ՀԱՊԿ ղեկավարներն աջակցել են Ղարաբաղի վերաբերյալ Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ընդունված պայմանավորվածություններին
ՀԱՊԿ պետությունների ղեկավարները իրենց ընդունած հայտարարության մեջ աջակցություն են հայտնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթնաժողովների արդյունքներին։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի երեւանյան նստաշրջանի արդյունքներով կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ տեղեկացրել է, որ ՀԱՊԿ գործընկերները աջակցություն են հայտնել այս տարի Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ղարաբաղյան խնդրին նվիրված գագաթնաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որոնք ուղղված են հակամարտության գոտում իրավիճակի էսկալացիայի կանխմանը, իրավիճակի կայունացմանը ու խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման համար պայմանների ստեղծմանը։ «Նստաշրջանի ժամանակ հաստատվել է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի բացառապես խաղաղ լուծման անհրաժեշտությունը, աջակցություն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, որոնք ուղղված են հակամարտության կարգավորմանը միջազգային իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի, ՄԱԿ կանոնադրության դրույթների, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիման վրա, մասնավորապես ուժի չկիրառման կամ ուժ կիրառելու սպառնալիքի անթույլատրելիության, պետություններրի տարածքային ամբողջականության, իրավահավասարության ու ազգերի ինքնորոշման իրավունքի վերաբերյալ»,- հայտնել է նախագահը։

Лидеры ОДКБ выразили поддержку принятым в Вене и Санкт-Петербурге договоренностям по карабахскому урегулированию
Главы государств ОДКБ в принятом заявлении выразили поддержку итогам саммитов в Вене и Санкт-Петербурге по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Как заявил президент Армении Серж Саргсян на брифинге по итогам состоявшейся в Ереване сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, партнеры по ОДКБ выразили поддержку договоренностям, достигнутым на организованных в текущем году в Вене и Санкт-Петербурге саммитах по нагорно-карабахской проблеме, направленных на недопущение эскалации ситуации в зоне конфликта, стабилизацию обстановки и создание условий для продвижения мирного процесса. «На сессии подтверждена необходимость исключительно мирного решения нагорно-карабахской проблемы, выражена поддержка усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта на основе норм и принципов международного права, положений устава ООН, Хельсинкского заключительного акта, в частности, касательно неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности государств, равноправия и права народов на самоопределение», – заявил президент.