”
Established in 1972, the Armenian Assembly of America is the largest Washington-based nationwide organization promoting public understanding and awareness of Armenian issues. The Assembly is a 501(c)(3) tax-exempt membership organization.