Հայաստանի անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառում Դոնի Ռոստովում
Սեպտեմբերի 21-ին «Կառլ Մաքսի» անվան հրապարակում՝ Ժողովրդական արվեստի շրջանային տանը, տեղի ունեցավ մեծ համերգ՝ նվիրված Հայաստանի անկախության 25-րդ ամյակին: Հայաստանի անկախության 25 ամյակի տոնին նվիրված միջոցառուները համախմբեց աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող միլիոնավոր հայերի: Բացառություն չէր նաև Սփյուռքի ամենամեծ օջախներից Դոնի Ռոստովը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են «Դոնի Նախիջևանի հայկական համայնք» շրջանային հասարակական կազմակերպությունից:
Անկախության օրվա տոնակատարության մեկնարկը տրվեց Հայ առաքելական եկեղեցու քահանաների աղոթքով, որից հետո Օրենսդիր ժողովի՝ Ռոստովի մարզի պատգամավոր, Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի գործընկեր «Դոնի Նախիջևանի հայկական համայնք» շրջանային հասարակական կազմակերպության խորհրդի նախագահ Հարություն Սուրմալյանը տոնի կապակցությամբ շնորհավորեց բոլոր ներկաներին. «Հարգելի՛ բարեկամներ, ցանկանում եմ ձեզշնորհավորել այս գեղեցիկ օրվա առթիվ: Մաղթում եմ, որ մեր երկիրը մնա այսպես հզոր և բարգավաճ: Հայ ժողովուրդը աշխատասեր է, արժանի է բոլոր բարիքներին: Մենք պետք է միշտ հիշենք մեր պատմական արմատների մասին՝ պահպանելով մեր էթնիկ ինքնությունը, սեր փոխանցենք մեր երկրին և սովորույթները՝ մեր երեխաներին»:
Հարավային դաշնային շրջանում ՀՀ հյուպատոս  Վարդան Ասոյանը նշեց. «Հայստանը բազմաթիվ խնդիրների և ցնցումների միջով է անցել: Այժմ երկիրն ակտիվորեն զարգանում է բոլոր ուղղություններով: Սիրելի՛ բարեկամներ, շնորհավորում եմ ձեզ նշանակալի օրվա կապակցությամբ»:
Քաղաքապետի՝ Սերգեյ Գորբանի անունից շնորհավորանքներով հանդես  եկավ Վիկտոր Բերեժնոյը:
Օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի և Եվրոպայի հունահռոմեական ըմբշամարտի երկակի չեմպիոն, Ռոստովի մարզի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ, Օրենսդիր ժողովի պատգամավոր Վարդերես Սամուրգաշևը իր հերթին իր գոհունակության և շնորհավորանքի խոսքերը  ուղղեց ներկաներին. «Ընկերնե՛ր, Հայաստանն արդեն 25 տարի է՝ անկախ պետություն է: Շատ հպարտ եմ, որ տարբեր բնույթի մրցումներում հենց մեր մարզիկներն են զբաղեցնում մրցանակային տեղեր: Հենց Արթուր Ալեքսանյանն է նվաճել առաջին ոսկե մեդալը Հայաստանի համար՝ Ռիոյում կայացած օլիմպիական խաղերին, որտեղ հանդիսավորությամբ ամբողջ աշխարհի առջև հնչեց անկախ երկրի օրհներգը»:
Նշենք, որ միջոցառմանը ներկա էին նաև Մյասնիկովի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Վլադիմիր Կիլաֆյանը, Ռոստովի մարզի Օրենսդիր ժողովի կոմիտեի՝ կանոնակարգի գծով նախագահ Նիկոլայ Շևչենկոն: Տոնի շրջանակներում Ռոստովի բնակիչները պարգևատրվել են պատվոգրերով, Հայաստանի մշակույթի և  ավանդույթների պահպանման համար մեդալներով:
Միջոցառմանը մասնակցեցել են նաև Դոնի 16 ազգային համայնքների նախագահներ,ինչպես նաև Ռոստովի շրջանային ադրբեջանական ազգային-մշակութային ինքնավարության նախագահ Վագիֆ Մուստաթաևը, ևս ներկա է գտնվել և շնորհավորել հայ ժողովրդին:
Այնուհետև միջոցառման պաշտոնական մասին հետևել է տոնական համերգ: Մասնակցել են բազմաթիվ վոկալային և պարային խմբեր՝ Ռոստովի մարզային ֆիլհարմոնիայի «Դոն» ռուսական ժողովրդական գործիքների նվագախումբը՝ Գրիգոր Խուրդոյանի գլխավորությամբ, Դոնի հայերի «Անի» համույթը՝ Գրիգորի Խաթլամաջյանի ղեկավարությամբ, Ալեքսան Սաղաթելյանի դուդուկի և կլարնետի խումբը, Արմեն Երիցյանի ղեկավարած «Բառակուդա» պրոդյուսերական կենտրոնը, «Ախթամար» մանկական պարային համույթը, Սոնիա Քալաֆյանի «Հույսի աստղ» երգի և պարի համույթը, «Արևիկ» էստրադային համույթի ավագ և կրտսեր կազմերը՝ Արմինե Սագերտյանցի ղեկավարությամբ:  Միջոցառմանը մասնակցել են նաև աճպարարներ Վարդան Ամիրյանը և նրա կինը՝ Արևիկ Հարությունյանը:
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարելիցի տոնակատարությունը ավարտվել է 2010 թ. Եվրատեսիլին Հայաստանի մասնակից Եվա Ռիվասի «Հայաստան»երգով:
Հավելենք, որ լայնածավալ միջոցառումը կազմակերպել է «Դոնի Նախիջևանի հայկական համայնք» ՌՄՀԿ-ն՝ անձամբ նրա ղեկավար Հարություն Սուրմալյանը:

Мероприятие в Ростове на Дону, посвященное 25-летию независимости Армении
В районном Доме искусств на площади имени Карла Маркса Ростова на Дону 21 сентября состоялся большой концерт, посвященный 25-летию независимости Армении.
