Մեծարման երեկո՝ նվիրված իրանահայ ազգային-հասարակական գործիչ Եսայի Աբրահամյանին
«Ծառայությունը կյանքի որակ է». հիշյալ կարգախոսով մեկնարկեց իրանահայ ազգային-հասարակական գործիչ Եսայի Աբրահամյանին նվիրված մեծարման երեկոն: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ը  տեղեկանում է «Ալիք» պարբերականից:
Ելնելով այն հանգամանքից, որ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը 2016 թվականը հայտարարել է Ծառայության տարի, Հ. Ուս. «Չհարմահալ» միության կենտրոնական վարչության նախաձեռնությամբ կազմակերպվեց վաստակավոր միութենական Եսայի Աբրահամյանի մեծարման երեկոն:
միության «Հ. Թումանյան» սրահում, սեպտ. 26-ի երեկոյան կազմակերպված ծրագիրը հագեցած էր գեղարվեստական կատարումներով` ասմունք և երգեր, որոնք ներկայացրին նույն միության հարկի տակ հասակ առած միութենականները` ի պատիվ իրենց ավագ միութենական ընկերոջ:
Մեծարման ծրագրի ընթացքում ներկայացվեց Եսայի Աբրահամյանի բեղուն ազգային-հասարակական գործունեությունը և կենսագրական տվյալները, ընթերցվեց Նոր Ջուղայի «Չհարմահալ» միության մասնաճյուղի ուղերձը, խոսքով հանդես եկավ միության կենտրոնական վարչության նախագահ Նիկոլ Մուսախանյանը եւ թեմակալ առաջնորդի եզրափակիչ արտահայտությունից հետո, Սրբազան Հոր, Թեմական խորհրդի ատենապետի և միության կենտրոնական վարչության նախագահի ձեռամբ հուշանվերներ հանձնվեց հոբելյար Եսայի Աբրահամյանին:

Вечер чествования, посвященный национально-общественному деятелю �?рана, армянину Есаи Абрамяну
Под девизом «Служение – качество жизни» начался вечер чествования,  посвященный национально-общественному деятелю �?рана, армянину Есаи Абрамяну. Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно из издания «Алик».
�?сходя из того обстоятельства, что Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Великого Дома Киликийского Арам I провозгласил 2016 год годом служения, по инициативе центрального правления армянского студенческого союза «Чхармахал» был организован вечер чествования, посвященный заслуженному члену союза  Есаи Абрамяну.
Программа вечера, организованного в зале «О.Туманян» союза 26 сентября, была насыщена художественным исполнением, которое представили члены, выросшие под сводами Союза.
В ходе вечера чествования была представлена плодотворная национально-общественная деятельность Есаи Абрамяна, его биография, зачитаны послания филиала «Чхармахал» Новой Джуги, с речью выступил председатель центрального правления Союза Никол Мусаханян. А после заключительного слова предстоятеля епархии юбиляру Есаи Абрамяну были вручены памятные подарки.