Ժամանակը գալու է, պետք է բացատրենք՝ ինչ ենք արել, ինչ չենք արել. ՀՀ վարչապետ
Նիստում քննարկվել է երկու հարց` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագիրը և «ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ գումարելու վերաբերյալ ՀՀ կառավարության նախաձեռնության մասին» որոշումը: Այս մասին Հայերն այսօրին հայտնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:
ՀՀ կառավարության ծրագրի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Ըստ նրա՝ Հայաստանի Հանրապետության մարտահրավերները պահանջում են րոպե առաջ իրագործել բարեփոխումներ՝ այդ գործում ներգրավելով և օգտագործելով Հայաստանի և հայության ամբողջ ներուժը։ Վաչե Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է հանրապետությունում արդյունավետ բարեփոխումների միջոցով ապահովել մեր երկրի գերագույն արժեք հանդիսացողի՝ ՀՀ քաղաքացու պաշտպանվածությունը, արժանապատվությունը, կենսամակարդակի բարձրացումը, արդար հասարակության մեջ ապրելը, լավատեսությունն ապագայի նկատմամբ։
«Մենք ձևակերպել ենք, իմ կարծիքով, բավականին հետաքրքիր ծանրաձող, որը բարձրացնելու համար պետք է կոնցենտրացնենք մեր ներուժը»,-ընդգծել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը և հորդորել գերատեսչությունների ղեկավարներին հատուկ ուշադրություն դարձնել ծրագրի իրականացմանը: «Հաշվետվություն ենք տալու, ժամանակը գալու է, պետք է բացատրենք՝ ինչ ենք արել, ինչ չենք արել, ինչը պրակտիկորեն պետք է բացառե’նք»,-նշել է վարչապետը:
Գործադիրը հավանություն է տվել ՀՀ կառավարության ծրագրին, որը կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով:
Կառավարության արտահերթ նիստի երկրորդ հարցով էլ որոշվել է հոկտեմբերի 20-ին ժամը 12:00-ին գումարել ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ. օրակարգում ընդգրկված է ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարցը:

Armenian PM: “The time will come to report back what we have done or have failed to do”
The meeting focused on two key issues: the Program of the Government of the Republic of Armenia; the Government Resolution “On Government’s initiative to convene extraordinary National Assembly session”, as reported the press service of the Government of the Republic of Armenia to Hayern Aysor.
The draft government program was introduced by Deputy Prime Minister, Minister of International Economic Integration and Reforms Vache Gabrielyan who emphasized that the challenges facing our country call for immediate reform, involving and using the full potential of Armenia and Armenians all over the world.
Vache Gabrielyan stressed the need to implement effective reforms to provide safe, dignified and better living standards, the possibility of living in an equitable society, as well as an optimistic future for our citizens who are looked upon as a supreme value in our country.
“In my opinion, we have set ourselves quite an interesting weight, which can only be lifted if we concentrate our potential,” Prime Minister Karen Karapetyan emphasized and urged the heads of government agencies to focus on its implementation. “Everyone shall be held accountable: the time will come to report back what we have done or have failed to do, and what is to be ruled out in practice,” he said.
The meeting approved the government program, which will be submitted to the National Assembly in the prescribed manner.
Under the second item, the Government decided to ask for an extraordinary National Assembly session due on October 20, 12: 00 Prime Minister: the agenda features the approval of the government program.