Мероприятия, посвященные этой дате сплотили миллионы армян, живущих в разных уголках Земли. Не составил исключения один из самых крупных очагов Диаспоры – Ростов на Дону. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из региональной общественной организации «Армянская община Нахичевана на Дону».
Празднование Дня независимости началось молитвой иереев Армянской Апостольской церкви, после чего депутат Законодательного Собрания Ростовской области, партнер �?нститута арменоведческих исследований ЕГУ, председатель совета региональной общественной организации «Армянская община Нахичевана на Дону» Арутюн Сурмалян поздравил с праздником присутствующих: «Уважаемые друзья, хочу поздравить по случаю этого прекрасного праздника. Желаю, чтобы наша страна оставалась такой могучей и процветающей. Армянский народ трудолюбив, достоин всех благ. Мы должны всегда помнить о наших исторических корнях, сохраняя нашу этническую идентичность, прививать любовь к нашей стране и наши обычаи нашим детям».
Консул РА в Южном федеральном округе РФ Вардан Асоян отметил: «Армении пришлось пережит множество проблем и потрясений. Ныне страна активно развивается по всем направлениям. Дорогие друзья, поздравляю вас с этим знаменательным днем».
С поздравлением от имени мэра Сергея Горбана выступил Виктор Бережной.
Олимпийский чемпион, двукратный чемпион мира и Европы по греко-римской борьбе, президент Федерации борьбы Ростовской области, депутат Законодательного собрания Вардерес Самургашев в свою очередь обратился к присутствующим со словами удовлетворения и поздравления: «Товарищи, уже 25 лет Армения независимое государство. Я горжусь, что на различных соревнованиях именно наши спортсмены занимают призовые места. �?менно Артур Алексанян завоевал для Армении первую золотую медаль на состоявшихся в Рио Олимпийских играх, где торжественно, на весь мир прозвучал Гимн нашей независимой страны».
Отметим, что на мероприятии присутствовали также руководитель администрации Мясниковского района Владимир Килафян, председатель комитета по регламенту Законодательного собрания Ростовской области Николай Шевченко. В рамках празднества жители Ростова были награждены Почетными грамотами и медалями за сохранение армянской культуры и традиций.
В мероприятии приняли участие также председатели 16 национальных общин Ростова на Дону, в том числе председатель Азербайджанской региональной национально-культурной автотномии Ростова Вагиф Мустафаев, который поздравил армянский народ.
За официальной частью мероприятия последовал праздничный концерт, в котором участвовали многочисленные вокальные и танцевальные группы – оркестр русских народных инструментов «Дон» областной филармонии Ростова под руководством Григора Хурдояна, ансамбль армян Дона «Ани» под руководством Григора Хатламаджяна, группа дудукистов и кларнетистов Алексана Сагателяна, продюсерский центр «Барракуда» под руководством Армена Ерицяна, детский танцевальный ансамбль «Ахтамар», ансамбль песни и танца «Звезда надежды» под руководством Сони Калафян, эстрадный ансамбль «Аревик» под руководством Армине Сагертцян. В мероприятии участвовали также жонглеры Вардан Амирян и его супруга Аревик Арутюнян. Завершилось празднество выступлением участницей «Евровидения-2010» от Армении Евы Ривас.
Добавим, что широкомасштабное мероприятие было организовано региональной общественной организацией «Армянская община Нахичевана на Дону» и лично ее руководителем Арутюном Сурмаляном.