«Արցախպրես» լրատվական գործակալությունը համագործակցության առաջարկ է անում Սփյուռքի լրատվամիջոցներին
ՀՀ սփյուռքի նախարարությանկազմակերպած «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի շրջանակներում արցախյան օրերի ընթացքում ևս հնչեցին հետաքրքիր ելույթներ, եղան գործնական ուշագրավ առաջարկություններ:
Համաժողովին «Արցախպրես»  լրատվական  գործակալության  տնօրեն   Վահրամ  Պողոսյանը    հանդես  է  եկել «Էլեկտրոնային  մամուլի  տարածումն Արցախում  և  համահայկական  լրատվադաշտի   հետ  համագործակցության  հեռանկարները»   թեմայով  ելույթով,  որտեղ  մասնավորապես  մատնանշել  է  Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք   եռամիասնույթան    փոխհամագործակցությունը   լրատվական  դաշտում:
«Հայրենիք-Սփյուռք հարաբերություններում լրատվադաշտը միասնական գործելու խնդիր ունի, քանի որ առ  այսօր  մենք  չունենք  պլատֆորմ, որը  հնարավորություն  կտա  համագործակցված  աշխատանք  կատարել:  Մեր ունեցած մեծ ներուժը գնահատելու համար բավարար է նշել տարվա ընթացքում այն մի քանի միջոցառումները, որը ինքնաբերաբար, բայց միասնաբար անում ենք հիշատակի  և  տոն  օրերի  կապակցությամբ, որը մեծ արձագանք է գտնում միջազգային մամուլում: Առաջարկում եմ այս առումով հնարավորինս արդյունավետ օգտագործենք մեր ժամանակը և համագործակցության սերտ կապեր հաստատենք միմյանց հետ»,-նշել  է  Վ.  Պողոսյանը  և   ընդգծել, որ  «Արցախպրես»  լրատվական  գործակալությունը բոլորի հետ բաց է համագործակցության առումով, և պատրաստ է այս առումով կատարել առաջին քայերը:

“Artsakhpress” Armenian News Agency offering to collaborate with Diaspora Armenian media outlets
The 8th Pan-Armenian Forum of Journalists, which is organized by the RA Ministry of Diaspora under the title “Armenian Statehood: Axis of Unity”, was also held in Artsakh where the participants also gave interesting speeches and made practical proposals.
In his speech entitled “Spread of Electronic Media in Artsakh and the Perspectives of Cooperation with the Pan-Armenian Field of Media”, Director of  “Artsakhpress” Armenian News Agency Vahram Poghosyan particularly pinpointed the Armenia-Artsakh-Diaspora partnership in the field of media.
“Armenian media outlets need to work together when it comes to Armenia-Diaspora relations since there is no platform that will allow us to collaborate. To appreciate the great potential that we have, it is enough to mention the several events that we hold on holidays and days of remembrance that spark many reactions among foreign presses. I suggest we use our time as effectively as possible and establish close ties with each other,” Poghosyan stated and emphasized that “Artsakhpress” Armenian News Agency is open to cooperation with everyone and is ready to take the first steps.